Święta. PexelsŹródło: Pexels
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 17 Grudnia 2019

Zdrowotne właściwości świątecznej przyprawy. Wystarczy odrobinka dodana do dania

Goździki to jedna z najpopularniejszych, świątecznych przypraw. Wzbogacają smak potraw, ale i bożonarodzeniowy wystrój stołu. Przykładowo, wbijając ich pączki w pomarańczę, otrzymamy nie tylko naturalny odświeżacz powietrza ale i piękną ozdobę. Choć wszyscy wiemy o estetycznych, smakowych i zapachowych walorach goździków, często zapominamy o tych zdrowotnych.

A jest ich bardzo wiele. Wyschnięte pączki kwiatów z drzewa goździkowego - bo to o nich mowa - nie tylko leczą ale i chronią przed niepotrzebnymi dolegliwościami. Jakby tego było mało - zawarte w nich przeciwutleniacze, mają zbawienny wpływ na urodę. Wystarczy naprawdę niewielka ilość - dwa goździki dziennie - abyśmy poprawili swoje zdrowie. Na co dokładnie wpływa przyprawa?

Okropny wypadek na A4. Mamy przykre nagranie Okropny wypadek na A4. Mamy przykre nagranie "korytarza życia", kierowcy nie zdali egzaminuCzytaj dalej

Goździki i ich wyjątkowe właściwości

Niepozorna przyprawa wzmacnia układ odpornościowy. Zawiera w sobie duże ilości witaminy C, którą często, zupełnie niepotrzebnie, przyswajamy w postaci tabletek. Goździki wpływaja również na produkcję białych krwinek, kluczowych w prewencji chorób. Przyprawa przyda się również wtedy, kiedy zimowe przeziębienie już was dopadnie - inhalacja naparem z goździków pomaga pozbyć się kataru oraz ma właściwości... znieczulające! Wiedza ta szczególnie przydaje się w kontekście zapaleń jamy ustnej i bólu zębów. Goździki nie tylko łagodzą ból i działają antybakteryjnie - przy okazji mogą nam pomóc pozbyć się nieświeżego oddechu.

To nie wszystkie zastosowania świątecznej przyprawy. Badanie przeprowadzone na Wydziale Nauk o Żywności i Odżywianiu w Kairze wykazało, że goździki wpływają pozytywnie na pracę wątroby. Wzmacniają również kości i stawy, regulują poziom cukru we krwi oraz mają działanie antynowotworowe.

Istną wisienką na torcie wyjątkowych własności goździków, jest ich wpływ na naszą urodę. Nie tylko posiadają wspominane już antyutleniacze ale i pomagają w wydzielaniu enzymów trawiennych.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Rząd uregulował zasady dotyczące trzynastek. Ważne informacje dla emerytów

2. W telewizji pokochały go miliony, nie żyje kultowy aktor. Pokonał go nowotwór

3. Obliczono, który hit świąteczny zarabia najwięcej. Wyprzedził nawet "Last Christmas"

4. Przełomowa decyzja Franciszka. Zniesienie "tajemnicy papieskiej" wstrząśnie Kościołem

5. Lech Wałęsa pochwalił się wyjątkowym listem. Po wyjściu ze szpitala dotarły do niego niecodzienne życzenia

6. Rozpacz w rodzinie Don Vasyla. Nie ma już wyjścia

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News