Emerytury wyższe od grudnia. Świadczeniobiorcy mogą liczyć na dodatek finansowy. Pixabay/ArcaionŹródło: Pixabay/Arcaion
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 3 Grudnia 2019

Emerytury mogą być wyższe w grudniu. W życie wchodzą nowe limity

Emerytury mogą być wyższe z początkiem grudnia. Emeryci i renciści będą mogli sobie dorobić do świadczeń. ZUS zwiększy limity wynagrodzeń. Ile wynoszą i kto może na nie liczyć?

Wraz z początkiem grudnia, emeryci i renciści będą mieli szansę dorobić więcej do podstawowych świadczeń. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapowiedział zwiększenie limitów wynagrodzeń.

Jarosław Kaczyński z niższą emeryturą. Nadal dostaje więcej niż przeciętny seniorJarosław Kaczyński z niższą emeryturą. Nadal dostaje więcej niż przeciętny seniorCzytaj dalej

Ustawa ZUS-u o emeryturach i rentach przewiduje m.in. limity, które świadczeniobiorcy mogą dorobić. Według nowych przepisów mają wynosić one 70 i 130 proc. dla emerytów oraz rencistów. Natomiast powyżej nich świadczenie może zostać zawieszone - zaznaczyć trzeba, iż dotyczyć ma to jedynie tych osób, które dorabiają na wcześniejszej emeryturze lub rencie. Wszyscy, którzy osiągnęli wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) powyższymi ograniczeniami martwić się nie muszą.

Emerytury wyższe od grudnia

Jak czytamy na stronie ZUS, od 1 grudnia 2019 roku, limit wynagrodzenia ma wynosić 3452,20 zł i będzie on obowiązywać przez trzy miesiące. Dla porównania limit określony na początku września wynosił 3387,50 zł. Zatem oznacza to wzrost górnej granicy o 64,70 zł. A co w przypadku jej przekroczenia?

- Jeżeli przychód osiągany przez świadczeniobiorcę przekroczy 70 procent przeciętnego wynagrodzenia, ale nie będzie wyższy niż 130 procent przeciętnego wynagrodzenia, emerytura, renta z tytułu niezdolności do pracy oraz renta rodzinna dla jednej osoby zostaną zmniejszone o kwotę przekroczenia, jednak nie więcej niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia (ustalaną przy kolejnych waloryzacjach). - informuje na ZUS.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Jarosław Kaczyński właśnie trafił do szpitala, czeka go operacja. Ból nie pozwolił na zwłokę

2. Dramatyczny pogrzeb wspaniałego psa. Przyszło mnóstwo osób

3. Duchowni wiedzieli o skłonnościach Paetza! Druzgocące zarzuty

4. Były dziennikarz TVN Kamil D. znowu zatrzymany. Ale tym razem za coś innego

5. Księża nie płacą, jak reszta Polaków. Obowiązuje ich specjalny system podatkowy

6. Dopiero po ślubie zobaczył swoją żonę bez makijażu. Jego reakcja powala, upokorzył ją w okrutny sposób

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News