Emerytury. Trzynastka jednak nie dla wszystkich tak wysoka, jak obiecuje rząd?. Pixabay/gosiak1980
Źródło: Pixabay/gosiak1980
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 29 Stycznia 2020

Tysiące emerytów z niższą trzynastką. Ujawniono kruczek

Emerytury i zamieszanie wokół nich, a w szczególności wokół trzynastek, narasta z każdym dniem. Okazuje się, że emeryci i renciści nie dostaną tak wysokich świadczeń, jak obiecuje rząd? Dotyczy to nawet kilkuset tysięcy osób, bowiem w przepisach jest kruczek, umożliwiający ZUS wypłatę niższych kwot. Sprawdź, czy nie zaliczasz się do grona tych osób i czy masz powody do obaw.

Emerytury. Trzynastka nie dla każdego i w niższej kwocie, niż obiecywano

Problem ten może dotyczyć nawet kilkaset tysięcy osób. Otrzymają oni trzynastkę w kwocie niższej, niż obiecuje to rząd. Otoż w przepisach jest pewien kruczek, który umożliwia ZUS wypłatę niższych kwot tego świadczenia. Dotyczy to głównie osób będących na rencie rodzinnej.

Czy TVN podjął taką decyzję na złość widzom? Filip Chajzer ma zastąpić jednego z najpopularniejszych dziennikarzyCzy TVN podjął taką decyzję na złość widzom? Filip Chajzer ma zastąpić jednego z najpopularniejszych dziennikarzyCzytaj dalej

Projekt ustawy dotyczącej trzynastej emerytury jest już w Senacie. Zakłada on m.in., że do każdego świadczenia może być wypłacona tylko jedna trzynastka i tym sposobem traci na tym wiele osób, które pobierają rentę rodzinną. Bowiem jeśli do tego świadczenia uprawnionych jest kilka osób, to w takim przypadku trzynastka zostanie podzielona równo między nich, a w przypadku kiedy rentę rodzinną po zmarłym pobiera jego żona i dwójka dzieci, każde z nich dostanie wtedy po 327 zł brutto trzynastki (cała trzynastka ma wynieść 981 zł na rękę).

Jest to tylko jeden z haczyków zawartych w przepisach, przez które można dużo na tym stracić. Warto zatem je znać i mieć tę świadomość, by uniknąć rozczarowania. Ważne jest też to, że aby otrzymać trzynastkę, trzeba mieć prawo do wypłaty emerytury lub renty na dzień 31 marca br. Samo ukończenie wieku emerytalnego nie wystarczy.

Kiedy jeszcze nie dostaniemy trzynastki albo dostaniemy ją w kwocie niższej, niż myślimy?

  • w przypadku pobierania emerytury z ZUS lub KRUS. Wtedy nie przysługują Ci dwie trzynastki, a tylko jedna. W przepisach zawarta jest zasada mówiąca o tym, że jedna osoba może dostać tylko jedną trzynastkę.

  • jeśli masz rentę przyznaną do 31 marca br. W takiej sytuacji niestety nie otrzymasz trzynastki. Zgodnie z projektem ustawy, świadczenie zostanie wypłacone wraz z kwietniową rentą lub emeryturą. Jeśli kwietniowej wypłaty już nie będzie, to trzynastka także nie zostanie wypłacona.

  • w przypadku kiedy masz zawieszoną emeryturę lub wciąż jeszcze pracujesz, dorabiając sobie jednocześnie i np. z powodu zbyt wysokich dochodów ZUS zawiesił świadczenie, to z trzynastą emeryturą niestety możesz się pożegnać.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wspaniała wiadomość, rozdają nawet 18 750 zł dopłaty na jeden cel. Ty także możesz skorzystać
  2. Prezydent zapowiedział ważną zmianę. Za chwilę ruszy procedura. Chodzi o konstytucję
  3. Jolanta Kwaśniewska po raz pierwszy publicznie poparła jednego z kandydatów na prezydenta. Powiedziała coś, co zaskoczyło wszystkich
  4. Kardynał Stefan Wyszyński wolałby to ukryć? Lokalna społeczność wspomina, jak targał dziewczęta za włosy i wiele innych
  5. Danuta Holecka chciałaby zapomnieć o nagraniu sprzed lat. Jej ukochane dziecko wołało o pomoc
  6. Ocieplenie klimatu nie na całym świecie? Jest jedno miejsce, które się ochładza