Gdzie dokonać aborcji w Polsce?
Źródło: Wikipedia
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 25 Października 2019

Gdzie dokonać aborcji w Polsce? Gdzie można dokonać aborcji a gdzie nie?

Wiedza o tym, gdzie można dokonać aborcji nie jest powszechna, mimo ujemnej korelacji między liberalizacją przepisów aborcyjnych a liczbą dokonywanych zabiegów.

Gdzie dokonać aborcji w Polsce? To pytanie, często w tajemnicy, zadają sobie setki mieszkających w Polsce osób, przede wszystkim kobiet. Mimo licznych protestów i manifestacji środowisk feministycznych (w tym opisywanego na całym świecie czarnego poniedziałku), prawo aborcyjne w Polsce nadal najbardziej restrykcyjne na całym kontynencie, nie tylko w Unii Europejskiej. Aborcja na życzenie dostępna jest niemal na całej północy globu, w RPA, Australii i kilku innych państwach afrykańskich i Ameryki Łacińskiej.


Gdzie dokonać aborcji w Polsce? Gdzie można dokonać aborcji a gdzie nie?


Aborcja, czy też terminacja ciąży, jest procedurą celowego przerwania ciąży. Metod terminacji ciąży jest kilka. Najpopularniejsze z nich to: aborcja farmakologiczna (przy podaniu leków) i chirurgiczna (poprzez odessanie bądź wyłyżeczkowanie). W szczególnych przypadkach wywołuje się akcję skurczową, bądź dokonuje operacyjnego otwarcia jamy brzusznej.


Prawo aborcyjne w Polsce określa tzw. “kompromis aborcyjny”, dopuszczający terminację ciąży wyłącznie w 3 przypadkach (kiedy mowa o przestępstwie, poważnych wadach płodu, bądź zagrożeniu życia matki). Tyle w teorii. W praktyce lekarze potrafią zasłaniać się klauzulą sumienia i, choć obliguje ona lekarza do znalezienia zastępstwa, nigdy nie dowiemy się ile dokładnie kobiet potraktowanych zostało tak, jak pacjentki niesławnego prof. Chazana.


Co jeśli sytuacja danej osoby nie mieści się we wspomnianym kompromisie? Najczęściej polecaną formą aborcji jest ta farmakologiczna. Wyszukując przez internet konkretnych środków należy jednak zachować czujność a podczas zażywania mieć przy sobie kogoś, kto zareaguje w przypadku niebezpieczeństwa. Tabletka kosztować może paręset złotych.


Przed podjęciem decyzji o zażyciu tabletki, warto poszukać lekarza, który podejmie się terminacji ciąży. Choć wiąże się to z ryzykiem odsiadki, również w Polsce znajdziemy działających w podziemiu specjalistów. Dowodem na to jest odsetek Polek, które przyznały się do terminacji ciąży. Rocznie w naszym kraju przeprowadza się od 80 do 150 tysięcy aborcji.


Kolejną opcją, na jaką zdecydować się może ciężarna osoba, jest wyjazd za granicę. Wiąże się on oczywiście z wyższymi kosztami ale i bezpieczeństwem. Największą popularnością cieszą się kliniki położone najbliżej polskiej granicy. Nie bez powodu Słowacja stała się symbolem w debacie o polskim prawie aborcyjnym.