Coraz więcej osób w Polsce pobiera emeryturę.. Jakub Kaminski/East NewsŹródło: Jakub Kaminski/East News
Wszystkie wideo autora Julian Bakuła
Autor Julian Bakuła - 25 Stycznia 2021

Prezes ZUS nie pozostawia złudzeń: "Wyższe emerytury nie wezmą się z powietrza"

W rozmowie z Interią prezes ZUS Gertruda Uścińska podsumowała rok 2020, wskazując na wzrost liczby osób pobierających emeryturę. Prezes ZUS tłumaczy również, że spadająca stopa zastąpienia nie oznacza spadku siły nabywczej emerytury, lecz wiąże się ze wzrostem przeciętnego wynagrodzenia.

Jak podaje Polsat News, w przeprowadzonym w ramach cyklu "Rozmowy na Nowy Rok" wywiadzie dla Interii prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) Gertruda Uścińska wskazała na główne tendencje roku 2020 zauważalne w gospodarce, na rynku pracy i w systemie emerytalnym.

Pomimo wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa obostrzeń ograniczających funkcjonowanie gospodarki nie odnotowano drastycznego spadku aktywności gospodarczej, a pod koniec ubiegłego roku było w Polsce o 50 tys. więcej firm niż przed pandemią.

- W ciągu całego 2020 roku z ZUS wyrejestrowało się 240 tys. płatników składek, a 332 tys. nowych się zarejestrowało, więc przybyło ich 92 tys. Dodam, że wyrejestrowanie oznacza zakończenie lub zawieszenie działalności, a zarejestrowanie - jej rozpoczęcie lub wznowienie - tłumaczyła Interii przywoływana przez Polsat News Gertruda Uścińska.

Zarazem jednak przybyło osób pobierających emeryturę lub rentę, których było pod koniec ubiegłego roku 15,5 mln, czyli o 50 tys. osób więcej niż w lutym roku 2019. Chociaż liczba osób, które przeszły na emeryturę była w roku 2020 mniejsza niż w ubiegłych latach (ponad 200 tys. osób wobec 417 tys. w roku 2017), to jednak wciąż liczba przyznawanych świadczeń przewyższa liczbę świadczeń wygasających

- W I półroczu 2020 r. na emeryturę przeszło 118 tys. osób. Z kolei 98 tys. emerytów zmarło w tym okresie. Ta tendencja otrzymuje się już od pewnego czasu. W rezultacie, w listopadzie ubiegłego roku liczba osób pobierających emeryturę z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przekroczyła 6 mln - tłumaczyła prezes ZUS w przywoływanym przez Polsat News wywiadzie dla Interii. 

Doskonałe wieści ws. szczepionki Moderny. Działa przeciw „kluczowym rozwijającym się wariantom” koronawirusaDoskonałe wieści ws. szczepionki Moderny. Działa przeciw „kluczowym rozwijającym się wariantom” koronawirusaCzytaj dalej

Emerytura coraz niższa względem wynagrodzenia

W przywoływanym przez Polsat News wywiadzie dla Interii prezes ZUS Gertruda Uścińska odniosła się również do doniesień dotyczących spadku stopy zastąpienia, czyli relacji pomiędzy przeciętną emeryturą a przeciętnym wynagrodzeniem.

- Stopa zastąpienia wynosi obecnie ok. 54 proc., a w 2060 r. może wynosić ok. 25 proc. - mówiła Uścińska w wywiadzie, zastrzegając jednak, że błędne są powielane często przez media interpretacje tych danych, zgodnie z którymi oznacza to stopniowy spadek siły nabywczej emerytur.

Do spadku stopy zastąpienia przyczynia się także wzrost przeciętnego wynagrodzenia. - Tymczasem prognozy pokazują jasno, że zarówno wysokość emerytur, jak i siła nabywcza tych świadczeń będzie rosła. Więc prognozy odnoszące się do stopy zastąpienia nie oznaczają, że za przyszłą emeryturę kupimy o połowę mniej niż za dzisiejszą - tłumaczyła w wywiadzie dla Interii prezes ZUS.

Do faktycznego zaniżenia wysokości emerytur może się jednak przyczynić inne niepokojące zjawisko, czyli rozpowszechnienie na polskim rynku pracy umów nieoskładkowanych. - System emerytalny "widzi" wyłącznie osoby, które pracują na oskładkowanych umowach - stwierdziła Uścińska.

Źródło: Polsat News, Interia

Artykuły polecane przez redakcję WTV: