GIS ostrzega. WTVŹródło: WTV
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 17 Lipca 2020

GIS wydał pilne ostrzeżenie, wystarczy odrobina by doszło do zgonu bądź poważnego uszczerbku na zdrowiu. Niezwykle niebezpieczny produkt na rynku

GIS wydał właśnie pilne ostrzeżenie. Na rynku pojawiła się substancja, która może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla życia i to przy zażyciu bardzo niewielkiej ilości. Etazen, bo o nim mowa, należy do grupy opioidów i szacuje się, że jego działanie jest nawet 60 razy silniejsze, niż w przypadku morfiny.

O etazenie głośno zrobiło się w ubiegłym miesiącu. To właśne w czerwcu tego roku substancja została zgłoszona do Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii, będącego agencją Unii Europejskiej. Czym dokładnie jest etazen i dlaczego pozostaje tak niebezpieczną substancją?

Skandal w rodzinie królewskiej. Księżniczka porzuciła adoptowanego psaSkandal w rodzinie królewskiej. Księżniczka porzuciła adoptowanego psaCzytaj dalej

GIS ostrzega przed etazenem

Substancja pojawiła się na rynku dopalaczy w ostatnim czasie. Z uwagi na jego charakter, nie ma pewności czy do etazenu, który zostanie nam podany, nie zostały dodane inne substancje. Nawet bez żadnych domieszek pozostaje on jednak bardzo niebezpiecznym narkotykiem. Należy do grupy opioidów a więc jego głównymi działaniami może być uśmierzenie bólu, rozluźnienie, czy euforia, ale również zaburzenia świadomości, pracy serca czy oddechowe. Do tej samej grupy należą morfina, kodeina czy heroina.

Nie żyje Andrzej Strzelecki. Przegrał walkę z nowotworemNie żyje Andrzej Strzelecki. Przegrał walkę z nowotworemCzytaj dalej

Niestety, z uwagi na nieregulowane rozprowadzanie substancji, medycy miewają problemy z rozpoznaniem zatrucia nią. Etazen, tak jak i wszystkie inne opioidy, może prowadzić do szybkiego uzależnienia.

Niestety, w tej sytuacji nie pomaga forma, w jakiej narkotyk pojawia się na rynku. Występuje w postaci proszku czy suszu, ale również liquidu czy sprayu donosowego, co może uśpić naszą czujność. Po raz pierwszy w Polsce etazen znaleziono w Łodzi. Był sprzedawany w postaci proszku.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Filmik z tańcem Kingi Dudy podbija internet. O córce prezydenta wypowiedzieli się także jej znajomi ze szkoły 2. Tragiczne doniesienia, zaginęła gwiazda Projekt Lady. Trwa pilna akcja poszukiwawcza, może być w niebezpieczeństwie

- Narkotyk ten, będący zamiennikiem heroiny lub fentanylu, może również przybierać postać suszu do palenia, liquidu do e-papierosa oraz sprayu donosowego. Opioid ten jest szczególnie niebezpieczny ze względu na jego właściwości toksyczne oraz dużą siłę działania – przyjmuje się, że jest 60 razy mocniejszy niż morfina - informuje GIS. W ostrzeżeniu czytamy również, w jaki sposób postępować, jeśli osoba po zażyciu dopalaczy potrzebuje opieki medycznej.

- Osoba po użyciu opioidów wymaga w ramach pomocy przedlekarskiej: zapewnienia drożności dróg oddechowych i ułożenia jej w pozycji bezpiecznej, wezwania pomocy Ratownictwa Medycznego (tel. 112), zabezpieczenia funkcji oddechowej, bezzwłocznego podania przez ratownika specyficznej odtrutki (naloksonu) i przewiezienia do najbliższego szpitala - czytamy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Filmik z tańcem Kingi Dudy podbija internet. O córce prezydenta wypowiedzieli się także jej znajomi ze szkoły
  2. Tragiczne doniesienia, zaginęła gwiazda Projekt Lady. Trwa pilna akcja poszukiwawcza, może być w niebezpieczeństwie
  3. Chcesz w Halloween przebrać się za kościotrupa lub czarownicę i zbierać cukierki? Kto wie czy nie pójdziesz do aresztu. Zdecydują posłowie
  4. Elżbieta Witek dostała ataku śmiechu podczas sejmowej debaty o krzywdzeniu dzieci. Wszystko się nagrało, komentujący nie kryją oburzenia

Źródło: GIS

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News