Episkopat adresatem apelu Naczelnej Rady Lekarskiej.. PixabayŹródło: Pixabay
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 25 Lipca 2020

Polski episkopat wezwany do pilnej reakcji na skandaliczne zdarzenia. Interweniował prezes NRL

Episkopat został adresatem apelu Naczelnej Rady Lekarskiej. Prezes NRL wystosował pismo do przewodniczącego KEP arcybiskupa Gądeckiego, w którym prosił o reakcję wobec zamieszczania fałszywych informacji dotyczących epidemii koronawirusa przez księdza Romana Kneblewskiego z Bydgoszczy.

Szczegóły działalności bydgoskiego kapłana, który od początku epidemii za pośrednictwem mediów społecznościowych zamieszcza fake newsy dotyczące wirusa, opisał Onet. Ks. Kneblewski, znany także jako "kapelan narodowców", zwykł m.in. udostępniać grafiki z hasłami o "torturowaniu strachem, propagandą, chaosem, obostrzeniami, ciągłymi zmianami prawa", materiały o rzekomej szkodliwości noszenia maseczek czy sugerować, że szczepionka przeciw wirusowi miałaby zostać stworzona na bazie komórek pochodzących z aborcji.

RMF FM: Rodzice stracą pieniądze, nadszedł koniec. Znika bardzo popularne świadczenieRMF FM: Rodzice stracą pieniądze, nadszedł koniec. Znika bardzo popularne świadczenieCzytaj dalej

Episkopat odpowiada

Po publikacji Onetu o kontrowersyjnym kapłanie, który to epidemię nazywa "globalną ściemą", zrobiło się głośno. Serwis wspominał wówczas, że z początku na nadesłane przez dziennikarzy pytania nie odpowiedział ani episkopat, ani bydgoska kuria, której podlega ks. Kneblewski. Po ukazaniu się tekstu do sprawy odnieśli się jednak przedstawiciele KEP. Dość lakonicznie stwierdzono, że Episkopat wielokrotnie podkreślał konieczność stosowania się do zaleceń sanitarnych, a "w sprawach dotyczących księży danej diecezji należy kontaktować się z tą diecezją".

ZUS rusza z całkowicie nową usługą, powinni o niej wiedzieć wszyscy rodzice. Chodzi o wypłaty dodatkowego 500 plusZUS rusza z całkowicie nową usługą, powinni o niej wiedzieć wszyscy rodzice. Chodzi o wypłaty dodatkowego 500 plusCzytaj dalej

Sprawa nabrała tempa, gdy wypowiedziami duchownego zainteresowała się Naczelna Rada Lekarska. Wobec "nieprawdziwych i wysoce szkodliwych dla zdrowia publicznego wypowiedzi ks. Romana Kneblewskiego" NRL zaapelowało do Konferencji Episkopatu Polski o interwencję w sprawie księdza, który "w różnych publikacjach internetowych neguje fakt występowania epidemii oraz potrzebę stosowania środków ochrony przed jej szerzeniem".

DZISIAJ GRZEJE: 1. Porażające sceny na pogrzebie Andrzeja Strzeleckiego. Nikt się nie spodziewał
2. Jacek Kurski w bardzo poważnych tarapatach. Nie nacieszył się stołkiem w TVP, pojawił się ogromny problem
3. Do wzięcia nawet 18 750 zł dopłaty, a tylko 249 wniosków. Zostało już jedynie kilka dni
 

W odpowiedzi przewodniczący KEP arcybiskup Stanisław Gądecki zwrócił uwagę, że propagowane przez kapłana treści stoją w sprzeczności do aktualnej wiedzy medycznej oraz dostępnych danych statystycznych. Zaznaczono, że wypowiedzi duchownego podważają wysiłki tysięcy lekarzy w Polsce, wskazuje Onet. Dodano, że ów "irracjonalny przekaz" naraża zdrowia i życie tych, którzy zaufają słowom k. Kneblewskiego.

Rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji dotyczących pandemii zdaniem przedstawicieli NRL może mieć tragiczne skutki. Ponadto, wyrażono nadzieję, "że w tak istotnej dla życia i zdrowia Polek i Polaków sprawie, Kościół będzie w sposób jednoznaczny i zdecydowany wspierał działania wszystkich pracowników systemu ochrony zdrowia i przeciwstawiał się szerzeniu nieprawdziwych i wysoce szkodliwych tez".

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Polskę obiegły tragiczne wieści, nie żyje Stanisław Zięba. Ogromna strata
  2. Uwaga kierowcy, zabierają prawa jazdy na potęgę. Możesz je stracić nie tylko za prędkość
  3. Nakaz noszenia maseczek niezgodny z prawem
  4. PKO BP wysłał dziś ważny komunikat do wszystkich klientów banku. Doszło do pewnej rewolucji
  5. Ciotka o dużych gabarytach krzywdziła i za karę usiadła na 9-letniej dziewczynce. Dziecko zmarło
  6. Rodzice wykończyli niemowlę, maleństwo zmarło. Niewyobrażalna tragedia w jednym z polskich miast
  7. Dramatyczne doniesienia znad polskiego morza. Koronawirus w markecie. Sklep odwiedziło mnóstwo turystów

Źródło: Onet