. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Źródło: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 23 Stycznia 2020

Emerytury będą jeszcze wyższe? "Niesprawiedliwy projekt"

Emerytury będą wyższe o wartość podatku? Nad takim projektem debatowali wczoraj posłowie i posłanki. Jego inicjatorem jest Władysław Kosiniak-Kamysz, przewodniczący Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Politycy wszystkich klubów sejmowych zadecydowali o skierowaniu projektu ustawy do dalszych prac. Zdania na jego temat są jednak mocno podzielone. Podczas gdy zwolnienie świadczeń z podatku postulują przede wszystkim PSL i Kukiz`15 ale również Lewica, PiS ocenia go, jako niesprawiedliwy. Przypominamy, o co chodzi w projekcie.

Co naprawdę dzieje się z synem Beaty Szydło? Już się nie dowiemy, od teraz sprawa jest dla mediów zamkniętaCo naprawdę dzieje się z synem Beaty Szydło? Już się nie dowiemy, od teraz sprawa jest dla mediów zamkniętaCzytaj dalej

Emerytury zwolnione z podatku - o co chodzi?

Projekt ustawy zakłada zwolnienie emerytów i rencistów z obowiązku płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne. Jego pomysłodawcy podkreślali, że planowana przez Prawo i Sprawiedliwość indeksacja świadczeń nie wystarczy, aby seniorzy żyli na godnym poziomie. Powodem ma być szalejąca inflacja.

Tymczasem obóz rządzący sceptycznie podchodzi do pomysłu. Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed ocenił projekt, jako niesprawiedliwy. Najbardziej zyskałyby na nim bowiem te osoby, które pobierają najwyższe emerytury.

- Dużo można byłoby wymieniać rzeczy, które wprowadziliśmy za naszych rządów, od trzynastej emerytury poprzez wprowadzenie waloryzacji kwotowo-procentowej, matczynej emerytury i zwiększenie o prawie jedną czwartą najniższej emerytury. Szanowni państwo z opozycji – składacie emerytom nieuczciwe oferty, mamicie ich emeryturą bez podatków - to z kolei słowa posłanki Urszuli Ruseckiej.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Ogromna awaria we wszystkich urzędach w Polsce. Nie załatwisz żadnej, nawet pilnej sprawy

2. Najpiękniejsza pani pilot na całym świecie. Internauci za nią szaleją, wygląda nieziemsko

3. Była posłanka PiS się wygadała. Partia może być na nią zła

4. 20 lat przepracowała w Polskim Radio i Trójce. Nie żyje dziennikarka, Maja Borkowska

5. Sejm i Senat nareszcie się dogadali. Przyznali sobie po 1000 zł

6. Ale się porobiło. Oczekiwana decyzja papieża Franciszka w sprawie Rydzyka