Emerytury wcześniej? Niektórzy mogliby przejść na emeryturę już w wieku 55 lat.
Źródło: pixabay.com/TygZam
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 24 Stycznia 2020

Możemy liczyć na wcześniejsze emerytury? I to o 5 lat lat szybciej. Nowy projekt ustawy już w Sejmie

Emerytury wcześniej? Dokładnie chodzi o tzw. emerytury stażowe. Kto może liczyć na przejście na emeryturę o 5 lat szybciej niż obecnie? Jeśli projekt ustawy zostanie zatwierdzony przez Sejm, niektórzy będą mogli przejść na nią już w wieku 55 lat. Projekt przygotowało OPZZ.

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych przygotowało nowy projekt ustawy wprowadzającej tzw. emerytury stażowe, który zakłada, że kobiety mogłyby przejść na emeryturę już w wieku 55 lat, mężczyźni w wieku 60 lat. Ale pod warunkiem, że będą mieli przepracowany odpowiedni staż pracy.

Emerytury będą jeszcze wyższe? Emerytury będą jeszcze wyższe? "Niesprawiedliwy projekt"Czytaj dalej

Emerytury wcześniej? Projekt ustawy już w Sejmie

Emerytury stażowe byłyby możliwe dla kobiet, które mają przepracowany minimum 35-letni staż pracy oraz dla mężczyzn z co najmniej 40-letnim stażem pracy. Przy czym należy pamiętać o składkach emerytalnych - do stażu wliczałyby się tylko te lata, za które były odprowadzane. Zatem nie dotyczy to np. pracy na umowach zlecenie, za które składki ZUS nie są zwykle odprowadzane.

- W projekcie ustawy znalazł się także zapis wprowadzający minimalny wiek przejścia na taką stażową emeryturę. To 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn - mówi dla dziennika "Fakt" Andrzej Radzikowski, prezes Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. Dodaje, że wiele osób zaczyna pracę już po szkole średniej i dzięki tej reformie mogłoby wcześniej skorzystać z emerytury, zamiast "pracować aż do śmierci". Co ważne, taka stażowa emerytura nie będzie mogła być niższa niż emerytura minimalna (obecnie 1100 zł brutto, czyli 943 zł na rękę).

Dla przypomnienia - obecny wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Temat emerytur stażowych to jeden z kluczowych dla związków zawodowych, zarówno OPZZ, jak i Solidarności.

OPZZ uzyskało poparcie parlamentarzystów PSL, m.in. Władysława Kosinikaka-Kamysza. Wprowadzenie emerytur stażowych miało był także jednym z filarów kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Chcesz mieć pracę, będziesz musiał się zaszczepić. Firmy wprowadzają obostrzenia

2. Najpiękniejsza pani pilot na całym świecie. Internauci za nią szaleją, wygląda nieziemsko

3. Uwaga, ktoś znowu truje psy. Właściciele muszą zachować ostrożność

4. Nie obsługują go, bo to "elegancka restauracja". Skandaliczna decyzja prokuratury

5. Anna Dymna jest bardzo chora. Mimo wszystko nadal ciężko pracuje dla innych

6. Ale się porobiło. Oczekiwana decyzja papieża Franciszka w sprawie Rydzyka