Ferie zimowe za pasem, a wraz z nimi sezon na narty. Uwaga na złodziei tożsamości!. pxhere.comŹródło: pxhere.com
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 8 Stycznia 2020

Sezon na złodziei tożsamości. Niebezpieczeństwo dla fanów nart

Ferie zimowe za pasem, a wraz z nimi sezon na narty. Uwaga na złodziei tożsamości! Popularna zasada "dowód za narty" jest wciąż aktualna i praktykowana. Nie brakuje w Polsce miejsc, gdzie narty wypożyczymy wyłącznie "na dowód". Zostawianie tak ważnego dokumentu pod zastaw może mieć przykre konsekwencje. Jak się przed tym uchronić i jak inaczej możemy wybrnąć w takiej sytuacji?

Dokładnie chodzi o ryzyko związane z kradzieżą tożsamości, które niestety wciąż nie dociera do właścicieli wypożyczalni sprzętu narciarskiego i mimo obowiązującego od jakiegoś czasu RODO, wciąż korzystają z tego rodzaju zabezpieczenia przed kradzieżą ich sprzętu. Ryzyko to najwyraźniej nie dociera też do osób, które chętnie korzystają z wypożyczalni nart. W szczególności turyści tłumnie przybywający do popularnych górskich ośrodków narciarskich nie myślą o tym zagrożeniu. Powinniśmy sobie uświadomić, jakie płynie z tego zagrożenie, które w konsekwencji może być dla nas bardzo przykre i kłopotliwe.

Oszuści perfidnie nabierają starsze osoby. 94-latka wysłała 90 tys. złOszuści perfidnie nabierają starsze osoby. 94-latka wysłała 90 tys. złCzytaj dalej

Ferie zimowe za pasem, a wraz z nimi sezon na narty. Uważajcie na złodziei tożsamości, nie zostawiajcie swoich dowodów osobistych!

Gdy nasz dowód trafi w niepowołane ręce i dostęp do naszych danych osobowych uzyska osoba trzecia, może w bardzo prosty sposób uczynić z nas tzw. "słupa" i posłużyć do zaciągnięcia na naszą osobę pożyczki lub kredytu. Może tego dokonać przez spisywanie, kopiowanie, skanowanie, bądź fotografowanie dowodów osobistych ofiar, które złodzieje tożsamości obiorą sobie za swój cel - a może to paść na każdego. Dlatego tak ważne jest niezostawianie dowodu osobistego w takich miejscach i ostrożność także w innych sytuacjach, np. przy zawieraniu umowy.

"Urzędy czy firmy - np. gdy zawieramy umowę lub załatwiamy urzędową sprawę - mają prawo zażądać wglądu do niego (dowodu osobistego), aby potwierdzić nasze dane. Nie powinny jednak go kopiować, a my godzić się na takie praktyki." - przestrzega Urząd Ochrony Danych Osobowych, a czytamy o tym na portalu "Bankier.pl".

Są inne rozwiązania, których powinniśmy być świadomi i zamiast zostawiać nasz dowód osobisty w wypożyczalni na stoku podczas naszych ferii zimowych, w zamian za to, w ramach zabezpieczenia przed kradzieżą nart, możemy zaproponować na przykład:

  • pozostawienie kaucji, będącej gwarancją zwrócenia wypożyczonych rzeczy,

  • spisanie niezbędnych danych z dokumentu tożsamości (ale nie skanowanie dokumentu),

  • zamazanie danych, które wykraczają poza dopuszczalny zakres w sytuacji kserokopii dokumentu.


Pamiętajmy, że zgodnie z nowymi przepisami o ochronie danych osobowych (RODO), nikt - zgodnie z prawem - nie może od nas wymagać, abyśmy zostawili swój dokument tożsamości.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Zmiany w 500 plus również w 2020. Problematyczna sprawa z wnioskami może wielu wprowadzić w błąd

2. Bardzo mocny apel Martyny Wojciechowskiej do Polaków o tragedii w Australii. Daje do myślenia i wyciska łzy

3. Przed śmiercią kultowy aktor pobierał głodową emeryturę. W podobnej sytuacji znajduje się wiele gwiazd dawnych lat

4. Leszek Miller ujawnił kulisy startu Magdaleny Ogórek w wyborach. Mocne słowa

5. Polityk PiS kpi z Pawła Adamowicza. Miał zataić dochody

6. Papież Franciszek ogłosi abdykację? Jest oficjalny komentarz sekretarza Benedykta XVI