Emerytury zostaną sfinansowane kosztem niepełnosprawnych?. Pexels
Źródło: Pexels
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 22 Listopada 2019

Problemy z finansowaniem emerytur dużo poważniejsze, niż przypuszczano? Niepokojące doniesienia

Emerytury w Polsce nadal pozostają na skandalicznie niskim poziomie. Sytuacji tej postanowiło zaradzić Prawo i Sprawiedliwość, oferując dodatkowe świadczenia. Od kilku dni głośno jest o problemach z finansowaniem tzw. 13. i 14. emerytur. Możliwe, że sytuacja jest poważniejsza, niż nam się wydawało.

Problemy z finansowaniem świadczeń emerytalnych, miały doprowadzić do poważnego sporu wewnątrz obozu rządzącego. Wszystko przez propozycję PiS, związaną z likwidacją limitu 30-krotności składek ZUS. Projekt ustawy został przekazany do dalszych konsultacji, najprawdopodobniej, ze względu na opór ugrupowania Jarosława Gowina.

Nocny skandal w Sejmie. Nocny skandal w Sejmie. "Trzeba anulować, bo przegramy"Czytaj dalej

Prawo i Sprawiedliwość znalazło jednak inne, potencjalne źródła finansowania swoich obietnic. Wśród nich - podniesienie akcyzy oraz przekształcenie Funduszu Solidarnościowego Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Szczególne emocje wśród polityków opozycji wywołał drugi, z wymienionych pomysłów. Został okrzyknięty próbą "ograbienia niepełnosprawnych". Teraz dowiadujemy się, że sytuacja może być znacznie poważniejsza, niż przewidywano.

Emerytury z Funduszu Solidarnościowego, finansowane wstecz?

Wczoraj w nocy Sejm uchwalił projekt ustawy, mówiący m.in. o finansowaniu 13. emerytur z Funduszu Solidarnościowego. Teraz trafi on, do kontrolowanego przez opozycję Senatu.

Jan Grabiec opublikował na Twitterze fragment projektu. Szczególny niepokój wzbudził w nim jeden z jego zapisów. Polityk interpretuje go, jako próbę sfinansowania ze wspomnianego funduszu, emerytur wypłacanych od maja tego roku.

- Wygląda na to, że dziś w nocy PiS chce zalegalizować grubszy przekręt: z funduszu solidarności dla niepełnosprawnych mają być sfinansowane wydatki na emerytury z maja 2019! Czy wypłaty przed wyborami do PE były bez podstaw prawnych? Czy dlatego złożyła dymisję MF T. Czerwińska? - zapytał na Twitterze Grabiec.

Emerytury finansowane z Funduszu Solidarnościowego

ZOBACZ TAKŻE:

1. Polityk PiS jak Bruce Lee? Zdumiewające nagranie

2. Nowy pomysł na sfinansowanie emerytur. Kościołowi się nie spodoba

3. Ogromne zmiany w ZUS od przyszłego roku. Będzie trudniej o świadczenie

4. Macierewicz ocenia Jakimowicza. Można dostać cukrzycy

5. Najdroższe ulice handlowe w Polsce. Na nich za czynsz zapłacisz najwięcej

6. Tata Małgorzaty Kożuchowskiej podjął decyzję życia. Chodzi o pracę u Tadeusza Rydzyka