O rozszerzenie tzw. grupy zero zaapelowali politycy PSL.. JOE GIDDENS/AFP/East NewsŹródło: JOE GIDDENS/AFP/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 12 Stycznia 2021

Kolejna grupa zawodowa zostanie włączona do grupy "zero"? Jest wniosek polityków PSL

O rozszerzenie tzw. grupy zero zaapelowali politycy PSL. „Skoro rząd podjął decyzję, że wraca nauka stacjonarna w klasach I-III, to PSL żąda, aby w programie szczepień do grupy "0" natychmiast włączyć wszystkich nauczycieli”, przekazał poseł Dariusz Klimczak.

  • Minister zdrowia poinformował, że od poniedziałku, 18 stycznia, uczniowie klas I-III powrócą do szkół
  • Jednocześnie przedstawiciele rządu wskazali, że zapisy na szczepienia dla nauczycieli ruszą na przełomie marca i kwietnia
  • O włączenie pracowników oświaty do tzw. grupy zero zaapelowali członkowie Polskiego Stronnictwa Ludowego

Przypomnijmy, ze szef Ministerstwa Zdrowia Adam Niedzielski przekazał wczoraj, że rząd zdecydował o przywróceniu nauki stacjonarnej dla dzieci z klas I-III. Pozostałe obostrzenia zostaną utrzymane przynajmniej do 31 stycznia.

Na ten moment realizowane są szczepienia osób z grupy zero, a zatem pracowników służby zdrowia, w tym lekarzy i pielęgniarek, jak również pracowników domów pomocy społecznej i MOPS-ów.

Nauczyciele, wraz z pensjonariuszami zakładów opiekuńczo-leczniczych oraz DPS-ów czy członkami służb mundurowych, znajdują się w grupie I.

Nauczyciele w grupie „zero"?

W trakcie wtorkowej konferencji prasowej poseł Dariusz Klimczak przekonywał, że rząd nie panuje nad procesem szczepienia społeczeństwa.

Policja i Sanepid wpadła do hotelu we Władysławowie. Na miejscu były nie dziesiątki a setki osóbPolicja i Sanepid wpadła do hotelu we Władysławowie. Na miejscu były nie dziesiątki a setki osóbCzytaj dalej

Stracił kontrolę nad systemem ochrony zdrowia, mało tego stracił kontrolę nawet nad własną strategią, bo jak inaczej nazwać decyzję o tym, że dzieci z klas I-III wracają do szkoły, wbrew wszystkim tym wcześniejszym zapowiedziom, przy utrzymaniu lockdownu dla przedsiębiorców – mówił członek PSL, cytowany przez Polsat News.

Klimczak zaproponował trzy zmiany, które miałyby pomóc usprawnić „strasznie kulejący proces szczepień”.

Pierwszą z nich miałoby być uruchomienie podawania dawek również w weekendy. – Powinno zostać wydane odpowiednie rozporządzenie, które uzupełni wszystkie braki narodowej strategii szczepień przeciwko Covid-19, która ujednolica wszystkie te kwestie, które dotychczas były sporne – przekazał poseł ludowców.

Klimczak zaapelował również, by w proces szczepień włączyć farmaceutów. – Dzisiaj rząd powinien natychmiast rozpocząć szkolenia farmaceutów tak, jak się dzieje to w innych krajach europejskich, chociażby w Irlandii – wskazał, cytowany przez polsatnews.pl.

Trzecia z propozycji dotyczy zmiany strategii ws. wydawania fiolek z dawkami. – Dzisiaj błędną decyzją jest zabezpieczanie połowy fiolek dla osób, które raz zostały zaszczepione i muszą z tej samej puli zarezerwować te fiolki na czas następny– zaznaczył.

Przypomnijmy, że w przypadku szczepionek, które trafiają do naszego kraju, konieczne jest przyjęcie dwóch dawek. Szef KPRM Michał Dworczyk wskazał, że polecono, by nie wykorzystywać każdej puli dawek w całości, lecz dzielić partię na dwie części.

źródło: Polsatnews.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV: