film sekielskich. Marek BAZAK/East NewsŹródło: Marek BAZAK/East News
Wszystkie wideo autora Wiktor Ćwikliński
Autor Wiktor Ćwikliński - 16 Maja 2020

Konferencja Episkopatu Polski odpowiada na film Sekielskich. Niespodziewane oświadczenie

Film Sekielskich, "Zabawa w chowanego", miał swoją premierę dzisiaj w serwisie Youtube. Kontynuacja "Tylko nie mów nikomu" skupia się na sprawie księdza Andrzeja Hajdasza, który molestował dzieci podczas swojej posługi m.in. w Sycowie.

Do sprawy odniósł się Prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak. W opublikowanym tuż po emisji filmu oświadczeniu zapowiada dalszą walkę z pedofilią wśród księży.

Wielki strajk, wycie syren i awantura na Nowogrodzkiej. Służby używają gazuWielki strajk, wycie syren i awantura na Nowogrodzkiej. Służby używają gazuCzytaj dalej

Film Sekielskich: prokuratura udostępnia akta hierarchom

Jednocześnie arcybiskup w żaden sposób nie odnosi się do bardzo mocnego zarzutu, formułowanego przez Tomasza Sekielskiego jakoby od czasu premiery pierwszej części dokumentu "Tylko nie mów nikomu" nic nie zmieniło się w skostniałych, kościelnych procedurach. Arcybiskup Polak zapowiada przekazanie do Watykanu sprawy biskupa diecezji Kaliskiej, Edwarda Janiaka - "Ze względu na przedstawione w filmie informacje, jako Delegat Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, zwracam się poprzez Nuncjaturę do Stolicy Apostolskiej o wszczęcie postępowania nakazanego przez motu proprio papieża Franciszka dotyczącego zaniechania wymaganego prawem działania. " - czytamy w oświadczeniu.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Najnowsze, druzgocące doniesienia ze Śląska. Sytuacja jest gorsza, niż mogliśmy zakładać
2. Ile zarabia policjant? Oprócz pakietu socjalnego może liczyć na trzynastkę

Pojawiła się również prośba do ofiar księży pedofilów, o to by odważyły się dochodzić sprawiedliwości - "Dziękuję osobom pokrzywdzonym, które decydują się opowiedzieć o doznanej krzywdzie. Apeluję, aby każdy, kto posiada wiedzę o wykorzystaniu seksualnym osoby małoletniej, pamiętał, że jest zobowiązany w sumieniu – i przepisami prawa – do złożenia zawiadomienia. Proszę księży, siostry zakonne, rodziców i wychowawców o to, by nie kierowali się fałszywą logiką troski o Kościół, skutkującą ukrywaniem sprawców przestępstw seksualnych." - brzmi apel.

Jednocześnie arcybiskup staje w obronie kontrowersyjnych przepisów i zaleceń, pozwalających na wgląd przedstawicieli Kościoła do akt spraw prowadzonych przez prokuraturę. Przepisy te oznaczają niespotykane dla żadnego innego podmiotu prawo do wglądu w tajne akta na potrzeby własnego, wewnętrznego postępowania - jeszcze przed wydaniem wyroku. - "Chcę równocześnie podkreślić, że zasadę współpracy między prokuraturą a Kościołem w celu ochrony osób małoletnich i ukarania sprawców uważam za rzecz potrzebną i dobrą." - czytamy - "Umożliwia to unikanie kilkukrotnego przesłuchiwania osób pokrzywdzonych oraz pozwala sprawniej i bardziej efektywnie prowadzić postępowanie kanoniczne." - uzasadnia arcybiskup.

Podnoszony jest zarzut, że wgląd hierarchów w akta spraw może przyczyniać się do wpływania na ewentualne dochodzenie w sprawie kwestii samego tuszowania spraw pedofilskich przez Kościół. Do tego, z puntu widzenia polskiego prawa proces kanoniczny jest niczym innym jak zwykłym postępowaniem wewnętrznym. Dochodzi zatem do sytuacji prostej do zobrazowania, przykładem udostępnienia przez prokuraturę akt firmie, przeciwko której pracownikowi toczy się postępowanie o mobbing - w sytuacji w której jednym z kolejnych wątków śledztwa może być np. brak nadzoru nad pracownikiem i kwestia odpowiedzialności przełożonych za to. Orzecznictwo polskich sądów pokazało już jednoznacznie, ze w przypadku spraw pedofilskich można mówić o tego typu odpowiedzialności hierarchów kościelnych. Tak było m.in. w sprawie przeciwko Towarzystwu Chrystusowemu w kontekście księdza Romana B. Zakon został wtedy zobowiązany do zapłaty na rzecz ofiary odszkodowania w wysokości miliona złotych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Onet: Jak Słowenia pokonała pandemię. Relacja polskiego obywatela
  2. Mali bohaterowie z Warszawy. Uratowali 3-letniego chłopca, liczyły się sekundy
  3. Przełom w sprawie Iwony Wieczorek? Detektyw twierdzi że wie, gdzie jest ciało
  4. Poruszająca prośba pana Bronisława podbija internet. "Jestem spokojnym, dobrodusznym człowiekiem"
  5. Pan Karol chciał uchronić rodzinę przed zagrożeniem. Sąsiedzi zgotowali mu piekło
  6. Pilny komunikat do Polaków. Władze miasta mają dość, straciły cierpliwość