Emerytury. (zd. il.) Pixabay.com/kisistvan77Źródło: (zd. il.) Pixabay.com/kisistvan77
Wszystkie wideo autora Weronika Szatkowska
Autor Weronika Szatkowska - 21 Lipca 2020

Czy księża powinni otrzymywać tak wysokie emerytury? Polki i Polacy wyrazili opinie

Emerytury dla księży powinny być niższe? Polki i Polacy jednogłośnie wyrażają sprzeciw wobec waloryzacji emerytur, trzynastek i innych świadczeń dotyczących seniorów, które również obowiązują duchownych w naszym kraju. Czy jest to powód, mogący wywoływać niepokój i oburzenie? Wszystko zostało opisane w najnowszym artykule "Super Expressu".

Wielu zwolenników oddzielenia Kościoła od państwa jest przeciwna wysokim emeryturom, które również należą się księżom w Polsce. Można spekulować, że Polki i Polacy ciężko pracujący przez całe życie na swoje świadczenia otrzymują dużo niższe kwoty, niż duchowieństwo.

wtv.pl - portal informacyjny"Syn Jacka Kurskiego zaczął mnie krzywdzić, gdy miałam 9 lat". Zatrważające doniesienia Gazety Wyborczej, śledztwa dwukrotnie umarzanoCzytaj dalej

Emerytury dla księży za wysokie? Polki i Polacy nie pozostawiają złudzeń

Wysokie świadczenia, które są współfinansowane przez ZUS i Fundusz Kościelny oburzają część opinii publicznej, a wysokość emerytur dla księży nadal jest tematem bardzo kontrowersyjnym. Dlaczego? Duchownych tak naprawdę obowiązuje "podwójna" waloryzacja emerytur. Oczywiście dodatkowo dochodzą do tego trzynastki, a w przyszłości tzw. czternastka, czy 500+ dla niesamodzielnych seniorów. 

Dziś nie w całej Polsce będzie bezpiecznie. Niektórzy powinni na siebie uważaćDziś nie w całej Polsce będzie bezpiecznie. Niektórzy powinni na siebie uważaćCzytaj dalej

Według doniesień "Super Expressu" księża w Polsce mogą otrzymywać co miesiąc na swoje konta nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. To może boleć najbardziej, ponieważ średnia emerytura przypadająca na Polaka wynosiła w 2019 roku 2236,84 zł brutto, a minimalna w 2020 roku ma dopiero wynosić 1200 zł brutto. 

DZISIAJ GRZEJE: 1. Minister zdrowia zapadł się pod ziemię, nie odpowiada na pytania. O co chodzi? 2. Polskie plaże, na których nawet w sezonie nie ma tłoku. Sprawdziliśmy gdzie nad Bałtykiem spędzisz urlop bez tłumów

"Super Express" postanowił zbadać opinię wśród Polek i Polaków dotyczącą emerytur księży i wysokości świadczeń. Opinie, jak się okazuje, nie są ani dobre, ani nawet neutralne. Odpowiedzi na pytania udzieliło ok. 50 tys. osób. Czytelnicy dziennika nie są nastawieni do wysokości świadczeń duchownych optymistycznie. 

Aż 92% osób biorących udział w sondzie jednogłośne stwierdziło, że świadczenia dla duchownych powinny być wypłacane z funduszu Kościoła, ale bez wsparcia państwa - jakiegokolwiek! Jedynie 6% czytelników "Super Expressu" miało odmienne zdanie, a tylko 2% respondentów nie miało zdania w tej kwestii. 

Co składa się na emeryturę księży? Jak wyżej, Fundusz Kościelny, ale również ZUS. Najbardziej przykuwa uwagę jednak fakt, jak podaje "Wirtualna Polska": "Fundusz na przestrzeni lat gwałtownie się rozrósł. W 1990 roku było to 2,1 mln złotych dotacji państwa, a w 2017 roku blisko 160 milionów złotych". W 2018 roku padł jednak rekord, ponieważ dotacja wynosiła aż 176 milionów złotych.

Źródło: Super Express, Wirtualna Polska

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ręce opadają, ludzie oburzeni. Wszystko w centrum Warszawy, na środku popularnego miejsca
  2. Ile wynoszą wydatki na pierwszą damę? Kancelaria Prezydenta tego nie wie
  3. Były minister został zatrzymany. Śledztwo w toku, niespodziewany przebieg akcji
  4. Pitbull ma szczeniaki z husky. Ich wygląd zwala z nóg, wybuchowa mieszanka zachwyca i poraża jednocześnie, niesamowite
  5. Oburzające sceny nad Morskim Okiem. Aż przykro patrzeć
  6. Wstawił oburzające zdjęcie z Ustronia Morskiego. Skandal