emerytury. (zdj. Il. ) ; East News/Marek Bazak/Jakub Kamiński
Źródło: (zdj. Il. ) ; East News/Marek Bazak/Jakub Kamiński
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 24 Listopada 2020

Księża dostaną bardzo wysokie emerytury, nie mają na co narzekać. Tymczasem sytuacja wielu polskich seniorów staje się tragiczna

Księża mogą liczyć na jeszcze wyższe emerytury. Duchowni są objęci "podwójną" waloryzacją. Jeszcze więcej pieniędzy zostanie przeznaczonych na świadczenia emerytalne dla duszpasterzy po 75. roku życia. Fundusz Kościelny zainwestował znacznie więcej niż rząd Zjednoczonej Prawicy.

Księża mogą liczyć na imponujące emerytury. Finansuje je między innymi Fundusz Kościelny, który – jak donosi "Rzeczpospolita" – w 2019 roku uzyskał prawie 100 milionów złotych ze Skarbu Państwa. Pieniądze te przekładają się na waloryzację oraz świadczenia dla kapłanów przebywających w stanie spoczynku.

Zanim weszła na antenę TVN24, przypadkowo usłyszała skandaliczne słowa ze studia. Zanim weszła na antenę TVN24, przypadkowo usłyszała skandaliczne słowa ze studia. "Chcesz tak?"Czytaj dalej

Fundusz Kościelny powstał w 1950 roku na mocy Ustawy o przejęciu przez Państwo dóbr martwej ręki, poręczeniu proboszczom posiadania gospodarstw rolnych i utworzeniu Funduszu Kościelnego. Ideą powołania organu było wypłacenie należnych odszkodowań na rzecz utraconego przez związek wyznaniowy mienia za czasów PRL-u. Dziś organ ten zapewnia wysokie emerytury dla osób, które świadczyły posługę kapłańską.

Poznajecie parę ze zdjęcia? Jest na nim jeden z najważniejszych, polskich politykówPoznajecie parę ze zdjęcia? Jest na nim jeden z najważniejszych, polskich politykówCzytaj dalej

Wysokie emerytury z Funduszu Kościelnego. Podwójna waloryzacja obejmie księży po 75. roku życia

Jak podaje "Super Express", ksiądz może liczyć na wyższą emeryturę od przeciętnego seniora. Dziennikarze informują o kwotach na poziomie nawet 5 tysięcy złotych. Niemal identyczne informacje w tej sprawie przedstawił też portal Newscafe.pl oraz "Gazeta Krakowska". Dodatkowo, według wyliczeń "Gazety Krakowskiej", emerytowani biskupi dostają nawet do 10 tysięcy złotych.

Wiadomości te wciąż nie zostały oficjalnie potwierdzone.

Emerytury dla duchowieństwa podlegają stałej waloryzacji, podobnie jak emerytury zwykłego Polaka. Zgodnie z prognozami Narodowego Banku Polskiego, przeanalizowanymi przez "Super Express", waloryzacja świadczeń ma wynieść aż 4,16%. Jest to dobra wiadomość, ponieważ wcześniej informowano o podwyżkach na poziomie 3,84%. Wciąż jednak oznacza to zaledwie kilkadziesiąt dodatkowych złotych, które zasilą budżet osób z najstarszego pokolenia.

DZISIAJ GRZEJE:
1. TVP dostała 4,8 miliarda złotych z budżetu państwa. Inne państwowe spółki mogą tylko pomarzyć o takich pieniądzach
2. Wiadomo już, co dalej z godzinami dla seniorów. Odpowiedź MRiPS w wielu wzbudzi oburzenie
3. Rzecznik policji: Funkcjonariusze nie wiedzieli, że zatrzymują dziennikarkę. Tymczasem na zdjęciach widać coś innego

Ksiądz może, jak donosi Money.pl, liczyć na znacznie więcej pieniędzy. W zeszłym roku świadczenie dla duszpasterzy wzrosło o 4%, gdy inni otrzymali zaledwie 2,9% waloryzacji. Co więcej, tak zwane trzynastki również obejmują przedstawicielu stanu kapłańskiego. Z doniesień "Super Expressu" wynika również, że waloryzacja dla księży jest podwójna, ponieważ po ukończeniu 75. roku życia, Fundusz Kościelny również przekazuje kolejne świadczenia.

Każdy hierarcha Kościoła katolickiego otrzymuje inne pieniądze. Wszystko zależy od przepracowanych lat, położenia parafii oraz funkcji, jaką sprawował podczas posługi.

TVP dostała 4,8 miliarda złotych z budżetu państwa. Inne państwowe spółki mogą tylko pomarzyć o takich pieniądzachTVP dostała 4,8 miliarda złotych z budżetu państwa. Inne państwowe spółki mogą tylko pomarzyć o takich pieniądzachCzytaj dalej

W tym samym czasie Krajowy Rejestr Dłużników wskazuje, że kryzys epidemiczny wymusił na najstarszych zaciągnięcie kolejnych kredytów. Wnukowie oraz dzieci, będący przedstawicielami branż objętych obostrzeniami, zostali zaliczeni przez instytucje finansowe do grup ryzyka. Stały, choć niewielki zastrzyk gotówki dla emerytów sprawia, że banki znacznie chętniej przyznają im pożyczki.

Kwota zadłużenia emerytów w ciągu 5 lat niemal się podwoiła, ale liczba dłużników wzrosła nieznacznie, bo z 317 tys. osób w listopadzie 2015 r. do 322 tys. osób w tym roku. Oznacza to, że wzrósł średni dług pojedynczego seniora, który obecnie wynosi ponad 18 tys. zł na osobę. Pięć lat temu ta kwota była o połowę niższa. Czytamy o tym w komunikacie KRD.

Portal Money.pl dotarł do szczątkowych informacji o pieniądzach, na jakie mogą liczyć duchowni. Przykład stanowił arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. Dziennikarze wyliczyli, że hierarcha uzyskuje podstawę na poziomie 4-5 tysięcy złotych. Dochodzą do tego dodatki w ramach świadczenia posługi w roli biskupa polowego. "Fakt" twierdzi, że aktywność ta uzupełniła jego emeryturę o co najmniej 10 tysięcy złotych.

Zjawisko ubóstwa wśród seniorów dotychczas wywoływało głównie oddolne działania. Wolontariusze oraz organizacje charytatywne regularnie proszą o pomoc dla osób, które często mają jedynie kilka złotych na życie. Brakuje systemowego wsparcia biednych seniorów.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przeciętną emeryturę seniorów oszacowało na blisko 1200 złotych.

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Czteroletnia dziewczynka wypadła z okna. Wstała i poszła do piekarni prosić o pomoc
  3. Tylko Magda Gessler zna sekret idealnych placków ziemniaczanych. Raz ich skosztujesz - przepadniesz na zawsze
  4. Szczegóły tajnego pogrzebu Henryka Gulbinowicza. Na grobie nietypowy wieniec
  5. "Pokaż, że masz jaja". Ostre słowa w stronę Przemysława Czarnka na antenie Polsat News
  6. "Uważaj na głowę". Niesamowita inicjatywa Szpitala Klinicznego w Krakowie
  7. Ferie 2021: wszystko już jasne. Gowin potwierdził wiadomość ws. sezonu zimowego
  8. Oferty, na które Polacy czekają cały rok. Gigantyczne przeceny w Lidlu, sprzęt elektroniczny kupimy za "grosze"