. Pixabay/Alexas_Fotos
Źródło: Pixabay/Alexas_Fotos
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 6 Lutego 2020

Przez głupi błąd nie będzie 13. emerytur? Zaskakujące doniesienia mediów

Emerytury i zamieszanie wokół nich narasta z każdym dniem. Co jakiś czas pojawiają się kolejne, raz to pozytywne wieści, a raz mniej. Teraz okazuje się, że jednak nie będzie trzynastek albo będą, ale z opóźnieniem? Świadczą o tym najnowsze doniesienia mediów. Jaki jest tego powód?

Wydawać by się mogło, że już wszystko stoi na dobrej drodze i 13. emerytura, wypłacana rokrocznie i na czas, to już pewniak. Niedużo brakuje, by trzynastki zostały uchwalone przez Senat. Pierwsza wypłata trzynastek miałaby nastąpić już w kwietniu tego roku. Teraz jednak, jak podaje "Fakt", pozostaje to pod znakiem zapytania. Pojawiły się bowiem pewne problemy. A wszystko to przez błąd senatorów.

ZUS rozpoczął polowanie. Może was zmusić do oddania pieniędzy, które zarobiliście w trakcie zwolnieniaZUS rozpoczął polowanie. Może was zmusić do oddania pieniędzy, które zarobiliście w trakcie zwolnieniaCzytaj dalej

Emerytury. Trzynastki jednak pod znakiem zapytania?

Senat bowiem chce wprowadzić do projektu ustawy pewne poprawki, a w efekcie może dojść do takiej sytuacji, że nie 13. emerytura nie zostanie jednak w ogóle wypłacona.

Na 13. emeryturę czeka aż 9,8 miliona emerytów i rencistów. Aby doszło do ich skutku i aby mogły być wypłacane na wiosnę, mianowicie już w kwietniu, potrzebna jest ustawa, nad którą pracują senatorowie. Jej projekt jest już na ukończeniu, ale pojawiły się problemy, przez które trzynastki są teraz niepewne.

Nad projektem ustawy jest sporo zamieszania i budzi on kontrowersje. Senatorom bowiem nie podoba się sposób, w jaki to świadczenie miałoby być finansowane. Rząd zastosował pewien księgowy trick - pieniądze mają pochodzić z Funduszu Solidarnościowego. Jednak jak się okazuje nie ma tam tak wielkich środków, by można było w pełni zrealizować ten projekt (koszt wypłaty trzynastek w tym roku to ok. 11,8 mld zł), zatem Fundusz ten zaciągnie pożyczkę w Funduszu Rezerwy Demograficznej. A ta, od 2023 r. przez 10 lat spłacana będzie przez budżet państwa.

Czemu ten cały proces i system jest aż tak skomplikowany? Zdaniem senatorów, cel jest jeden: - Chodzi o to, by rząd mógł się pochwalić zbilansowanym budżetem. Ale to kreatywna księgowość - mówi Magdalena Kochan, senator z ramienia Koalicji Obywatelskiej.

W zeszłym tygodniu podczas senackiej komisji rodziny senator Magdalena Kochan zaproponowała, by z projektu ustawy wykreślić zapis o tym, że trzynastki będą finansowane z Funduszu Sprawiedliwości. - Takie tricki nie są potrzebne. Trzynastki, jak renty i emerytury, powinny być finansowane z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - przekonywała senator. W środę propozycja takiej poprawki została przedstawiona w Senacie.

Jak się okazuje, wprowadzenie tej poprawki może nieść za sobą wręcz katastrofalne skutki dla emerytów i rencistów, liczących na 13. emeryturę. Wtedy bowiem trzynastek nie można będzie wypłacić, gdyż w ustawie nie będzie wtedy wskazanego źródła finansowania tych świadczeń. Zatem nie wiadomą jest, skąd ZUS, KRUS czy zakłady emerytalne miałyby wziąć na to pieniądze. - To jest proste jak konstrukcja cepa. Nie będzie podstawy prawnej, by sfinansować trzynastki - mówił w środę senator Jerzy Czerwiński z PiS. Podobną interpretację przedstawił także wiceminister rodziny Stanisław Szwed. - Ustawa jest już Senacie. Teraz musielibyśmy wskazać źródło finansowania w budżecie państwa, którego nie ma - mówił wiceminister.

Głosowanie zaplanowano na czwartek, wtedy okaże się, co ostatecznie zostanie przyjęte przez senatorów. Senator Jerzy Czerwiński jest zdania, że seniorzy na tym stracą. - Efekt poprawki będzie taki, że ustawę trzeba będzie nowelizować i wypłata nie nastąpi w kwietniu, ale we wrześniu - powiedział senator Czerwiński.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Spiesz się ze spłacaniem długów. Od marca wejdzie prawo, które doprowadzi cię do ruiny

2. Walizka turysty od razu wydała się podejrzana. Gdy celnicy ją otworzyli, ich oczom ukazał się tragiczny widok

3. Ku przestrodze, mrożące krew w żyłach nagranie. Kobieta w ciąży wbiegła na tory

4. 500 plus w obecnej formie funkcjonować będzie tylko do przyszłego roku. Niepewny los świadczenia

5. Ksiądz nagradza hojnych parafian. Wiemy, na co wyda datki zebrane po kolędzie

6. Skandal na pogrzebie Romualda Lipki. Nie powinno się wydarzyć