Episkopat Polski. WTVŹródło: WTV
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 31 Października 2020

Episkopat Polski wydał bardzo ważny komunikat. Dotyczy cmentarzy oraz Polek i Polaków

Episkopat Polski wystosował ważną wiadomość do Polek i Polaków. W sprawę Wszystkich Świętych zaangażował się sam papież. Wydano zalecenia oraz przyznano odpusty. Padł apel o przestrzeganie zasad sanitarno-epidemiologicznych.

Mateusz Morawiecki ogłosił zamknięcie cmentarzy. Od dziś do 2 listopada nie będziemy mogli odwiedzić swoich zmarłych bliskich. Episkopat Polski również ma na względzie bezpieczeństwo wiernych. Rzecznik instytucji zaproponował alternatywne metody oddania hołdu.

Dzisiejsze wydanie Wiadomości TVP przejdzie do historii. Alternatywna rzeczywistość, przekłamywanie faktów i szkalowanie jest tylko szczątkiemDzisiejsze wydanie Wiadomości TVP przejdzie do historii. Alternatywna rzeczywistość, przekłamywanie faktów i szkalowanie jest tylko szczątkiemCzytaj dalej

"Z uwagi na sytuację epidemiczną, w tym roku nie będziemy mogli nawiedzić cmentarzy 1 i 2 listopada, ale to nie oznacza, że nie możemy się modlić za naszych bliskich zmarłych w domach" - zaproponował przedstawiciel Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak.

Episkopat Polski apeluje o modlitwę w domowym zaciszu

"Dzień Zaduszny wyznacza nam kierunek naszych myśli i modlitw na cały listopad. W tym roku nie będziemy mogli tego dnia nawiedzić grobów naszych zmarłych, ale możemy ich wspominać i ofiarować za nich modlitwy i odpusty" – zaznaczył rzecznik Episkopatu Polski. Warto podkreślić, że papież Franciszek również wydał zalecenia, które mają zapewnić spokój społeczności wyznaniowej. Sytuacja epidemiczna wymusiła na Kościele przyznanie kolejnych odpustów.

"Odpust zupełny pod zwykłymi warunkami można uzyskać nawiedzając 1 oraz 2 listopada kościół lub kaplicę publiczną i odmawiając tam Ojcze Nasz i Wierzę w Boga. W tym roku, w związku z sytuacją epidemiczną, może on być przeniesiony na inny dzień listopada, dowolnie wybrany przez poszczególnych wiernych. Ponadto wypełniając określone warunki, można uzyskać odpust zupełny za pobożne nawiedzenie cmentarza, kościoła lub kaplicy przez cały listopad. Odpust zupełny możemy uzyskać raz dziennie i ofiarować go za osobę zmarłą" - czytamy w dokumencie papieskim, przytoczonym przez Episkopat Polski.

Kolejne protesty pod domem Kaczyńskiego. Słychać krzyki, miarka się przebrała, w inicjatywę zaangażowani się artyściKolejne protesty pod domem Kaczyńskiego. Słychać krzyki, miarka się przebrała, w inicjatywę zaangażowani się artyściCzytaj dalej

"W tym roku nie będziemy mieć łatwego dostępu do cmentarzy. Wielu z nas nie będzie mogło nawiedzić grobów swoich bliskich także z powodu choroby czy izolacji. Nie oznacza to jednak, że nie możemy modlić się za naszych bliskich zmarłych" - apeluje przedstawiciel Episkopatu Polski, Leszek Gęsiak.

Każdy żałobnik może zapalić w domu świece. Warto również wesprzeć drobnych przedsiębiorców i zakupić od nich chryzantemy, którymi możemy ozdobić nasz parapet. "Módlmy się za nich w domach, zamiast znicza zapalmy za nich świecę i wspominajmy ich z rodziną tworząc w ten sposób wspólnotę modlitewną ogarniającą pamięcią tych, którzy poprzedzili nas w wędrówce do Domu Ojca" - deklaruje rzecznik KEP.

DZISIAJ GRZEJE: 1.Uzbrojony ksiądz-kibol puszczony wolno. Będzie mógł znowu grozić demonstrantom
2. Już od listopada radiowozy zmienią się nie do poznania. A na maskach pojazdów pojawi się nowe hasło policji
3. Poszła na zakupy do Auchan i poczuła ogromne zagrożenie. Wezwała policję

Część społeczeństwa ruszyła tłumnie na groby dzień przed zamknięciem cmentarzy. Mateusz Morawiecki, podobnie jak Episkopat Polski, próbują znaleźć alternatywy, które wesprą wiernych w czasach pandemii. Warto jednak podkreślić, że nagła decyzja premiera przyczyniła się do kryzysu w środowisku sprzedawców, handlujących nieopodal grobów.

TVP Info bije kolejne rekordy żenady. Teraz szczują już nie tylko przeciw aborcji, ale mówią o innych przesłankach protestuTVP Info bije kolejne rekordy żenady. Teraz szczują już nie tylko przeciw aborcji, ale mówią o innych przesłankach protestuCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie żyje, tragiczna wiadomość obiegła Polskę. Ogromna strata, życie zawdzięcza mu wielu Polaków i turystów
  2. Wczesne objawy cukrzycy. Wiele osób je lekceważy
  3. Wstawiła nagranie w obronie kobiet, które obiegło całą sieć. Teraz otrzymuje pogróżki, obelgi i nienawistne wiadomości o nieludzkich treściach, brak słów
  4. Żałoba w rodzinie Radia Maryja. Tadeusz Rydzyk musiał pożegnać bliską osobę
  5. Uzbrojony ksiądz-kibol puszczony wolno. Będzie mógł znowu grozić demonstrantom
  6. Kierowco, za złamanie tego przepisu grozi ci 100 tysięcy kary. Wszystko z powodu koronawirusa
  7. 3 minuty nie wystarczy na zrobienie ciasta? Nic bardziej mylnego, przepis na błyskawiczny wypiek zwala z nóg