Gdzie zgłosić znęcanie się nad psami?
Źródło:WTV
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 25 Października 2019

Gdzie zgłosić znęcanie się nad psami? Ile za to grozi? Jak możemy pomóc?

Wyjaśniamy, jak działają zapisy o ochronie zwierząt, gdzie zgłaszać przemoc wobec czworonoga i co jeszcze możemy zrobić, aby chronić naszych braci mniejszych.

Gdzie zgłosić znęcanie się nad psami, kotami, końmi, czy innymi zwierzętami? Rozwiązań jest kilka. Nasza reakcja zależeć powinna od rodzaju sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy. Jedno jest pewne - stosowanie przemocy wobec zwierząt jest polskim prawie zagrożone karą nawet do 5 lat więzienia i to oprawca, którego zgłosimy będzie miał problemy a nie my.


Gdzie zgłosić znęcanie się nad psami, czy kotami? Rozwiązań jest kilka


Jeżeli jesteśmy świadkami cierpienia zwierząt, które przy braku reakcji poskutować może śmiercią, powinniśmy natychmiast wykonać telefon. Najlepiej zadzwonić pod numer 112. Policja zobligowana będzie zawiadomić potrzebne służby, jeżeli oceni, że zwierzę potrzebuje pomocy. Możemy również bezpośrednio wykręcić numer 983, by połączyć się z pogotowiem weterynaryjnym.


Tego typu interwencje wymagane są przede wszystkim, kiedy napotykamy się na zwierzę potrącone przez samochód. Sprawca wypadku zobligowany jest do udzielenia mu pomocy. Jeśli tego nie zrobi, może zostać aresztowany i ukarany grzywną w wysokości do 5 tys. zł.


Jeśli jesteśmy świadkami bezpośredniej przemocy stosowanej przez opiekuna wobec zwierzęcia, naszym obywatelskim obowiązkiem powinno być zwrócenie uwagi oprawcy. Ważny jest tutaj efekt psychologiczny - osoba, która zostanie zganiona za uderzenie zwierzęcia, może zaniechać tego typu czynności ze strachu przed oceną innych osób.


Często dobrym rozwiązaniem w tego typu sytuacjach jest włączenie nagrywania w telefonie. Jest to metoda sprawdzona w różnego rodzaju scenach przemocy. Zazwyczaj napastnicy świadomi, że ich zachowanie jest rejestrowane, uspokajają się. Jeśli tego nie robią - otrzymujemy dowód, który może się przydać podczas postępowania przeciwko opiekunowi.


Niezależnie od rodzaju i natężenia przemocy stosowanej wobec zwierzęcia, zawsze możemy zadzwonić bezpośrednio na policję, lub straż miejską.


Ile grozi za znęcanie się nad zwierzętami?


W 2018 roku miała miejsce nowelizacja przepisów ustawy o ochronie zwierząt. Kary za znęcanie się nad czworonogami zostały podwyższone. W przypadku zamordowania zwierzęta ze szczególnym okrucieństwem, oprawca może trafić za kratki nawet na 5 lat.


Wraz z nowelizacją sądy w tego typu przypadkach zostały zobowiązane do orzekania nawiązki dla sprawcy. Może ona wynieść nawet 100 tys. zł.

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News