Pałac prezydencki
Źródło:Wikipedia
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 25 Października 2019

Gdzie jest prezydent? Wyjaśniamy, gdzie mieszka prezydent Polski

Intuicyjnie, wiele osób założyć może, że prezydent zazwyczaj przebywa przy Krakowskim Przedmieściu, w pałacu. Prawda jest nieco inna.

Gdzie jest prezydent, kiedy nie bierze udziału w państwowych uroczystościach i nie jest zajęty wygłaszaniem orędzia? Głowa państwa, jak mogło założyć wielu naszych czytelników, ma do swojej dyspozycji Pałac Prezydencki. Znajdująca się na warszawskim śródmieściu, przy ulicy Krakowskie Przedmieście 46/48 posiadłość nie pełni wyłącznie funkcji pięknego zabytku.


Znajdujący się między kościołem pokarmelickim a hotelem Bristol gmach jest miejscem, w którym prezydent może odpoczywać i być chroniony. Andrzej Duda na 200 mkw ma do dyspozycji gabinet, salon, sypialnię, łazienkę oraz kuchnię. A to nie wszystko. Wspomniane pokoje znajdują się na drugim piętrze rezydencji. Na parterze prezydent korzystać może również z kaplicy oraz dwóch ogrodów. O jego komfort dba służba, w której skład wchodzi nawet ogrodnik.


Gdzie mieszka prezydent Polski?

Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej jest właścicielem pałacu Belwederskiego. Jak dowiadujemy się z oficjalnej strony prezydenta, historia tego gmachu sięga bardzo odległych wieków. W I połowie XVI wieku, na skarpie wiślanej, w miejscu, w którym dzisiaj wznosi się pałac belwederski, najprawdopodobniej znajdowała się rezydencja królowej Bony. Dziś jest to budynek, w którym prezydent odpoczywa i przyjmuje gości.


W skład Belwederu wchodzą m.in. Sala Marmurowa, Sala Lustrzana, Sala Łowicka, Kaplica pw. NMP Królowej Polski, Gabinet Marszałka Józefa Piłsudskiego (gabinet, salonik i pokój adiutanta) oraz Gabinet Orderu Wojennego Virtuti Militari.


Prócz Andrzeja Dudy w Belwederze zamieszkuje również jego małżonka Agata Duda. Czasami przebywa tam córka pary prezydenckiej - Kinga. Na miejscu obecni są funkcjonariusze SOP oraz służba i kucharze.


Gdzie jest prezydent, kiedy nie pracuje? Ma jeszcze kilka możliwości


Do majątku zarządzanego przez prezydenta wchodzi również Zamek w Wiśle oraz Dworek w Ciechocinku. Andrzej Duda czas spędzać może również, co oczywiste, w Kancelarii Prezydenta RP.


Zanim Duda wybrany został na prezydenta mieszkał w Krakowie na osiedlu Prądnik Biały z żoną i córką. Wartość mieszkania o metrażu 79 mkw to około 500 tys. zł. Mimo stosunkowo dużej powierzchni, lokum to nie jest luksusowe. Zamieszkiwane niegdyś przez prezydenta osiedle niewiele różni się od pozostałych w mieście.

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News