Emerytury. (zdj. Il. ) ; ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Źródło: (zdj. Il. ) ; ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 29 Października 2020

SE: "Emerytury obniżone". Dziennik wyliczył jak jest naprawdę

"SE" wszystko wyliczyło. Niższe emerytury mogą czekać nie tylko na seniorów, ale też na przyszłe pokolenia. Media dotarły do informacji, dzięki którym wiemy, na co powinni przygotować się osoby najstarsze. Warto się zainteresować i przygotować na nadchodzące czasy.

System wsparcia osób najstarszych od lat wymaga gruntownym zmian. Opinię tę podzielają zarówno politycy, jak i eksperci. Emerytury, choć uzupełnione o dodatki, często nie zapewniają nawet najbardziej podstawowych potrzeb. Wielu seniorów musi prosić o nawet najdrobniejszą pomoc. W mediach społecznościowych możemy odnaleźć wiele zbiórek i akcji na rzecz poszkodowanego pokolenia. Co ciekawe, "Super Express" odkrył, że wzrost emerytur, tak naprawdę, może nie wiązać się z podniesieniem jakości życia.

Zapytali córkę Marty Kaczyńskiej o toczące się protesty. Szybko odpowiedziałaZapytali córkę Marty Kaczyńskiej o toczące się protesty. Szybko odpowiedziałaCzytaj dalej

Główny Urząd Statystyczny przeanalizował wzrost cen żywności oraz produktów spożywczych. Skromne emerytury mogą nie udźwignąć postępującej drożyny. "Super Express" informuje, że w 2015 roku najstarsi wydawali na jedzenie i picie średnio 321 złotych. Po 5 latach wydatki te wzrosły do 385 złotych. Co więcej, koszt utrzymania domu z 285 złotych sięgnął 326 złotych. Z danych GUS-u, przytoczonych przez medium wynika, że seniorzy przeznaczają o 174 złote więcej na usługi zdrowotne. Należy zaznaczyć, że dane dotyczą jednego miesiąca.

O ile niższe emerytury? Problem świadczeń jest bardzo złożony

"Super Express" wskazał na wzrost emerytury do 2500 złotych brutto. Drożyzna skutecznie odbiera seniorom wsparcie przyznawane przez państwo. W praktyce, choć najstarsi mają więcej pieniędzy w portfelach, to muszą przeznaczyć jeszcze większe kwoty na niezbędne potrzeby.

Seniorzy wymagają stałej pomocy ze strony państwa. Grupa ta jest jedną z najliczniejszych w naszym społeczeństwie. Najstarsi stają się obiektem zainteresowania polityków w niemal każdej kampanii. Zarówno rządzący, jak i opozycja prezentowali liczne obietnice podniesienia emerytur oraz uzupełnienia ich o dodatki. Ostatecznie wiele projektów wciąż leży w sejmowych zamrażarkach. Inne zostały odrzucone już w pierwszym czytaniu.

Dziś w nocy zakonnice z łódzkiego okna życia obudził alarm. Dziecko było zawinięte w kocDziś w nocy zakonnice z łódzkiego okna życia obudził alarm. Dziecko było zawinięte w kocCzytaj dalej

Przypomnijmy, że Polskie Stronnictwo Ludowe proponowało wprowadzenie emerytury bez podatku. Lewica zaś chciał przyznać świadczenie minimalne oraz maksymalne. Zjednoczona Prawica zaś przeznaczyła środki z budżetu na tak zwane trzynastki. Optymizmem nie napawają również wiadomości w sprawie waloryzacji emerytur na 2021 rok. Nieoficjalne informacje portalu Pomorska.pl wskazują na wzrost uposażeń o 3,84%.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Nieoficjalnie: Wiadomo, kiedy może nastąpić całkowity lockdown w Polsce. Padły konkretne informacje
2. NFZ wysyła listy. Albo wszyscy szybko podpiszą dokumenty, albo czeka nas dramatyczna sytuacja
3. Nikt nie jest w stanie pomóc, stan Maryli Rodowicz się pogorszył. Najnowsze słowa artystki niepokoją

Oznacza to, że seniorzy z najniższym uposażeniem uzyskają zaledwie kilkadziesiąt złotych. Emerytura w wysokości 1200 złotych brutto wyniesie 1246 złotych brutto. Niewiele więcej uzyskają osoby pobierające 1500 złotych brutto. Ich świadczenie wzrośnie zaledwie o 46 złotych. Powody do radości mają seniorzy czerpiący aż 5000 złotych brutto emerytury. Wzrost o 3,84% przełoży się na dodatkowe 200 zł.

Politycy partii rządzącej oraz opozycji byli wyjątkowo zgodni w kwestii wyrównania uposażeń dla kobiet urodzonych w 1953 roku. Jeszcze w maju Prawo i Sprawiedliwość przeprowadziło przez parlament ustawę wyrównującą świadczenia. Nie uwzględniono jednak wniosków opozycji dotyczących objęcia ustawą starszych, równie poszkodowanych roczników. Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie będzie pomniejszał świadczenia o kwoty pobieranej wcześniej emerytury, jednak wyrównanie zostanie opodatkowane. Seniorki będą musiały odprowadzić kolejny podatek, choć obniżenie świadczenia w 2013 roku było działaniem bezprawnym. Rada Ministrów zadeklarowała, że nie ma podstaw do zwolnienia z daniny poszkodowanej grupy.

Ksiądz grozi protestującym. Za udział w strajku będzie odmawiał bierzmowaniaKsiądz grozi protestującym. Za udział w strajku będzie odmawiał bierzmowaniaCzytaj dalej

Ważne zalecenia przedstawili eksperci z Instytutu Emerytalnego. Antoni Kołek oraz Oskar Sobolewski wielokrotnie apelowali o rozpoczęcie pilnej debaty o przyszłości świadczeń emerytalnych. Według komentatorów, palącą kwestią jest podniesienie wieku emerytalnego oraz wdrożenie Pracowniczych Planów Kapitałowych równolegle z Emerytalnymi Planami Kapitałowymi. - Ponad 330 tys. emerytów pobiera świadczenia poniżej emerytury minimalnej. Najgorsze są przypadki, gdy ktoś miał jeden miesiąc składkowy i dostaje emeryturę w wysokości kilkudziesięciu groszy, gdzie przelew jest droższy - wskazywał Oskar Sobolewski dla Money.pl.

Prognozy na 2040 i 2060 rok również pozostawiają wiele do życzenia. Wszystko wskazuje na to, że emerytury będą coraz niższe. - Potrzeba szerokiej debaty emerytalnej, która przygotuje nas na to, co będzie w roku 2060. PPK będzie tym produktem, w którym będziemy mogli oszczędzać na przyszłość. Przechodzimy z tematów covidowych na rzeczywistość sprzed marca, zarówno Pracownicze Plany Kapitałowe, jak i Pracownicze Programy Emerytalne cały czas żyją - komentował przedstawiciel Instytutu dla Money.pl.

Krótszy okres pracy oznacza krótszy okres płacenia składek, co bezpośrednio przełoży się na świadczenia. Za 40 lat możemy uzyskać jedynie 24,6% płacy minimalnej, czyli osoba osoba zarabiająca 4000 złotych będzie mogła liczyć na 985 złotych. - Kolejne pokolenia otrzymają emeryturę jako równowartość 20 proc. swojej pensji. Wiek emerytalny w Polsce jest zbyt niski. Osoby przechodzące na emeryturę w wieku 60 lat otrzymują i będą otrzymywały dużo niższe świadczenie. Z każdym rokiem ta różnica będzie coraz większa - przekonują eksperci w rozmowie z "Business Insider".

Obecne emerytury wynoszą blisko 56,4% przeciętnego wynagrodzenia w Polsce.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Porażające słowa o szczycie epidemii w Polsce. Lekarze biją na alarm, czarny scenariusz akurat na czas świątecznych wyjazdów
  2. Najnowsze ustalenia w sprawie 1 listopada. Jak będzie wyglądało Wszystkich Świętych w czasie pandemii?
  3. Krystyna Pawłowicz miała wypadek samochodowy. Informacje napływają z mediów
  4. Wstrząsające doniesienia TVN. Ustalono, kim jest mężczyzna, który wjechał w protestujące kobiety
  5. Kradł na niespotykaną skalę. Mężczyzna wpadł na gorącym uczynku
  6. Kradł na niespotykaną skalę. Mężczyzna wpadł na gorącym uczynku
  7. Wzięła kęs ogórka kiszonego i spojrzała z niedowierzaniem do wnętrza. Już wiedziała, że popełniła niewybaczalny błąd