Fundusz odbudowy. Piotr Molecki/East NewsŹródło: Piotr Molecki/East News
Wszystkie wideo autora Weronika Szatkowska
Autor Weronika Szatkowska - 16 Lutego 2021

W rządzie zgrzyt i polemika o fundusz odbudowy. Morawiecki: "Każdy ma prawo mieć swoje zdanie i swoje wątpliwości"

Rząd nie przyjął dziś projektu o ratyfikacji decyzji dotyczącej unijnego funduszu odbudowy. Premier, Mateusz Morawiecki poinformował, że dyskusje zostały rozpoczęte. Zamierza także rozwiać wszelkie wątpliwości.

  • We wtorek rząd odrzucił projekt o ratyfikacji decyzji dotyczącej unijnego funduszu odbudowy
  • Wiceminister sprawiedliwości, Sebastian Kaleta z Solidarnej Polski zaznacza "zagrożenia związane z rozporządzeniem o praworządności"
  • Jak poinformowało RMF FM, premier dążył do przyjęcia ustawy, jednak spotkał się z kontrą Zbigniewa Ziobry

Dziś toczyły się burzliwe dyskusje rządu nt. projektu ustawy o ratyfikacji decyzji dotyczącej unijnego funduszu odbudowy, a mowa tu konkretniej o ratyfikacji decyzji Rady z 14 grudnia 2020 roku ws. systemu zasobów własnych Unii Europejskiej. RMF FM poinformowało, że premier Mateusz Morawiecki spotkał się ze stanowczą odmową ze strony Zbigniewa Ziobry. Premier chciał, jak najszybciej przepchnąć ustawę o ogromnym funduszu unijnym, którego wartość wynosi 750 miliardów euro. 

Unijny fundusz odbudowy. Mateusz Morawiecki mówi o rozpoczęciu dyskusji, mimo odmowy ze strony rządu

Politycy Solidarnej Polski nie chcą wiązać wypłaty pieniędzy z oceną praworządności ze strony UE.

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej ujmował wszystko bardzo ogólnie: Dyskusja została rozpoczęta. Będziemy ją na forum politycznym, jak i merytorycznym kontynuować, ponieważ, zasadniczo, podstawowe kwestie zostały już przyjęte w grudniu. Uważam, że każdy ma prawo mieć swoje zdanie i swoje wątpliwości. Te wątpliwości muszą być wyjaśnione. Zawłaszcza, że uważam, że podnoszone wątpliwości są możliwe do zaadresowania, podnoszone wątpliwości w obszarze makro, mikroekonomicznym, w obszarze prawnym, ale w szczególności w obszarze inwestycyjnym, bo rzeczywiście mówimy o gigantycznych kwotach finansowych, które mają wesprzeć szybką odbudowę gospodarki europejskiej, ale też polskiej.

Marzena Rogalska zakończyła współpracę z TVP po 12 latach. „Najtrudniejszy dzień w mojej karierze zawodowejMarzena Rogalska zakończyła współpracę z TVP po 12 latach. „Najtrudniejszy dzień w mojej karierze zawodowej"Czytaj dalej

Sebastian Kaleta także wypowiedział się na temat stanowiska polityków Solidarnej Polski: Konsekwentnie podkreślamy zagrożenia wynikające z ustaleń dotyczących wejścia w życie rozporządzenia o praworządności. Dzisiaj projekt ratyfikacji rzeczywiście miał być przyjęty, jednak to się nie stało, tak jak pan premier poinformował.

Po pierwsze, mówimy o ratyfikacji w oparciu o konstytucję, o znaczącym obciążeniu finansów publicznych Polski. Po drugie - o nowych mechanizmach działania Unii Europejskiej, jak to krytykowane przez wszystkich liderów obozu rozporządzenie warunkujące, które było przedmiotem negocjacji. Do tego nowe opłaty, podatki i wspólny dług zaciągany przez UE - dodał Kaleta.

Wiceminister sprawiedliwości stwierdził także: W toku prac nad dokumentem nie uzyskaliśmy szczegółowych wyjaśnień od Ministra Finansów. Teraz ta dyskusja ma służyć temu, żeby wszystkie wątpliwości zostały w sposób szczegółowy wyjaśnione. Tym bardziej, że mówimy o dokumencie, który na lata zdefiniuje przyszłość UE, a zatem będzie wpływał na poziom suwerenności.

Praworządność i przestrzeganie praworządności 

Wartość unijnego budżetu na 2021-2027 wynosi 1,8 biliona euro. 750 miliardów euro miało być funduszem odbudowy. Sytuacja jednak się skomplikowała, kiedy to Polska i Węgry sprzeciwiły się rozporządzeniu dotyczącym mechanizmu, który ujmuje przestrzeganie zasad praworządności z dostępem do środków unijnych. Premierzy Węgier i Polski mówili o zawetowaniu budżetu Unii Europejskiej. W konkluzjach Rady Europejskiej zapisano porozumienie przywódców państw UE w grudniu 2020 roku w Brukseli.

Źródło. TVN24, RMF FM, PAP

Artykuły polecane przez redakcję WTV: