Rząd będzie milczeć na ten temat. Nici z godnego życia na emeryturze z dodatkami. https://pixabay.com/pl/photos/złotówki-złoty-banknot-banknoty-2205580/Źródło: https://pixabay.com/pl/photos/złotówki-złoty-banknot-banknoty-2205580/
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 1 Lutego 2020

Rząd będzie milczeć na ten temat. Nici z godnego życia na emeryturze z dodatkami

Emerytury plus zostaną wypłacone wiosną tego roku. To bez wątpienia mądry ruch ze strony partii rządzącej, biorąc pod uwagę fakt, że również wiosną czekają nas kluczowe dla Prawa i Sprawiedliwości wybory prezydenckie. Mimo że PiS chwali się podniesieniem standardu życia seniorów, "Super Express" udowadnia, że jest to mit.

Dziennikarze tabloidu nie mają wątpliwości, że zdecydowana większość polskich emerytów nie jest w stanie godnie żyć za oferowane im świadczenia. Sytuacji tej nie zmienią ani planowane trzynastki, ani waloryzacja emerytur.

"Świadczenia emerytalne są po prostu głodowe", pisze "SE". Średnia wysokość emerytury według GUS wynosi 2350 złotych brutto, czyli ok. 1925 złotych na rękę. Warto zaznaczyć z pełną mocą, że jest to uśrednione świadczenie. Gazeta wskazuje, że są w naszym kraju seniorzy pobierający ponad 20 tys. zł miesięcznie, którzy znacząco zawyżają statystykę.

Awaria w samolocie LOT-u. Na pokładzie Rafał TrzaskowskiAwaria w samolocie LOT-u. Na pokładzie Rafał TrzaskowskiCzytaj dalej

Emerytury. Seniorom zostaje 8 zł

Tabloid przytacza raport KRD "Portfel Stastycznego Polaka". Według niego Polacy za czyns płacą średnio 514 zł miesięcznie. Uśrednione pozostałe opłaty wyglądają następująco: 193 złote za prąd, 336 za energię cieplną, 102 za telefon, 108 za wodę, 83 za telewizję, 116 za gaz, 52 za wywóz śmieci oraz 68 za internet. Korzystając z kalkulatora, w kilka sekund można stwierdzić, że koszty związane jedynie z mieszkaniem to około 1600 zł miesięcznie. Ze średniej emerytury zostałoby zatem nieco ponad 350 zł.

"SE" słusznie przypomina jednak, że osoby przebywające na emeryturze w zdecydowanej większości potrzebują również leków. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego polski senior na leki przeznacza średnio 112 zł miesięcznie. Z wspomnianych 350 zł zostaje zatem nieco ponad 200 zł. Zdaniem "SE" dokładnie 241 zł.

Jeśli podzielimy tę kwotę przez ilość dni w miesiącu, otrzymamy absurdalne 8 zł dziennie, jakie na przeżycie miałoby wystarczyć statystycznemu emerytowi. Kwota sama w sobie jest po prostu śmieszna. Biorąc pod uwagę rosnącą inflację, trudno nie zgodzić się z opinią tabloidu i stwierdzić, że jest ona absolutnie "głodowa". I choć planowane trzynaste emerytury z pewnością ucieszą znaczną część seniorów, należy pamiętać, że w żadnym stopniu nie rozwiążą one problemu.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Umowa o pracę, dzieło, zlecenie. Wielu pracowników nie zna nawet swoich praw

2. LOT podjął decyzję ws. lotów do Chin. Nalegało wielu Polaków

3. Zły czas dla Patryka Jakiego. Policja weszła do mieszkania jego brata, usłyszał zarzuty

4. Tomasz Sekielski nie wytrzymał. Kurski straci nerwy widząc, co wymyślił

5. Nastolatka walczy o życie żubra. Wydano na niego wyrok, każdy może pomóc

6. Sytuacja jest poważna, mała córeczka gwiazdora disco polo w szpitalu. "Prosimy o modlitwę"