Emerytury. Źródło: (zdj. Il. ) ; Marek Bazak/ East News
Źródło: Źródło: (zdj. Il. ) ; Marek Bazak/ East News
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 22 Listopada 2020

Uwaga, ważne wieści dla seniorów. Media podały, ile dostaną do emerytury. Czy wystarczy?

Z najnowszych danych wynika, że emerytury mogą być jeszcze wyższe. Według informacji Eurostatu wiele wskazuje na to, iż inflacja w Polsce jest większa niż przewidywano. Oznacza to, że waloryzacja świadczeń dla seniorów może przejść kolejne zmiany. Należy jednak pamiętać o zmianie wartości pieniądza. "Super Express" podaje ważne wiadomości.

Sytuacja seniorów w Polsce nagminnie woła o pomstę do nieba. Dramatyczne warunki życia oraz pustki w portfelach wielokrotnie inicjowały sejmowe debaty o wsparciu dla potrzebujących. W tym czasie obywatele zaczęli organizować oddolne wsparcie. Dziś wszystko wskazuje na poprawę warunków, w jakich będą żyły osoby, które budowały nasz kraj.

Dziennikarze nieustannie śledzą poziom waloryzacji emerytur. Początkowo doniesienia o podwyżkach nie należały do najlepszych. Portal Pomorska.pl wskazywał jedynie na 3,84% wzrostu, jednak "Super Express" prędko odkrył, że poziom ten wyniesie 4,16%. Dziś wiadomości o inflacji wpłynęły na kolejne zmiany. Emerytury mogą wzrosnąć o 4,34%. Jak przekłada się to na kieszenie seniorów?

Hubert Urbański ujawnił wielką tajemnicę Milionerów. Wielu widzów zachodziło w głowę, teraz sekret jego ekranu został odkrytyHubert Urbański ujawnił wielką tajemnicę Milionerów. Wielu widzów zachodziło w głowę, teraz sekret jego ekranu został odkrytyCzytaj dalej

O ile wzrosną emerytury? Są najnowsze wiadomości

"Super Express" podaje, że najniższe emerytury zostaną uzupełnione o 52 złote. Pierwszy wariant zakładał zaś dodatek na poziomie 46 złotych brutto. Seniorzy uzyskujący 2,5 tysiąca złotych brutto będą mogli spodziewać się kolejnych 110 złotych.

Prognozy Narodowego Banku Polskiego wskazywały dotychczas na 4,16% waloryzacji. Wciąż było to niewiele w przełożeniu na warunki życia seniorów. Co więcej, emerytury zostały wzbogacone o tak zwaną trzynastkę, czyli stały dodatek dla każdego. W 2021 roku ma on wynieść 1250 złotych brutto.

Tylko wyszedł z domu, niespodziewanie natrafił na prawdziwy skarb. Sytuacja niczym z filmu, trwają poszukiwania właścicielaTylko wyszedł z domu, niespodziewanie natrafił na prawdziwy skarb. Sytuacja niczym z filmu, trwają poszukiwania właścicielaCzytaj dalej

Zaplanowano też wdrożenie "czternastki", obejmującej jedynie osoby, których świadczenia nie przekraczają kwoty 2900 złotych brutto. Wdrożono jednak zasadę "złotówka za złotówkę", więc pomniejszone środki uzyskają również Ci, których emerytury oscylują od 2900 do 4149 złotych brutto.

Informacja ta, zakładając, że się ziści, pomoże wielu seniorom na spłatę długów. Krajowy Rejestr Dłużników wykazuje na wzrost poziomu zadłużenia najstarszych w związku z kryzysem epidemicznym. Wnukowie oraz dzieci pracujący w branży fitness, gastronomii, czy też zatrudnione na umowach cywilnoprawnych zostali objęci przez banki grupą ryzyka. Seniorzy zaś udają się po pożyczki przez wzgląd na stały, gwarantowany dochód.

Zadziwiające sugestie wobec Niemców w Wiadomościach TVP. Zadziwiające sugestie wobec Niemców w Wiadomościach TVP. "Kto nie zna historii, skazany jest na jej powtarzanie"Czytaj dalej

"Kwota zadłużenia emerytów w ciągu 5 lat niemal się podwoiła, ale liczba dłużników wzrosła nieznacznie, bo z 317 tys. osób w listopadzie 2015 r. do 322 tys. osób w tym roku. Oznacza to, że wzrósł średni dług pojedynczego seniora, który obecnie wynosi ponad 18 tys. zł na osobę. Pięć lat temu ta kwota była o połowę niższa" - czytamy w komunikacie KRD.

Optymizmem nie napawają wyliczenia Instytutu Emerytalnego na 2040 i 2060 rok. Eksperci alarmują i ostrzegają przez coraz niższymi uposażeniami dla przyszłych pokoleń. Za 40 lat emerytury mogą wynosić jedynie 24,6% płacy minimalnej, czyli osoba osoba zarabiająca 4000 złotych będzie mogła liczyć na 985 złotych.

Jako objawowe zapobieganie zmianom podaje się Pracownicze Plany Kapitałowe oraz Pracownicze Programy Emerytalne. Mają one pomóc w zaoszczędzeniu pieniędzy na stare lata.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Czy Kościół powinien płacić podatki, jak wszyscy inni?
2. Wiadomo już, co dalej z godzinami dla seniorów. Odpowiedź MRiPS w wielu wzbudzi oburzenie
3. Tadeusz Rydzyk przerwał milczenie. Miał mówić o uczelni, a grzmiał o aborcji i LGBT

Polki i Polacy coraz bardziej boją się o swoje pieniądze w dobie pandemii. Badanie Krajowego Rejestru Dłużników przekłada się także na seniorów, którym podwyższone emerytury mogą pomóc w przetrwaniu ciężkiego czasu. Aż 61% mieszkańców naszego kraju znacznie ograniczyło wydawanie pieniędzy na czas pandemii.

Z grupy tej wyodrębniono dwie główne przyczyny gromadzenia oszczędności. Pierwsza z nich, obejmująca 43% badanych, dotyczy wzrostu cen i kosztów usług. Druga z nich, tj. 35%, odnosi się spodziewanego kolejnego wzrostu cen.

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Ważna zapowiedź Ministra Zdrowia. 29 listopada będzie kluczowym dniem, co nas wtedy czeka?
  2. W jaki sposób mrozić pierogi na święta? Szef kuchni zdradził 3 niezawodne metody
  3. Scheuring-Wielgus ma problem z policją? Domaga się przeprosin "Spotkamy się w sądzie"
  4. Edyta Górniak chce uciec przed szczepieniami z kraju. Ma zabrać ze sobą syna
  5. Urodziłam dziecko z gwałtu, a państwo nie dało mi nawet na pieluchę. Niedawno znów zostałam zgwałcona (Reportaż)
  6. Boże Narodzenie 2020: Co dalej z krajowymi restrykcjami? Setkom osób może się nie spodobać. Ważna wiadomość dla osób wyjeżdżających na święta
  7. Oferty, na które Polacy czekają cały rok. Gigantyczne przeceny w Lidlu, sprzęt elektroniczny kupimy za "grosze"

Źródło: [Krajowy Rejestr Dłużników/Super Express/Pomorska.pl/Money.pl]