Emil Karewicz odszedł 18 marca w wieku 97 lat. Aktor został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta.. (zdj. il.) East News/TRICOLORSŹródło: (zdj. il.) East News/TRICOLORS
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 23 Czerwca 2020

Pogrzeb Emila Karewicza. Padły słowa, których nikt nigdy się nie spodziewał, prezydent również skomentował

Emil Karewicz, znany polski aktor filmowy, teatralny i radiowy, odszedł 18 marca w wieku 97 lat. Aktor został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta. Kojarzony jest m.in. z rolą postaci Hermanna Brunnera w legendarnym serialu "Stawka większa niż życie", emitowanego w latach 60. na antenie TVP. We wtorek odbył się jego pogrzeb, aktor spoczął na warszawskich Powązkach.

Emil Karewicz to wybitna postać polskiego kina. Aktor jest doceniany i uwielbiany przez wielu miłośników polskiej kinomatografii. Urodził się w 1923 roku w Wilnie, gdzie rozpoczął swoją karierę aktorską. Całe jego późniejsze życie związane było jednak z Warszawą. W tym mieście również zakończył swój żywot. Został dziś pochowany na Cmentarzu Powązkowskim. Nastąpiło to 3 miesiące po jego śmierci. Aktora żegnały tłumy. Pożegnał go także sam prezydent Andrzej Duda i odznaczył pośmiertnie. Padły chwytające za serce słowa.

Zakonnica zamiast kochać osierocone dzieci, odbierała im życie w okropny sposób. Niewyobrażalnie tragiczne, proceder zbiorowy, dotyczył wielu członkiń zakonu z Irlandii lata temuZakonnica zamiast kochać osierocone dzieci, odbierała im życie w okropny sposób. Niewyobrażalnie tragiczne, proceder zbiorowy, dotyczył wielu członkiń zakonu z Irlandii lata temuCzytaj dalej

Emil Karewicz nie żyje. Aktor spoczął na warszawskich Powązkach

Choć Emil Karewicz odszedł 18 marca, to przez pandemię koronawirusa i obostrzenia z nią związane pogrzeb aktora odbył się dopiero dziś, 23 czerwca, na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Uroczystości pogrzebowe przebiegały w charakterze świeckim i państwowym.

Artysta po śmierci został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a tytuł wręczył mu sam prezydent. Order przyznawany jest ludziom kultury i sztuki za ich wybitne zasługi dla polskiej kultury. Złożony został na ręce rodziny zmarłego aktora przez doradcę prezydenta, Tadeusza Deszkiewicza, który był obecny na pogrzebie i reprezentował Andrzeja Dudę. Odczytał także list od prezydenta.

DZISIAJ GRZEJE: 1. GW: Biskup Edward Janiak pilnie przewieziony do szpitala. “Był nietrzeźwy”, aż trudno uwierzyć
2. Rząd nie spodziewał się tak dużego wzrostu. Polska przekroczyła kolejną granicę. Dane są zatrważające

"Zmarły osiągnął to, o co wielu twórców nie śmie zabiegać - dla swoich widzów stał się kimś bliskim, ważnym, drogim. Dla niektórych wieść o jego odejściu była jak wiadomość o śmierci ogromnie popularnych postaci, którym Emil Karewicz dał swoją twarz, głos, gesty i niebanalny charakter - tak w rolach pierwszoplanowych, jak i w wirtuozerskich epizodach" - napisał w swoim liście Andrzej Duda.

Swój list przekazał także wicepremier oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego, Piotr Gliński. List został odczytany przez Jarosława Sellina, wiceszefa MKiDN. "Wraz ze śmiercią Emiliana Karewicza kultura polska utraciła jeden z najbardziej wyrazistych i wszechstronnych talentów artystycznych" - napisał wicepremier, żegnając aktora pięknymi słowami, wyrażającymi swój szacunek i wdzięczność za zasługi dla polskiej kultury. - "Jestem przekonany, że wszechstronna działalność Emila Karewicza pozostanie wzorem spełnionego życia i wykorzystania talentu dla dobra Ojczyzny, sztuki oraz rodzimej kultury" - dodał minister Gliński.

- Był zwycięzcą: spełnionym artystą w zawodzie i szczęśliwym człowiekiem w życiu prywatnym - podkreślił były prezes ZASP, Krzysztof Kumor, podczas swojego wystąpienia na pogrzebie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Już nie będziesz musiał się cofać po prawo jazdy. A to nie koniec udogodnień
  2. Polska legenda sportu zginęła w wypadku. Widok grobu zapiera dech w piersiach. Wszystko niemal 30 lat od śmierci
  3. Przerażające odkrycie służb na południu Polski. Ciało było w stanie zaawansownego rozkładu
  4. Poczta Polska i absurdalny wydatek na worki za 5 mln zł? Dziwne tłumaczenia w oświadczeniu
  5. Z kranu zamiast wody popłynęło szambo. Fatalna awaria pod samą Warszawą
  6. Wybory prezydenckie. Polacy z tych regionów w ogóle nie będą mogli zagłosować

Źródło: Polsat News / RMF FM / Onet