Emerytury wyższe? Sprawdź, jakim sposobem możesz to osiągnąć.. pixabay.com/gosiak1980Źródło: pixabay.com/gosiak1980
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 14 Stycznia 2020

Jak mieć wyższą emeryturę? Kilka prostych porad

Emerytury wyższe? Sprawdź, jakim sposobem możesz to osiągnąć. To prostsze niż myślisz! Wystarczy długo pracować i opłacać składki. Dowodzą tego wyniki ZUS, zostały zestawione ze sobą wysokość świadczeń i staż pracy i porównane najniższe świadczenia z najwyższymi.

Główny nasuwający się wniosek, po analizie danych z ZUS, jest taki, że dłuższa praca się bardziej opłaca. Dodatkowo warto opłacać składki. Jak to wygląda i jak wysokich świadczeń można się spodziewać, spełniając te warunki?

Osoby, które przeszły na wcześniejszą emeryturę muszą uważać. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy?Osoby, które przeszły na wcześniejszą emeryturę muszą uważać. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy?Czytaj dalej

Emerytury wyższe? Pracuj jak najdłużej i płać składki

Jak wynika z przeprowadzonej analizy, osoby, które mają rekordowo wysokie świadczenia, przez wiele lat były aktywne zawodowo. Dokumentuje to zarówno staż - na ogół od 50 do ponad 60 lat, jak i wiek przejścia na emeryturę. Osoby o najwyższych dochodach przechodzili na emetyturę stosunkowo późno, sporo po przekroczeniu wieku emerytalnego - od ukończenia 73 lat do nawet 81. W efekcie ich świadczenia sięgają wysokości od kilkunastu do ponad 22 tys. zł.

Kolejnym warunkiem wysokich emerytur, jest dobra praca i stanowisko w niej. Z analizy wynika, że osoby o najwyższych świadczeniach w latach swojej aktywności zawodowej zajmowały zwykle wysoko płatne stanowiska, takie jak na przykład kierownik, dyrektor czy pracownik naukowy. 

Jednak jak podaje dziennik "Gazeta Prawna", takich szczęśliwców, którzy otrzymują tak wysokie świadczenia emerytalne z ZUS jest w Polsce tylko kilkaset, a ich liczba będzie malała, ponieważ są oni wyjątkiem z dwóch systemów emerytalnych. Większość ich rówieśników otrzymała emerytury jeszcze ze "starego portfela", czyli na starych zasadach, wyliczane na podstawie stażu i pensji z wybranych lat. Wówczas bez znaczenia było to, ile czasu spędzą na emeryturze. Ci pierwsi zaś skorzystali z możliwości przeliczenia emerytury według nowych zasad, co dało im bardzo duży kapitał początkowy, który kolejne waloryzacje znacząco podbijały. A z kolei dłuższa praca powodowała, że skracał się okres, w którym zebrany kapitał miał być wypłacany.

Bowiem emeryturę według nowych zasad wylicza się, dzieląc zgromadzoną składkę przez dalsze oczekiwane życie wyrażone w miesiącach. - Tu działa prosta zasada, że mianownik staje się coraz mniejszy, więc świadczenie wyższe. W praktyce oznacza to, że ono rośnie na początku o 7 proc., a potem nawet 10 proc. za każdy rok odłożonej decyzji o przejściu na emeryturę - mówi Aleksandra Wiktorow, była prezes ZUS.

Ważne jest też, żeby płacić składki. - W poprzednim systemie, jeśli się nie przepracowało co najmniej 15 lat, to nie można było otrzymać żadnego świadczenia. Na emerytury trzeba zasłużyć, czyli płacić składki, co nie znaczy, że państwo nie powinno pomagać osobom biednym, jeśli nie mają innych dochodów, ale nie powinna to być emerytura - podkreśla Aleksandra Wiktorow.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Rekompensata za prąd nie dla każdego, musisz spełnić jeden warunek. Znamy szczegóły projektu

2. Ostatnie słowa pilota ukraińskiego samolotu ujawnione. Poruszające, tuż przed katastrofą

3. Lech Wałęsa zwrócił się do Jarosława Kaczyńskiego. Zaskakujące słowa

4. Po "Tylko nie mów nikomu" zawiadomiono o pedofilii księdza. Obrońca: Sama tego chciała

5. Tylko u nas: Wiemy, który dziennikarz TVP mógł doprowadzić do hospitalizacji pracownicy Senatu

6. Wielu Polaków chciało mu pomóc. Niestety, nie żyje Patryk