Fiskus uszczelni system podatkowy. ARKADIUSZ ZIOLEK/East NewsŹródło: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 10 Lutego 2020

Upewnijcie się, że nie macie nic za uszami. Skarbówka rozszerza działania

Fiskus otrzyma nowe uprawienia od resortu finansów. Od teraz będzie mógł wymieniać dane dotyczące podatników z innymi krajami. Krok ten ma w istotny sposób uszczelnić system i przynieść państwu kilkaset milionów złotych.

Z informacji przekazanych przez "Dziennik Gazetę Prawną" wynika, że Ministerstwo Finansów planuje wymieniać się informacjami o podatnikach i przeprowadzanych przez nich transakcjach z innymi krajami. Zdaniem dziennika proces rozpocznie się od wymiany danych dotyczących transgranicznych schematów podatkowych.

Jak czytamy, pierwsza wymiana ma dojść do skutki już jesienią 2020 roku, najpóźniej do 31 października.

Mężczyzna spadł z Mostu Poniatowskiego do Wisły. Dramatyczna akcja służbMężczyzna spadł z Mostu Poniatowskiego do Wisły. Dramatyczna akcja służbCzytaj dalej

Fiskus zarobi dla państwa 555 mln zł

Z szacunków Ministerstwa Finansów wynika, że uszczelnienie systemu podatkowego może przynieść państwu nawet 555 mln zł rocznie. Samorządy mogą za to liczyć na dodatkowe wpływy rzędu 180 mln zł.

– Chcemy zakończyć przepychanie karuzel z zachodu na wschód i z północy na południe Europy. Im większy będzie dostęp państw europejskich do nowoczesnych rozwiązań, tym większa szansa, że firmy uczestniczące dziś w karuzelach zrezygnują z tego procederu – powiedział "Dziennikowi Gazecie Prawnej" Jan Sarnowski, wiceminister finansów.

Sarnowski wskazuje, że na ten moment najbardziej zainteresowane współpracą z polskim fiskusem są Czechy oraz Słowacja, które mają już doświadczenie w wymianie informacji. Resort żywi jednak nadzieję, iż do akcji przystąpią również pozostałe europejskie państwa.

Wizja europejskiej, kolektywnej walki w sprawie zwalczania oszustw podatkowych przybiera coraz realniejsze kształty. Jak wskazuje "DGP", rozmowy o konieczności pogłębienia współpracy w zakresie wymiany narzędzi i informacji były prowadzone również podczas wizyty Emmanuela Macrona w Polsce

ZOBACZ TAKŻE:

1. Ogromna zmiana w NFZ od marca. Do 4 specjalistów dostaniesz się bez kolejki

2. Rekordowy lot do Londynu. Wszystko przez ogromny sztorm

3. Porażające odkrycie w żołądku psa. Niewyobrażalnie co zrobił mu właściciel

4. Rodzice przerywają milczenie ws. koszmarnych warunków na dziecięcym oddziale. "Trudno wytłumaczyć 2-latkowi, że mama śpi w hotelu"

5. Ohydne żarty polityków PiS. Homofobiczny atak na Roberta Biedronia

6. Tysiące interwencji służb, zniszczenia są coraz większe. Żywioł sieje spustoszenie w Polsce, eksperci podnoszą alarm

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News