Trzynasta emerytura niedługo ma szansę wejść w życie. ZUS jest przygotowany. Pixabay/ArcaionŹródło: Pixabay/Arcaion
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 8 Grudnia 2019

Co dalej z 13. emeryturami? "Jesteśmy gotowi je wypłacać"

Emerytury i nowe świadczenia, to temat stale powracający. Ostatnimi czasy głośno zrobiło się w temacie 13. emerytur, obiecanych przez rząd. Pytanie tylko od kiedy dokładnie będą wypłacane. Pojawiły się nowe deklaracje ZUS.

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - Pani Gertruda Uścińska, w rozmowie z "Super Expressem" zapewniła, że sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest bardzo dobra, czego dowodzą dane o wykonaniu planów finansowych i długoterminowe prognozy.

Rachunki w 2020 pozbawią was oszczędności. Nadciąga ogromna podwyżkaRachunki w 2020 pozbawią was oszczędności. Nadciąga ogromna podwyżkaCzytaj dalej

13. emerytury - ZUS: "Jesteśmy przygotowani na ich wdrażanie"

- Jeśli tylko pojawi się ustawa o wypłacie trzynastej emerytury, będziemy ją wdrażać: jesteśmy przygotowani - deklaruje prezes ZUS.

Prezes Uścińska, zapytana, jakie przełożenie ma dobra sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, na sytuację emerytów i rencistów, powiedziała, że dzięki wysokim wpływom Fundusz nie zaciągnął zobowiązań w związku z wypłatą w maju 13. emerytury, dodając, że w zeszłym roku nie wykorzystana została cała zaplanowana dotacja z budżetu państwa. Pani Prezes wyjaśniła także, że w budżecie pozostało wówczas 11 mld zł, które można było przeznaczyć na inne istotne społecznie wydatki. Zaznaczyła, że to historyczne wydarzenie.

Prezes ZUS w odpowiedzi na pytanie, kiedy dokładnie w 2020 roku zostanie wypłacana trzynasta emerytura oraz ile pieniędzy dostanie każdy emeryt, powiedziała, że ZUS czeka na ustawę w tej kwestii. Dopytywana o kwestię finansowania "trzynastek" w kolejnych latach, prezes oznajmiła, że każda wypłata dodatkowych świadczeń jest konsultowana z ZUS, który może wcześniej przeprowadzić symulacje finansowe. Dzięki temu Zakład może służyć rządowi radą w zakresie możliwości finansowych FUS - wyjaśniła prezes.

- W tym roku wypłaciliśmy jednorazowe świadczenie w łącznej kwocie ponad 9 mln zł. W tym z FUS wydatkowano na ten cel 8,5 mld zł bez korzystania z dodatkowej dotacji z budżetu państwa, co pokazuje, jak dobre obecnie mamy wpływy - wyznała prezes ZUS.

ZOBACZ TAKŻE:

1. TVP atakuje Filipa Chajzera. Nie oszczędzili go

2. Bankomat nie wydał ci pieniędzy? Mogłeś paść ofiarą oszustwa, koniecznie zadzwoń do banku

3. Fala kradzieży, oszuści są coraz bardziej podstępni. Banki ostrzegają

4. Marian Banaś na otwartej wojnie z PiS-em. Ma dokumenty, które skompromitują partię

5. Lodówkę lub pralkę kup przed nowym rokiem. Potem ostro przepłacisz

6. Dziewczyna żegna umierającego chłopaka po raz ostatni. Zdjęcie ich spotkania jest porażające, nie da się go zapomnieć

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News