Gdzie jest burza? IMGW wydało ostrzeżenia.. WTVŹródło: WTV
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 31 Sierpnia 2020

Gwałtowne, niebezpieczne zmiany. Jest oficjalne ostrzeżenie, tysiące Polaków muszą się przygotować

Gdzie jest burza? To pytanie zadać powinni sobie mieszkańcy znacznej części kraju. Po wczorajszych intensywnych opadach deszczu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wystosował ostrzeżenia związane ze wzrastającym stanem wód. Prognoza pogody nie należy do optymistycznych. Zdaniem specjalistów wkrótce może czekać nas więcej niebezpiecznych sytuacji pogodowych.

Gwałtowne burze, które w miniony weekend przeszły nad Polską, doprowadziły do drastycznego podniesienia poziomu wody w części zbiorników. Prognoza pogody na nadchodzące dni niestety również daje niejakie powody do obaw. Wobec spodziewanych opadów deszczu IMGW wydało ostrzeżenia dla terenów, na których może dojść do podtopień, wskazuje portal Gazeta.pl.

TVP Info przekazało doskonałe wieści. Play wprowadza zmiany, na które czekały tysiące klientówTVP Info przekazało doskonałe wieści. Play wprowadza zmiany, na które czekały tysiące klientówCzytaj dalej

Gdzie jest burza? Możliwe podtopienia

Ostrzeżenia hydrologiczne pierwszego stopnia dla województwa pomorskiego mają związek z niepokojącym wzrostem stanu wody dla zlewni rzek wpadających do Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego. Wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej alerty sygnalizują możliwość podtopień w związku z przyrostem wody w zlewniach zurbanizowanych oraz mniejszych rzekach.

Telewizja Polska w ogniu poważnych zarzutów. W siedzibie zrobi się gorąco, Jacek Kurski milczyTelewizja Polska w ogniu poważnych zarzutów. W siedzibie zrobi się gorąco, Jacek Kurski milczyCzytaj dalej

Wspomniany serwis zwraca uwagę, że w kolejnych dniach po raz kolejny spodziewane są silne opady deszczu (miejscami do 50 mm) połączone z gwałtownymi burzami. Wydany przez IMGW alert dla wschodnich rejonów województwa pomorskiego dotyczy poniedziałkowych godzin popołudniowych. Ostrzeżenia hydrologiczne obejmują zaś zlewnie: Martwa Wisła, Wierzyca, Wda, Elbląg, Nogat i Zalew Wiślany do Nogatu, a także część zlewni z województw kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego oraz łódzkiego.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Z ostatniej chwili: nie żyje polski polityk. Media potwierdziły tragiczną wiadomość
2. Zaskakujący krok PKO BP. Znacznie ułatwi życie, ale jest haczyk
3. Afera podkarpacka. Umoczonych coraz więcej, nowe wątki ujrzały światło dzienne

Rozmówczyni Onetu, dr Remiszewska-Michalak, zwraca uwagę, że niepokojące zjawiska pogodowe mają związek z kryzysem klimatycznym. – Zaczynają się wypełniać te scenariusze, o których naukowcy mówili kilkadziesiąt lat temu. Nasz region będą nawiedzały zjawiska ekstremalne, ponieważ mamy więcej energii skumulowanej w systemie klimatycznym. Wszystkie zjawiska są więc intensywniejsze. Widzimy to od dłuższego czasu. Jeżeli pada, to te deszcze właściwie od razu są intensywne i często katastrofalne w swoich skutkach. Można powiedzieć, że mamy niesamowity brak spokoju w atmosferze – wskazuje ekspertka.

Dr Remiszewska-Michalak zaznacza ponadto, że w porównaniu do epoki postindustrialnej średnia temperatura wyższa jest o prawie jeden stopień Celsjusza. – Natomiast w naszych regionach ta wartość znacznie przewyższyła ten jeden stopień. Dlatego te sytuacje będą się zdarzały częściej i możemy się tylko spodziewać intensyfikacji takich zjawisk – ocenia.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało właśnie pilny alert. Nie chodzi o pogodę, sprawa jest poważniejsza
  2. Wiceminister: “opłata cukrowa nie trafi do budżetu państwa”. Nie, Patkowski mija się z prawdą
  3. Powrót do szkół 1 września wcale nie jest bezpieczny? Rodzice nie kryją obaw i wątpliwości, mówią wprost
  4. Publicysta Radio Maryja namawia do użycia amunicji wobec LGBT. Wcześniej obrażał ofiarę księdza-pedofila
  5. Mateusz Morawiecki przyłapany na gorącym uczynku. Jego zasady nie obowiązują?
  6. Ewakuacja ponad 3 tys. osób. Nie mają wyjścia, ratują swoje życie. Europejski dramat poraża

Źródło: Gazeta.pl / Onet