gis. wtvŹródło: wtv
Wszystkie wideo autora Wiktor Ćwikliński
Autor Wiktor Ćwikliński - 22 Lipca 2020

GIS wydał pilne ostrzeżenie. Popularny produkt może być niebezpieczny, sprawdź, czy nie masz go w swojej kuchni

GIS podjął decyzję o wycofaniu ze sprzedaży oleju ryżowego RIZI. Decyzja zapadła po ujawnieniu, że zawarte w produkcie estry glicydowe przekroczyły najwyższe dopuszczalne stężenie tych związków. Opublikowano szczegółowe informacje dotyczące wycofanych produktów.

Badania dotyczące produktu zostały przeprowadzone w Austrii. To tamtejszy rząd wysłał ostrzeżenie do wszystkich krajów wspólnoty europejskiej, informując je o potencjalnym zagrożeniu.

O pierwszej żonie Jacka Kurskiego wciąż wiadomo bardzo niewiele. Media dotarły do zaskakujących faktówO pierwszej żonie Jacka Kurskiego wciąż wiadomo bardzo niewiele. Media dotarły do zaskakujących faktówCzytaj dalej

GIS ostrzega konsumentów

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował informacje dotyczące wycofanego produktu:

Produkt – Rizi Olej z ryżu, 500 ml

Importer – Heuschen & Schrouff Oriental Foods Trading

Kraj pochodzenia – Tajlandia

Numer partii – RBHSSCO9A

Data minimalnej trwałości – 09.03.2021

Koniec emerytur dla księży? Polacy wyrazili jasne stanowiskoKoniec emerytur dla księży? Polacy wyrazili jasne stanowiskoCzytaj dalej

Zgodnie z komunikatem GIS stwierdzono przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu estrów glicydowych (2779 ± 1034 µg/kg) w partii oleju z ryżu objętej komunikatem. To właśnie z tego powodu zdecydowano o natychmiastowym wstrzymaniu sprzedaży tego produktu.Wszystkie oleje zawierające glicerydy są pod ścisłą kontrolą instytucji nadzorujących sprzedaż produktów spożywczych. Dzieje się tak ze względu na ich potencjalną szkodliwość, zwłaszcza w ilościach przekraczających ustalone przez władzę normy. 

DZISIAJ GRZEJE: 1. Rodzinie na środku autostrady zepsuł się samochód. To co zrobili później zakrawa na żarty (WIDEO)
2. Nie musisz pędzić 100 km/h, żeby fotoradar zrobił ci zdjęcie. Teraz wystarczy o wiele mniej, żeby dostać mandat

Glicerydy są substancjami zbudowanymi z cząsteczek glicerolu. Zawierają również tzw. reszty kwasowe tłuszczu. Do organizmu trafiają poprzez spożywane przez nas produkty pochodzenia roślinnego jak i zwierzęcego. 

To nie pierwsze ostrzeżenie Głównego Inspektoratu Sanitarnego w ostatnim czasie. Pod koniec czerwca wydano ostrzeżenie dotyczące łyżki cedzakowej z poliamidu, sprzedawanej przez Biedronkę. Badania Głównego Inspektoratu Sanitarnego wykazały migrację do żywności pierwszorzędowych amin aromatycznych. GIS stwierdził, że sytuacja pojawiła się w 2 z 3 badanych przez sanepid próbek. Informację, że korzystanie z produktu, którego zakup oferuje Biedronka, może stwarzać zagrożenie, potwierdził także Państwowy Zakład Higieny. 

Dwa tygodnie wcześniej, GIS infnormował o wycofaniu partii piwa Mirosław Niefiltrowane. Wtedy problemem okazała się możliwość przedostania szklanych elementów do środka produktu. Sama decyzja została podjęta jednak dobrowolnie przez Browar Fortuna, produkujący piwo Mirosław Niefiltrowane. Główny Inspektorat Sanitarny nadzorował wycofywanie partii piwa ze sklepów. Do wszystkich klientów, którzy mogli zakupić piwo został skierowany komunikat na stronach internetowych, umożliwiający zidentyfikowanie niebezpiecznych butelek. 

Źrodło: RadioZet