emerytury teresa lipowska. Wikimedia/EjdzejŹródło: Wikimedia/Ejdzej
Wszystkie wideo autora Anna Dymarczyk
Autor Anna Dymarczyk - 28 Września 2020

Emerytura największej gwiazdy "M jak miłość" załamuje. "Wszystko znikło, nic nie mamy"

Emerytury artystów są bardzo niskie - przez lata pracowania na umowach śmieciowych lub kontraktach gwiazdy nie mogły odkładać pieniędzy w ZUS. Teraz wyznają, ile pieniędzy dostaną, kiedy odejdą na emeryturę. Pieniądze są mikroskopijne. Pomóc może jedynie rewaloryzacja.

Krzysztof Cugowski wyznał parę lat temu, że jego emerytura wyniesie 570 zł, mimo że przez tyle lat pracował jako wokalista. Wciąż możemy zoabczyć go na scenie i zarobki z występów na szczęście wciąż wystarczają na utrzymanie, ale co się stanie, kiedy głos odmówi posłuszeństwa?

Jarosław Jakimowicz znów odpłynął w TVP Info i pokazał, na co go stać. Co z kulturą osobistą? Jarosław Jakimowicz znów odpłynął w TVP Info i pokazał, na co go stać. Co z kulturą osobistą? "Rozjadę ją w sądzie jak żabę"Czytaj dalej

Emerytury gwiazd często głodowe

W podobnej sytuacji znalazła się Alicja Majewska. Piosenkarka dostaje około tysiąca złotych emerytury, co nie wystarcza na utrzymanie domu na warszawskim Zaciszu. Śpiewać też może już coraz mniej - głos starzeje się tak jak całe ciało i nie zawsze chce już współpracować. Jeszcze do niedawna wokalistka jeździła na tournée do Stanów Zjednoczonych, teraz jest to już jednak niemożliwe. Tak wygląda sytuacja wiele gwiazd - aktorów, muzyków, pisarzy czy artystów plastyków.

Sytuacja jednak się zmienia - emerytura Cugowskiego też wynosi już około tysiąca złotych dzięki reformie tego świadczenia.

- Nie dałbym rady przeżyć z tego, co ZUS jest mi łaskaw zapłacić, więc będę musiał śpiewać do śmierci jak Mieczysław Fogg - mówi lider Budki Suflera. Przyznał jednak, że w PRLu nie mógł normalnie płacić składek i kiedy w III RP pracował juz jako przedsiębiorca, nie uzbierał zbyt wiele. Marnie wygląda perspektywa śmierci na stanowisku.

Na swoją emeryturę narzekał też Rudi Schubert, piosenkarz i prezenter telewizyjny znany m. in. z programu Śpiewające Fortepiany, który jednak znajduje się w o wiele lepszej sytuacji niż wielu jego kolegów. Dzięki temu, że prowadzi gospodarstwo agroturystyczne jego emerytura wynosząca około 1200 zł nie jest jego jedynym źródłem dochodu.

Wiecie, czyją córką jest znana z TVN Dorota Szelągowska? Ma szalenie popularną matkę, wielu fanom umknęłoWiecie, czyją córką jest znana z TVN Dorota Szelągowska? Ma szalenie popularną matkę, wielu fanom umknęłoCzytaj dalej

Przez swoją sytuację emerytalną Krzysztof Baranowski i Bogumiła Wander musieli sprzedac swój dom o powierzchni 280 m2 i przeprowadzić się do mniejszych czterech kątów.

Niskie emerytury mają również Maryla Rodowicz, która ostatnio narzekała na swój los, i Ryszard Rynkowski. Oboje są jednak wciąż czynni zawodowo, a Rynkowski dodatkowo czerpie korzyści z należącej do niego kliniki ortopedycznej "Novamed".

Aktorka z "M jak Miłość": portfelik był bardzo cieniutki

W rozmowie z serwisem Plejada.pl Teresa Lipowska znana z roli Barbary w "M jak Miłość" opowiedziała o swojej emeryturze. Na rękę otrzymuje mniej więcej 2000 zł, co jest konsekwencją tego, jak wygląda zawód aktora.

- Uważam, że to jest taka średnia emerytura, bo bywają gorsze. To jest tylko i wyłącznie z gaży, czyli z części w teatrze, a nie od żadnych dodatków, filmów czy koncertów. Kiedy poszłam na emeryturę, a namówili mnie, żebym poszła wcześniej, bo będę sobie dorabiała ewentualnie przedstawieniami, a się na to zgodziłam, mając 55 lat, to wtedy ten portfelik był bardzo cieniutki. Nam przepadło, bo żeśmy swego czasu bardzo dużo wpłacali na tzw. dodatek do emerytury i w pewnym momencie to wszystko gdzieś znikło i okazało się, że nic nie mamy - komentowała aktorka.

Dlaczego emerytury artystów są tak niskie?

Artyści płacą bardzo niskie składki - często wynika to z rodzaju umowy, który zostaje im zaoferowany, dostają więc większą pensję. Niskie składki równają się jednak niskim emeryturom.

- To przestroga, dla wszystkich, którzy wpłacają jedynie minimalne składki do ZUS. Na przykład samo-zatrudnionych przedsiębiorców. Dziś korzystają z przywileju niskich składek, liczonych od 60 proc. średniego wynagrodzenia. Ale odpowiednio niska będzie w przyszłości ich emerytura - mówił jakiś czas temu Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia, który wówczas reprezentował ZUS.

Ta sytuacja może dotykać kolejne pokolenia artystów - ci pracujący na kontraktach reklamowych lub zarabiający przy okazji dodatkowych imprez zazwyczaj świadczą usługi jako działalność gospodarcza. W związku z tym płacą niskie składki.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Sieć Play została sprzedana. Co dalej z klientami?
2. Umieść liście laurowe i czosnek w dużym garnku i zalej wodą. Oczyścisz stawy ze złogów, pozostałe efekty też zachwycają
3. Gwiazda programu TVN podjęła niespodziewaną decyzję. Widzowie przecierali oczy ze zdumienia

O ile emerytury z ZUS wciąż będą dla nich niskie, o tyle część gwiazd korzysta z funduszy emerytalnych i tam odkłada pieniądze na przyszłość. Część zdaje się jednak na los i nie myśli o przyszłości.

Jednym z tych, którzy mają w tej sytuacji głowę na karku jest Zenon Martyniuk, który zdradził, że płaci ZUS-owi składki wynoszące nawet 4000 zł miesięcznie. Martyniuk zarabia ogromne pieniądze na koncertach (są to milionowe kwoty) i o ile teraz nie ma się czym martwić, to zdaje sobie sprawę, że kiedyś nie będzie już mógł ruszać w trasy i potrzebować będzie pomocy państwa. Dodatkowo jemu i innym artystom może pomóc rewaloryzacja emerytur, która co roku będzie podnosiła kwotę, jaką emeryci otrzymają ze swoich składek.

źródło: [finanse.wp.pl]

Kardynał Nycz nie wytrzymał, padły ostre słowa. Kardynał Nycz nie wytrzymał, padły ostre słowa. "Wstyd dla chrześcijańskiego świata"Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Resort wydał nowe obostrzenia. Maseczki już nie tylko w komunikacji miejskiej
  2. Pilnie zwołano sztab kryzysowy w Warszawie. "Sytuacja jest bardzo poważna"
  3. 75-latek podał się za dziadka i wszedł do przedszkola. Później został przyłapany na zatrważającym czynie
  4. Minister może zarobić w rządzie ogromne kwoty. Co mają powiedzieć Polacy na "śmieciówkach"?
  5. Trudne, bardzo smutne chwile Donalda Tuska. Jego malutka wnuczka trafiła do szpitala, dopiero wyszło na jaw
  6. Fotoradar zrobił mu zdjęcie w idealnym momencie. Dostanie mandat za korzystanie z telefonu?

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News