Emerytury. (zdj. Il. ) ; ARKADIUSZ ZIOLEK/East NewsŹródło: (zdj. Il. ) ; ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 22 Października 2020

Polki i Polacy mają przed sobą fatalną przyszłość? Głodowe emerytury, zatrważające dane wyciekły do internetu

Czekają nas głodowe emerytury? Instytut Emerytalny wydał ważne ostrzeżenie. Padł apel o rozpoczęcie pilnej debaty nad przyszłością Polek i Polaków. Według prognozy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, za 40 lat możemy otrzymywać niewiele ponad 20% płacy minimalnej.

Sytuacja osób najstarszych w Polsce wciąż pozostawia wiele do życzenia. Emerytury często nie zapewniają najbardziej podstawowych potrzeb. Liczne przykłady możemy znaleźć na grupie "Senior w Koronie", gdzie wolontariusze regularnie proszą o pomoc dla seniorów, którzy często mają jedynie kilka złotych na życie. Instytut Emerytalny oraz ZUS przedstawili, jak może wyglądać przyszłość Polaków za kilkadziesiąt lat. Wszystko wskazuje na to, że następne pokolenia mogą otrzymywać jeszcze mniejsze świadczenia. 

Wielki i nagły protest, Polacy i Polki wyszli na ulice. Nie wytrzymali i mają dość, zbierają się tłumyWielki i nagły protest, Polacy i Polki wyszli na ulice. Nie wytrzymali i mają dość, zbierają się tłumyCzytaj dalej

Głodowe emerytury to nasza przyszłość? Należy przygotować się na 2060 rok

Portal Money.pl przedstawił relację pracowników Instytutu Emerytalnego, którzy wskazują, że jedną z przyczyn niskich świadczeń może być zbyt niski wiek emerytalny. Według Oskara Sobolewskiego, niezbędne jest wdrożenie programów takich jak Pracownicze Plany Kapitałowe oraz Pracownicze Programy Emerytalne. - Potrzeba szerokiej debaty emerytalnej, która przygotuje nas na to co będzie w roku 2060. PPK będzie tym produktem, w którym będziemy mogli oszczędzać na przyszłość. Przechodzimy z tematów covidowych na rzeczywistość sprzed marca, zarówno Pracownicze Plany Kapitałowe, jak i Pracownicze Programy Emerytalne cały czas żyją - komentował ekspert dla Money.pl.

Czy w PiS zapomnieli, co o aborcji mówiła Maria Kaczyńska? Przypominamy emocjonalny apel pierwszej damyCzy w PiS zapomnieli, co o aborcji mówiła Maria Kaczyńska? Przypominamy emocjonalny apel pierwszej damyCzytaj dalej

Przedstawiciel Instytutu przedstawił konkretne liczby. Zbyt niskie emerytury pobiera coraz więcej Polek i Polaków. - Ponad 330 tys. emerytów pobiera świadczenia poniżej emerytury minimalnej. Będą na garnuszku państwa, mimo że do garnuszka nic nie dołożyli? – Dokładnie tak. To osoby, które miały kilka lat składkowych - wskazywał Sobolewski dla Money.pl. Ekspert przypomniał również o osobach, które odprowadzały składki przez wyjątkowo krótki czas. - Najgorsze są przypadki, gdy ktoś miał jeden miesiąc składkowy i dostaje emeryturę w wysokości kilkudziesięciu groszy, gdzie przelew jest droższy - dodawał. 

Głos w sprawie emerytur zabrała również dyrektorka Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Gertruda Uścińska, bo o niej mowa, wskazała, co wpływa na wysokość emerytur. Eksperci IE zaś deklarują, że zwlekanie z wydłużeniem wieku emerytalnego skaże Polaków na głodowe świadczenia. - Jest szereg czynników, które wpływają na wysokość naszych emerytur. Tempo starzenia się społeczeństwa, coraz bardziej rozciągnięte w czasie życie, co przekłada się dłuższą wypłatę świadczeń, itp. - tłumaczyła dla "Business Insider" Uścińska.

DZISIAJ GRZEJE: 1.Dziennikarze dotarli do nagrania rozmowy Jarosława Kaczyńskiego. "Podobno jest źle"
2. PKO BP apeluje do klientów. Fałszywi pracownicy banku mogą pozbawić cię wszystkich oszczędności
3. "Zaraz przeczytam, że jestem podły i zazdrosny". Jarosław Jakimowicz zupełnie niespodziewanie zaatakował kolegę

Portal "Business Insider" przedstawił również relacje Sobolewskiego i Antoniego Kołka, według których należy natychmiastowo rozpocząć debatę o zmianach w systemie przyznawania emerytur. - Kolejne pokolenia otrzymają emeryturę jako równowartość 20 proc. swojej pensji. Wiek emerytalny w Polsce jest zbyt niski. Osoby przechodzące na emeryturę w wieku 60 lat otrzymują i będą otrzymywały dużo niższe świadczenie. Z każdym rokiem ta różnica będzie coraz większa - przekonują w rozmowie z medium. 

Za 40 lat emerytury będą najpewniej sięgać 24.6% płacy minimalnej. - Publiczne systemy emerytalne nie będą odgrywały tak znaczącej znaczącej roli jak dziś. Nie zapewnią wszystkim emerytury - przekazała Gertruda Uścińska. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wskazał, że obecny stosunek przeciętnej emerytury do przeciętnego wynagrodzenia wynosi 56.4%. W 2060 roku stosunek ten wyniesie 26.6%. Oznacza to, że osoba zarabiająca 4000 złotych, otrzyma 985 złotych. 

Do 31 tys. zł dla obywateli naszego kraju. Skorzystało już ponad 15 tys. osób, dotacja dla bezrobotnychDo 31 tys. zł dla obywateli naszego kraju. Skorzystało już ponad 15 tys. osób, dotacja dla bezrobotnychCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niedawno był ślub, teraz Martyna Wojciechowska przekazała kolejną radosną wiadomość. Fani są zachwyceni
  2. Ksiądz skrytykował maseczki z ambony. Policja wyniosła go z kaplicy na oczach zrozpaczonych wiernych (VIDEO)
  3. Wiele osób będzie oburzonych. Wiadomości TVP wzięły się za kultowego dziennikarza
  4. Nieodpowiedzialne zachowanie gwiazdy TVP. Wyjechała na Kanary, wywołała skandal i oburzenie wśród internautów
  5. Zderzenie Audi z autobusem w Katowicach - Kto zawinił?
  6. Lekki i puszysty, po prostu ideał. Najlepszy przepis na biszkopt, który zawsze się udaje

Źródło: [Business Insider/Money]