gis. wtvŹródło: wtv
Wszystkie wideo autora Wiktor Ćwikliński
Autor Wiktor Ćwikliński - 10 Kwietnia 2020

GIS ujawnia, jak zaraziła się niemal co trzecia osoba. Nie wolno tego lekceważyć

GIS poinformował, że aż 30% zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 miało miejsce w szpitalach. Oznacza to, że są one prawdopodobnie największymi ogniskami zakażeń. Jest to bardzo niepokojąca informacja.

Zarażeniu w szpitalach ulegają zarówno pacjenci, jak i personel medyczny. Szczególnie niebezpieczne są zakażenia wśród pracowników służby zdrowia, ponieważ pojedyńcze zakażenie jest w stanie wyłączyć z pracy z chorymi nawet kilkadziesiąt osób. Każda osoba, która miała kontakt z zakażonym musi bowiem zostać poddana dwutygodniowej kwarantannie.

Brawa i szacunek dla medyków. Dziękujemy za Waszą ciężką pracęBrawa i szacunek dla medyków. Dziękujemy za Waszą ciężką pracęCzytaj dalej

GIS: szczególnie trudna sytuacja na Mazowszu

Jak wskazuje Główny Inspektorat Sanitarny, najcięższa sytuacja jest w placówkach medycznych na Mazowszu. Aż połowa zakażeń pochodzi tam ze szpitali lub domów opieki społecznej.

- Zagadnienie to wymaga głębszej analizy. Widać jednak, że bezpieczeństwo w placówkach medycznych to nie tylko środki ochrony indywidualnej, ale także bezwzględne przestrzeganie procedur - twierdzi inspektorat.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Przełom w walce z epidemią. Wszystko dzięki pracy polskich naukowców
2. Do której będą otwarte sklepy w Wielką Sobotę? Godziny otwarcia marketów

W strukturze zakażeń, 26,6 proc. stanowią przypadki z kwarantanny po kontakcie z osoba zakażoną, a 8,9 proc. przypadki z kwarantanny po powrocie z zagranicy. 27,8 proc. to zakażenia ,,inne" czyli takie, gdy nie da się zidentyfikować źródła zakażenia.

Inspektorat informuje ponadto, że w 70% przypadków jest w stanie określić źródło zakażenia za pomocą tzw. dochodzenia epidemiologicznego. Polega ono na tym, że pracownik sanepidu dzwoni do zarażonego i przeprowadza bardzo szczegółowy wywiad m.in. dotyczący osób, z którymi ktoś się kontaktował oraz jaka była forma tego kontaktu.

- Osoba, z którą przeprowadzany jest wywiad, musi wskazać dane takich osób oraz kontakt do nich. To jest istotą dochodzenia. Jest, niestety zawsze, pewne ryzyko, że ktoś czegoś zapomni albo coś zatai. Dochodzenie obejmuje też inne czynności, podejmowane samodzielnie przez inspektorów np. w miejscu pracy zakażonego" - wyjaśnił rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego w rozmowie z Interią.

Do dzisiaj na świecie koronawirusem SARS-CoV-2 zaraziło się ponad 1,6 miliona ludzi, zmarło 98 tysięcy, a wyzdrowiało 360 tysięcy. Epidemia spowodowała całkowity paraliż światowej gospodarki oraz gwałtowny wzrost bezrobocia.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jest prosty sposób na ograniczenie ryzyka zarażenia bliskich w Wielkanoc. Wiele osób o nim zapomina
  2. Sąsiad Polski zamyka sklepy. Otwarte stacje benzynowe, ale obsłużą tylko wybranych
  3. Kamil Durczok znowu prowokuje. Złamał zakaz i się pochwalił
  4. Ksiądz wpadł na genialny pomysł, jak obejść rządowe nakazy. Ma już kabriolet
  5. Olejnik zwróciła się do Kaczyńskiego. Dotkliwe słowa o bracie
  6. Bardzo ważne słowa szefa WHO. Chodzi o znoszenie ograniczeń i restrykcji

Źródła: Interia

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News