emerytury. Pixabay.com/tookapicŹródło: Pixabay.com/tookapic
Wszystkie wideo autora Weronika Szatkowska
Autor Weronika Szatkowska - 31 Marca 2020

Emeryci masowo dostają pisma z ZUS. Lepiej ich nie lekceważyć, chodzi o trzynastą emeryturę

Emerytury teraz zapewniają bezpieczeństwo, choć w naszym kraju kwoty niektórych świadczeń zwalają z nóg i to nie w pozytywnym sensie. Jednak w epidemia ma nie przeszkadzać w wypłacie tzw. trzynastek. Warto pamiętać, że nie każdy jednak otrzyma pieniądze lub o innej wysokości.

Według ustaleń Faktu, ZUS wypłacił już pieniądze na "pierwszą" trzynastkę. Już w środę część Polaków otrzymała pieniądze. 

Sejm odrzucił wszystkie najważniejsze zmiany Senatu. Chodzi o wybory prezydenckieSejm odrzucił wszystkie najważniejsze zmiany Senatu. Chodzi o wybory prezydenckieCzytaj dalej

Emerytury. Co z trzynastkami?

List od urzędników zdradza wszystko. Dzięki niemu znamy prawdę.

- Trzynastki trafią w tym roku do 9,8 mln emerytów i rencistów. Większość z nich, niezależnie od wysokości wypłacanej emerytury lub renty, dostanie 1200 zł brutto, czyli 981 zł na rękę. – Pieniądze trafią na konto jednym przelewem, będą jednak oznaczone, tak by komornicy nie mogli ich zająć – powiedział na łamach Fakt 24, Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS.

DZISIAJ GRZEJE: 1. “Lekarz powiedział mu, że nie musi się martwić“. Zmarł 19-latek, najpewniej był zakażony
2. Michał zmarł na koronawirusa, był młody, zdrowy. "Nudzisz się? Mój brat też chciałby, ale nie żyje"

Pewna część seniorów otrzyma trzynastki pomniejszone o pewną kwtotę. M.in. dotyczy to ok. 50 tys, które są na rencie rodzinnej. Gdy uprawnienia do renty rodzinnej ma więcej osób, ZUS wypłaca wtedy tylko część trzynastki. Każda renta przyznaną ma tylko jedną trzynastkę. 

Każdy senior otrzyma informacje od ZUS-u list z informacją o takim świadczeniu. Nie należy go wyrzucać, a zachować i przeanalizować. Waloryzacja jest dodatkową informacją, dzięki której dowiesz się o ile wzrosła Twoja emerytura. 

Terminy wypłat trzynastek: 3 kwietnia, 6 kwietnia, 10 kwietnia, 15 kwietnia, 20 kwietnia, 24 kwietnia i 30 kwietnia.

Jak informuje Fakt, trzynastej emerytury nie otrzymają osoby na wcześniejszej rencie i emeryturze, które mają zbyt wysokie dochody. Ci, którzy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego, ale prowadzonej dalszej kariery zawodowej również jej nie otrzymają. 

Fakt24, podaje, że dodatkowo też trzynastki nie otrzymaja: "Osoby pobierające tylko świadczenie 500+ dla niesamodzielnych, osoby otrzymujące zasiłek stały z pomocy społecznej, sędziowie i prokuratorzy w stanie spoczynku.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Koronawirus zabija też młodych. W Belgii zmarła 12-latka
  2. Dzisiaj ostatni dzień pracy dla kilkudziesięciu tysięcy Polaków. Pracodawcy już nie czekają
  3. Nie żyje pracownik Ministerstwa Sprawiedliwości. Był zakażony wirusem
  4. Handel w niedzielę może powrócić na dobre? Minister ujawniła szczegóły pakietu antykryzysowego
  5. Na Orlenie brakuje płynów do dezynfekcji. Wiadomo, co się z nimi stało, zadziwiające zdjęcia
  6. Europejski kraj wprowadza nowy nakaz. Pytano o niego też polskich polityków

Źródło: [Fakt24]