Emerytury: Niesprawiedliwy wzrost. Pixabay
Źródło: Pixabay
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 20 Grudnia 2019

Fakt, o którym rząd milczy, w kontekście wzrostu emerytur. Najubożsi emeryci zostaną najbardziej pokrzywdzeni

Emerytury mają znacząco wzrosnąć w 2020 roku. Choć wciąż w większości pozostawać będą na skandalicznie niskim poziomie, to pierwsza taka zmiana od lat. Rząd dwoi się i troi, aby zaspokoić znaczącą część swojego elektoratu, którą są seniorzy. Niestety najubożsi z nich nie mogą liczyć na szczególną poprawę swojego losu.

Waloryzacja ma na celu podniesienie poziomu emerytur w związku z rosnącymi cenami. Pod uwagę bierze się tutaj zarówno samą inflacje, jak i zmiany w wysokości płac. Szczególnie uprzywilejowane w tym kontekście zostaną osoby, pobierające emeryturę minimalną. Jej wzrost obliczany będzie bowiem kwotowo - uzyskiwana dziś przez nie suma wzrośnie z 943 zł do 1025 zł na rękę. Jest to równica 82 zł.

Jurek Owsiak ma kłopoty z prawem. Ludzka podłość nie zna granicJurek Owsiak ma kłopoty z prawem. Ludzka podłość nie zna granicCzytaj dalej

Emeryci pobierający więcej niż wspomniane minimum, również zostaną rozliczeni w systemie kwotowym. Oczekiwać mogą wzrostu o 57 zł - to nadal więcej, niż gdyby waloryzację liczono procentowo. W najgorszej sytuacji znajdą się osoby, poniżej progu 943 zł.

Emerytury śmiesznie niskie

Osoby, które otrzymują emerytury niższe, niż minimalna, otrzymają rekompensatę procentową. Waloryzacja szacowana jest tutaj na 3,24 proc. Innymi słowy, osoba, która otrzymuje 500 zł emerytury, liczyć może na wzrost świadczenia w wysokości około... 15 zł.

Seniorów, którzy znaleźli się poniżej progu emerytury minimalnej jest w Polsce ok. 260 tysięcy. Są to osoby, które nie mają wypracowanego stażu ubezpieczeniowego, wynoszącego obecnie 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn. Czynnik ten sprawił, że ZUS nie podciągnął ich świadczenia do ustawowego minimum.

Na procentową waloryzację mogą tymczasem liczyć również najzamożniejsi emeryci. Rekordzista, inkasujący z ZUS 22,4 tys. zł. zyska 725 złotych.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Mikołaj ze sporymi zarobkami. Przebierana praca naprawdę się opłaca

2. Zbigniewa Wodeckiego kochały miliony. Choroba, która go zabiła diagnozowana jest u coraz młodszych osób

3. Kaczyński chciał to ukryć. Kamery uchwyciły bolesny grymas na jego twarzy

4. Ile zarabiają kasjerzy? Kwoty oburzają wszystkie strony

5. Producenci was przed tym nie ostrzegą. Niebezpieczny składnik w świątecznych słodyczach największych marek

6. Ostatecznie przegrał walkę z chorobą. Rodzina przekazała smutne wieści, nie żyje Bogdan Bujak