W rozmowie z Rzecznik Praw Obywatelskich Roman Giertych wyznał co się stało w jego domu. Jan Bielecki/East NewsŹródło: Jan Bielecki/East News
Wszystkie wideo autora Agata Jaroszewska
Autor Agata Jaroszewska - 17 Października 2020

Ujawnił co wydarzyło się w łazience zanim stracił przytomność. Giertych przerwał milczenie ws. akcji CBA

Zatrzymanie Romana Giertycha to obecnie jeden z najbardziej kontrowersyjnych tematów. Mecenasa w szpitalu odwiedziła Hanna Machińska, zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, a po rozmowie z zatrzymanym media dowiedziały się, jakie słowa padły z ust Romana Giertycha. Zdradził on, co wydarzyło się tuż przed tym, jak stracił w łazience przytomność.

Zatrzymany przez CBA Roman Giertych został przetransportowany do szpitala po tym, jak były stracił przytomność w domowej łazience. Córka oraz żona na bieżąco podają informacje na temat tego, co dzieje się z mecenasem, jednak do tej pory nikt nie wiedział, co tak naprawdę miało miejsce chwilę przed tym, jak na posesję wezwana została karetka. Zastępczyni RPO przekazała to, co powiedział jej w szpitalu mecenas.

Plany rządu wyszły na jaw. Możemy się spodziewać drugiego lockdownu?Plany rządu wyszły na jaw. Możemy się spodziewać drugiego lockdownu?Czytaj dalej

Hanna Machińska spotkała się w szpitalu z Romanem Giertychem

Relacje, jakie pojawiają się w mediach społecznościowych na temat tego, co dzieje się z Romanem Giertychem, są wyjątkowo sprzeczne i niepokojące. Barbara Giertych, żona mecenasa oraz córka Maria Giertych zamieszczają na Twitterze posty, które stoją w sprzeczności z wypowiedziami oraz komunikatami wydawanymi przed Stanisława Żaryna, będącego rzecznikiem ministra-koordynatora służb specjalnych. TVN24 opublikował dodatkowo stanowisko Hanny Machińskiej pełniącej funkcję zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich. Roman Giertych zdradził jej, co stało się w czasie akcji CBA w jego domu, tuż przed tym, jak stracił przytomność.

- Dostałam zezwolenie prokuratury pierwotnie na rozmowę z panem mecenasem Giertychem w towarzystwie agentów CBA, jednakże upierałam się, że nasz mandat jest taki, że mogę z nim rozmawiać bez obecności osób trzecich. Więc były dwa spotkania:pierwsze spotkanie w obecności CBA. […] Powiedział, że zdarzyła mu się sytuacja niesłychana, że nigdy w życiu nie zemdlał, że znalazł się w łazience w mieszkaniu razem z agentem i następnie, cytuję: on coś zrobił, straciłem przytomność i nie wiem, co się dalej stało. Obudziłem się dopiero w szpitalu - powiedziała Hanna Machińska w rozmowie z TVN24. Sytuacja ta jest bardzo zastanawiająca i budzi niepokój RPO. Urzędniczka przedstawiła jednocześnie swoje obserwacje na temat stanu zdrowia Romana Giertycha, jej słowa wiele mówią na temat działania służb.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Początek końca Tadeusza Rydzyka? Wszczęto procedury, których finał może być bolesny
2. Restauracje do zamknięcia, zakaz opuszczania domu, a dzieci na nauczanie zdalne. Znamy listę planowanych obostrzeń
3. Stan polityka PiS zakażonego koronawirusem pogorszył się. Jest pod tlenem

Stan zdrowia Romana Giertycha potwierdzony przez zastępczynię RPO

CBA utrzymuje, że stan zdrowia Romana Giertycha jest dobry i w żadnym stopniu nie pokrywa się on ze słowami, jakimi opisują go żona i córka. Niestety służby nie będą zadowolone ze świadectwa, jakie na ten temat przekazała mediom Hanna Machińska, która rozmawiała z mecenasem w szpitalu. Postawienie zarzutów osobie w taki stanie wydaje się wręcz niemożliwe, jednak prokuratura nie widziała w tym nieprawidłowości.

Nieoficjalnie: Jest reakcja Jarosława Kaczyńskiego na decyzję TK ws. aborcjiNieoficjalnie: Jest reakcja Jarosława Kaczyńskiego na decyzję TK ws. aborcjiCzytaj dalej

- Uważam, że stan zdrowia jest bardzo poważny. Mecenas Giertych wskazał, że nie pamięta mnie, mimo że znaliśmy się z różnych konferencji […] Kiedy przedstawiłem się i podałam nazwisko, powiedział: bardzo panią przepraszam, ale nie pamiętam. I za chwilę zapadł w taki półsen. […]Następnie, kiedy jeszcze raz weszłam do mecenasa Giertycha i powiedziałam, kim jestem, mecenas Giertych przypomniał sobie nazwisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Poprosiłam go o przedstawienie sytuacji, która się zdarzyła -przekazywała w rozmowie z mediami zastępczyni RPO, potwierdzając słowa żony Barbary Giertych. Hanna Machińska wprost przekazuje, że obecnie Roman Giertych potrzebuje pomocy lekarzy, spokoju i czasu na rekonwalescencję, „w żadnym razie żadnych działań opresyjnych”.

Lekarze przed wydaniem opinii nie widzieli Romana Giertycha na oczy?

Hanna Machińska podkreśla, że biuro RPO nie ma zamiaru ingerować w kwestię prawną całej procedury toczącej się wobec Romana Giertycha, ale podkreśla, że wszyscy zasługują na właściwe traktowanie i szanowanie praw. Dodatkowo mecenas Jakub Wende przekazał jeden wyjątkowo zastanawiający w całej sprawie fakt. Ponoć lekarze, którzy wydali opinię na temat zdrowia Roman Giertycha, mieli go w ogóle nie widzieć oczy.

- To, że w ogóle doszło do przedstawienia zarzutów, było możliwe wyłącznie dlatego, że prokuratura dysponuje opinią biegłych, lekarzy, którzy nie badając pana mecenasa Giertycha wydali opinię o tym, że on może brać udział w czynnościach procesowych. Nie widzieli go przed wydaniem tej opinii na oczy. […]W momencie, kiedy pani prokurator odczytywała zarzuty, nasz klient był nieprzytomny. Nie wiem z jakiego powodu, ale z całą pewnością nie było z nim żadnego kontaktu. To była czynność nie spełniająca standardów, jakie powinny być zapewnione osobie, której się ogłasza zarzuty - mówił w rozmowie dziennikarzami mecenas Jakub Wende.

Źródło: TVN24

Kasia Cichopek jako jedyna postanowiła się wyłamać, władzom TVP może się nie spodobać. Czy poniesie konsekwencje?Kasia Cichopek jako jedyna postanowiła się wyłamać, władzom TVP może się nie spodobać. Czy poniesie konsekwencje?Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. W nocy ogłoszono najwyższy poziom zagrożenia i całkowity lockdown. Za granicą źle się dzieje
  2. Dyrektor szpitala o ostatnich chwilach Dariusza Gnatowskiego. Słowa lekarza są poruszające
  3. Czy kary za śmiecenie w lesie muszą być wyższe, aby przemówić ludziom do rozsądku? Najnowsze odkrycie leśników zatrważa
  4. Polska przez homofobię bez dostępu do kolejnej usługi. Jesteśmy na liście z Afganistanem, Białorusią i Kirgistanem
  5. Ksiądz myślał, że nikt nie zobaczy, co robi w internecie? OMZRiK nagłaśnia niewiarygodnie skandaliczne wpisy
  6. Rząd wprowadza zmiany i wysokie kary. Lepiej się na nie przygotować
  7. Piorunująco skuteczne naturalne lekarstwo z buraków. Działa przeciw zaparciom i wspomaga jelito grube

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News