Emerytury wzrosną. https://pixabay.com/pl/photos/pieni%C4%85dz-moneta-waluta-finanse-3080795/Źródło: https://pixabay.com/pl/photos/pieni%C4%85dz-moneta-waluta-finanse-3080795/
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 7 Stycznia 2020

Duże sumy dla emerytów. Co najmniej 1500 zł więcej

Emerytury w roku 2020 będą nieznacznie wyższe. Waloryzacja rent i emerytur ma być przeprowadzona w marcu. Co więcej, wszyscy emeryci dostaną w tym roku trzynastki. "Fakt" wyliczył, jakie dodatkowe kwoty zasilą w tym roku portfele seniorów.

Emeryci mogą spodziewać się wyższych świadczeń już za niecałe dwa miesiące. Rząd zdecydował bowiem, że w roku 2020 przeprowadzi waloryzację kwotowo-procentową emerytur. By jednak wypłaty mogły ruszyć, Sejm i Senat muszą jeszcze przegłosować projekty ustaw.

Jak podaje "Fakt", osoby z emeryturami od 944 zł do 1900 zł netto dostaną podwyżki w takiej samej kwocie, czyli 57 zł miesięcznie. Z takiej waloryzacji ma skorzystać ok 60 proc. emerytów. Biorąc pod uwagę, że podwyżki mają wejść w życie od marca, do kieszeni tej grupy seniorów trafi w tym roku 570 zł.

Na nieco większą podwyżkę mogą liczyć seniorzy otrzymujący najniższą emeryturę, czyli 943 netto. W ich przypadku waloryzacja wyniesie 82 zł miesięcznie, a zatem przeszło 800 zł w skali roku.

Emeryci mogą w tym roku liczyć również na wypłatę tzw. trzynastki, i to niezależnie od wysokości otrzymywanych przez nich świadczeń. Jak przypomina "Fakt", rząd nie wprowadził w tej sprawie żadnego progu dochodowego. Trzynasta emerytura wyniesie około 1000 zł.

Sędzia Anna Maria Wesołowska zdemaskowana. TVN pokazuje fałszywy obraz sali sądowejSędzia Anna Maria Wesołowska zdemaskowana. TVN pokazuje fałszywy obraz sali sądowejCzytaj dalej

Emerytury a podwyżki

Pozostaje się zastanowić, czy wspomniana waloryzacja oraz wypłata trzynastek w istotny sposób wpłyną na podniesienie standardu życia seniorów. Mimo że emeryci mogli liczyć na dodatkowe pieniądze rzędu minimum 1500 zł w skali roku, nadchodzący rok 2020 przyniesie znaczne podwyżki cen i nie chodzi tu jedynie o objęte akcyzą papierosy i alkohol. Dla przykładu, od stycznia o około 12 proc. powinny podskoczyć opłaty za prąd.

Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzić również tzw. opłatę cukrową. Zdaniem serwisu money.pl opłata wyniesie do 1 zł za każdy litr napoju z dodatkiem cukru.

Bardzo mocno wzrosną również ceny wywozu śmieci. Jak podaje wspomniany serwis, "Z symulacji wynika, że w stolicy dwuosobowa rodzina w mieszkaniu nieprzekraczającym 45 metrów kwadratowych zapłaci od 36 do 54 zł. Obecnie wychodzi niecałe 20 zł". W niektórych miastach stawki wzrosną nawet o blisko połowę. 

Nie mamy również dobrych informacji dla kierowców. 2020 rok przyniesie najprawdopodobniej podwyżki cen paliwa. Szacuje się, że mogą być ono 5-procentowe.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Komornik zapuka do drzwi i zabierze pieniądze z Trzynastki. Nowa zmiana może pogrążyć tysiące emerytów

2. Domowe sposoby na złogi w jelitach. W naszym organizmie może być ich nawet 15 kilogramów

3. Nagranie, które wyciska łzy z oczu. Haidar wita się po 19 latach z "maluchem, który dostał ocenę zero w skali Apgar"

4. Kontrowersyjny duchowny ma własny samolot. Organizuje zbiórkę na kolejny

5. Skandal, gwiazdy disco polo pobiły się po Sylwestrze TVP. Wokalistka wydała emocjonalne oświadczenie

6. Media Tadeusza Rydzyka ostro krytykują TVP. Poszło o jedną z gwiazd imprezy sylwestrowej, porażający powód ataku