Ewa Błaszczyk - Fundacja Akogo. https://www.facebook.com/pg/fundacja.akogo/photos/?ref=page_internalŹródło: https://www.facebook.com/pg/fundacja.akogo/photos/?ref=page_internal
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 22 Grudnia 2019

Atak na klinikę Ewy Błaszczyk, ratującej dzieci w śpiączce. Jak można być tak okrutnym?

Ewa Błaszczyk wraz z ks. Wojtkiem Drozdowiczem założyła w 2002 roku fundację "Akogo". Następnie z jej ramienia powstała klinika "Budzik". To właśnie działająca przy warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka klinika padła ofiarą ataku hakerskiego.

Sprawa zaczęła się od tajemniczych maili, wysyłanych na skrzynkę kliniki. Wiadomości miały dotyczyć rzekomych niezapłaconych faktur. Do maili dołączane były podejrzane linki, czytamy na portalu "Nasze Miasto".

– Ja wiedziałem, o co chodzi, ale gdzieś ktoś chyba mógł otworzyć coś takiego – mamy internet dla całej kliniki, rodziców, którzy siedzą z nami, być może ktoś z nich otworzył to – mówił w rozmowie z TVP Info dr Maciej Piróg, dyrektor Kliniki "Budzik".

Skażone ryby na polskim rynku. GIS ostrzegaSkażone ryby na polskim rynku. GIS ostrzegaCzytaj dalej

Ewa Błaszczyk walczy o zdrowie dzieci. Jej klinice groziło zamknięcie

Do ataku doszło tydzień później.

– To miało miejsce ok. 10 dni temu. Na szczęście mieliśmy dane z serwera skopiowane, w związku z czym ostatecznie ich nie utraciliśmy. Wszystko było zagrożone, nie mieliśmy możliwości sprawozdawania do NFZ, w związku z czym istniała duża obawa, że za listopad nie otrzymamy stamtąd pieniędzy, a to jest nasze jedyne źródło utrzymania. „Budzik” jest finansowany przez NFZ – powiedział Piróg.

Hakerzy żądali 30 tys. zł w zamian za możwliwość ponownego dostępu do danych. Wówczas sprawę zgłoszono na policję. Informatycy na szczęśćie poradzili sobie z problemem. Procesowi pomógł fakt, że klinika na bieżąco kopiuje dane z serwera.

– Było zagrożenie, że nasza działalność zostanie zablokowana przynajmniej na miesiąc. Kosztowało to sporo nerwów, pracy, a także pewnych kosztów związanych z pracą informatyka. Trzeba bardzo w takich sytuacjach uważać.

Klinika "Budzik" zostałą uruchomiona w 2013 roku. Sfinansowała ją stworzona przez Ewę Błaszczyk fundacja "Akogo". Instytucjizajmuje się wybudzaniem ze śpiączki najmłodszych pacjentów.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Mikołaj ze sporymi zarobkami. Przebierana praca naprawdę się opłaca

2. Wiele osób wciąż nie rozumie, czym jest depresja. "Kto pije słodką herbatę i kawę, nie ma nigdy depresji" Depresja staje się coraz poważniejszym probleme

3. Magdalena Ogórek o dziennikarce TVN: "Jak można malować brwi markerem?"

4. Giertych upokarza Brudzińskiego. Ujawnia kulisy jego relacji z Kaczyńskim

5. Jest doniesienie na Tadeusza Rydzyka. Może ponieść poważne konsekwencje

6. Ostatecznie przegrał walkę z chorobą. Rodzina przekazała smutne wieści, nie żyje Bogdan Bujak