Golec uOrkiestra wydaje oświadczenie. East News/Tricolors
Źródło: East News/Tricolors
Wszystkie wideo autora Paweł Sekmistrz
Autor Paweł Sekmistrz - 17 Listopada 2020

Pilny apel Golec uOrkiestra w kwestii dotacji. Porażające, nikt nie pomyślał: "Zwracamy się z gorącą prośbą o uszanowanie"

Golec uOrkiestra apeluje do internautów i komentatorów o powstrzymanie emocji w związku z kwestią dofinansowania zespołu z Funduszu Wsparcia Kultury. Członkowie grupy tłumaczą, że pieniądze posłużyć miały nie tylko im, ale wszystkim członkom firmy, która ucierpiała w wyniku pandemii koronawirusa.

Łukasz i Paweł Golcowie udostępnili na Instagramie zespołu Golec uOrkiestra wymowny wpis, w którym odnoszą się do kontrowersji, jakie wywołane zostały planowaniem przyznania grupie prawie 2 mln zł z Funduszu Wsparcia Kultury. Zespół prosi o ostudzenie emocji i tłumaczy, dlaczego złożył wniosek o pomoc do Ministerstwa.

Niewiarygodna wpadka w Niewiarygodna wpadka w "Jeden z dziesięciu". Odpowiedź przejdzie do historii programu, rozbrajająceCzytaj dalej

Golec uOrkiestra wyjaśnia

Nie milkną echa głośnej sprawy dotyczącej opublikowania w piątek przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego listy podmiotów kulturalnych, którym należeć miało się dofinansowanie w związku z trudną sytuacją artystów w dobie pandemii koronawirusa. Opinię publiczną oburzyła chęć pomocy z budżetu państwa artystom, którzy cieszą się ogromną popularnością wśród Polaków i sprzedają tysiące płyt.

Kontrowersje wzbudziła obecność na liście wielu zespołów disco polo, którym Ministerstwo Kultury chciało przyznać setki tysięcy złotych zapomogi. Wśród beneficjentów funduszu znalazło się również wielu artystów sprzyjających obecnej władzy, ale największe zamieszanie wywołała zapowiedź powierzenia zespołowi Golec uOrkiestra prawie 2 mln zł, pochodzących z kieszeni podatników.

Tysiące Polek i Polaków drżą o swoje pieniądze, właśnie dotarliśmy do szczegółowych informacji. Co się dzieje?Tysiące Polek i Polaków drżą o swoje pieniądze, właśnie dotarliśmy do szczegółowych informacji. Co się dzieje?Czytaj dalej

To ostatecznie przelało czarę goryczy, a oburzenie mediów i internautów było tak ogromne, że Ministerstwo Kultury ostatecznie wycofało się z projektu. Piotr Gliński zapowiedział, że raz jeszcze będzie musiał przyjrzeć się sprawie i postanowić między kogo rozdzielić planowane 450 mln zł.

Tymczasem zespół Golec uOrkiestra zmagać musiał się z ogromną falą hejtu. Internauci w ostrych słowach krytykowali autorów kultowych "Słodyczy" zarzucając członkom grupy brak zrozumienia wobec krytycznej sytuacji, w jakiej znalazły się osoby mniej majętne od nich. Teraz do sprawy za pośrednictwem Instagrama odnieśli się sami zainteresowani - Łukasz i Paweł Golcowie.

Apel zespołu

Członkowie Golec uOrkiestry postanowili wyjaśnić kontrowersyjną sprawę dotyczącą planowanego przyznania im 2 mln zł. Muzycy napisali na swoim Instagramie, że Golec Fabryka, czyli firma która złożyła wniosek o pomoc z Funduszu Wsparcia Kultury to nie tylko zespół, ale wszyscy, którzy tworzą oprawy koncertów, albumy i widowiska grupy, i to im również przekazane miały zostać pieniądze.

Podobnego paska w Wiadomościach TVP nie było od dawna. Posunęli się jeszcze dalejPodobnego paska w Wiadomościach TVP nie było od dawna. Posunęli się jeszcze dalejCzytaj dalej

"Golec Fabryka to nie tylko Paweł i Łukasz, ale przede wszystkim firma zajmująca się działalnością wydawniczą, fonograficzną i organizująca koncerty oraz wydarzenia artystyczne.
Przykładem tej ostatniej aktywności jest unikatowe widowisko telewizyjne Symphoethnic, w którym udział wzięło blisko 100 Artystów, w tym Orkiestra Symfoniczna.
W projektach muzycznych, które realizujemy zawsze łączymy siły ze sztabem kilkudziesięciu Osób, które są najwyższej klasy Ekspertami i Profesjonalistami, to grono znakomitych Muzyków, Aranżerów, Grafików, Techników, Inżynierów dźwięku, Montażystów, Realizatorów wizji i Informatyków. To rzetelni i cudowni Ludzie, dzięki którym nasza wizja muzyczna może być realizowana.
We wniosku, który napisaliśmy ujętych było 8 projektów, dzięki którym ponad 150 osób miałoby możliwość zatrudnienia." - czytamy w oświadczeniu Golec uOrkiestry.

Golec uOrkiestra odpowiada

Zdjęcie przedstawia wpis na Instagramie zespołu Golec uOrkiestra (instagram.com/golecuorkiestra)

DZISIAJ GRZEJE: 1. "Rzeczpospolita" nie pozostawiła suchej nitki. Polacy ocenili Kościół, wystawiając rachunek, najbardziej zaskakuje opinia młodych
2. Do pielęgniarek chce dołączyć kolejna grupa medyków. Strajk może ostatecznie sparaliżować służbę zdrowia
3. Zażenowany Grzegorz Markowski przerwał milczenie ws. pieniędzy od Glińskiego. "Byłoby niemoralne"

Członkowie zespołu napisali również, że jeśli zostaną im przyznane środki pieniężne, wykorzystane one zostaną tylko i wyłącznie na cele artystyczne. Z każdej złotówki grupa zamierza się rozliczyć Ministerstwu Kultury do 15 stycznia 2021 r. Golec uOrkiestra odniósł się również do hejtu, którego ofiarą padł nie tylko zespół ale i członkowie rodzin muzyków.

"Zwracamy się z gorącą prośbą o uszanowanie naszej RODZINY i nie zastraszanie naszych DZIECI, ŻON oraz Wszystkich współpracujących z nami Osób." - czytamy we wpisie Golec uOrkiestry (pisownia oryginalna).

Minister Piotr Gliński zapowiedział w jednym z ostatnich wywiadów, że o doborze podmiotów kulturalnych, które znalazły się na opublikowanej w piątek liście decydował specjalny algorytm. W wyniku oburzenia społecznego dotyczącego znajdującymi się na niej artystami po raz wtóry przeanalizuje potrzeby poszczególnych beneficjentów. Nie wiadomo jeszcze kiedy nowa lista zostanie podana do wiadomości publicznej.

źródło: instagram.com/golecuorkiestra

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Polsat: już niedługo może zniknąć część obostrzeń. Podano konkretną datę
  2. 3 razy dziennie wypij dokładnie łyżeczkę soku z imbiru. Pozbędziesz się wstydliwej dolegliwości i niesamowicie poprawisz odporność
  3. "Proszę Boga, aby przebaczył zmarłemu". Zaskakujące kondolencje abp. Gądeckiego w związku ze śmiercią kard. Gulbinowicza
  4. Na planie "The Voice of Poland" polały się łzy, niespodziewane. Do czego doszło i skąd tyle emocji?
  5. Na zdjęciu ukrywa się dziecko. Potrafisz je odnaleźć? Podczas podróży samochodem może dojść do najgorszego
  6. Wojskowy śmigłowiec w akcji w Tatrach. Sytuacja była bardzo trudna
  7. Wstrząsające nagranie z Czarnobyla. Mężczyźni mieli tylko 90 sekund na usunięcie odpadów, metoda była porażająca