Gazeta przeprasza za antysemicki żart
Źródło: Facebook
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 18 Listopada 2019

Mamy odpowiedź redakcji ws. antysemickiego i antyromskiego żartu w gazecie

Gazeta "Flesch Mazowsza", w jednym ze swoich ostatnich wydań, opublikowała żart o charakterze antysemickim i antyromskim. Poprosiliśmy redakcję o komentarz w tej sprawie.

Przypominamy - w jednym z wydań lokalnej, mazowieckiej gazety "Flesch Mazowsza", pojawił się żart, powielający stereotypy, dotyczące stosunku Żydów oraz Romów do własności i pieniędzy.

Nagłaśniamy: antysemicki i antyromski żart w polskiej gazecieNagłaśniamy: antysemicki i antyromski żart w polskiej gazecieCzytaj dalej

O sprawie poinformowała nas zaniepokojona aktywistka, Marta Puczyńska. Poprosilismy redakcję o komentarz.

Gazeta przeprasza za żart

Na nasze pytanie odpowiedział redaktor naczelny gazety, Marcin Giziński

- Pragnę poinformować, że treści w rubryce "Uśmiechnij się" są przedrukiem, z serwisu www.dowcipy.jeja.pl (źródło podajemy u dołu rubryki) i od dłuższego czasu funkcjonują w obiegu publicznym. Nie zmienia to faktu, że rzeczywiście ten konkretny dowcip mógł zostać odebrany jako antysemicki, czy antyromski. Na pewno utrwala pewne stereotypy odnoszące się do w/w grup narodowościowych. Dlatego z jeszcze większą uwagą będziemy przyglądać się tej rubryce. Sprawa zostanie poruszona na najbliższym kolegium redakcyjnym, gdyż nasza redakcja zdecydowanie sprzeciwia się szerzeniu treści obrażających jakąkolwiek grupę społeczną. Dlatego jest nam niezmiernie przykro, że ten "z pozoru niewinny" żart mógł zostać w tak negatywny sposób odebrany. Osobiście w imieniu całej redakcji pragnę za to przeprosić, zrobię to
również na łamach gazety. Bardzo dziękuję za zwrócenie naszej uwagi na ten niezwykle delikatny, a jednocześnie ważny problem - czytamy w odpowiedzi.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Zabiła je miłość do psów. Tragedia przy akcji ratunkowej w schronisku

2. W przyszłym roku nie każdy otrzyma 500 plus. Powodem wzrost emerytur

3. Jeden z uratowanych tygrysów przeżył wyjątkową gehennę. Zoo w Poznaniu ujawnia

4. Pieniądze na 13. emerytury się znalazły. W funduszu dla osób niepełnosprawnych