Emerytury. Marek BAZAK/East NewsŹródło: Marek BAZAK/East News
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 19 Września 2020

Dodatek 4300 zł do emerytury tylko dla grupy wyjątkowych osób. Niebawem będzie ich nawet 100 tys.

Emerytury w Polsce, mimo waloryzacji i słusznie przyznawanych dodatków, pozostają na zatrważająco niskim poziomie. Nieco ponad 2200 tys. zł, jakie otrzymuje średnio polski senior, stawia nas na szarym końcu Europy. Niewiele osób wie o istnieniu świadczenia honorowego. Na dodatkowe 4300 zł liczyć może jednak wyłącznie wąskie grono osób.

Niestety, jak to bywa z liczeniem średniej, pozostaje ona zawyżana przez najzamożniejszych. Choć w przypadku emerytur rozwarstwienie jest znacznie mniejsze, niż w przypadku pensji, nadal tysiące emerytów musi żyć za znacznie mniej, niż wspomniane 2200 zł. Minimalne świadczenie wynosi obecnie 1200 zł, co oznacza 888 zł na rękę. Pobierający taką kwotę emeryci nie tylko nie mogą liczyć na godny odpoczynek na jesieni życia, ale walczą o przeżycie każdego dnia.

Wiadomości TVP wyemitowały nieznany, dramatyczny materiał. Nikt nie zauważył, co stało się po wypadku w WarszawieWiadomości TVP wyemitowały nieznany, dramatyczny materiał. Nikt nie zauważył, co stało się po wypadku w WarszawieCzytaj dalej

Choć wie o tym niewiele osób, średnią wysokość emerytury zawyżać mogą seniorzy, pobierający świadczenie honorowe. Na ten moment dotyczy ono wąskiej grupy osób, ale jeśli wierzyć danym demograficznym, już niebawem będzie ich o 100 tys. więcej. Dodatek w wysokości 4300 zł otrzymać mogą bowiem emeryci, którzy przekroczyli 100. rok życia.

Zainstalowali kamerę w pokoju 8-letniej córeczki. Którejś nocy ojciec usłyszał męski głos, mówiący przerażające rzeczyZainstalowali kamerę w pokoju 8-letniej córeczki. Którejś nocy ojciec usłyszał męski głos, mówiący przerażające rzeczyCzytaj dalej

Emerytury wyższe o 4300 zł. Czym jest świadczenie honorowe?

Świadczenie honorowe przyznawane jest przez ZUS od 1972 roku. Nie trzeba się po nie zgłaszać. Jeśli emeryt figuruje w systemie, świadczenie otrzyma automatycznie po ukończeniu 100. roku życia.

DZISIAJ GRZEJE: 1.Viki Gabor i jej ojciec zostali napadnięci przez grupę agresywnych mężczyzn. Dramat w rodzinie zwyciężczyni Eurowizji
2. Domowe kotlety mielone po szwedzku są niewyobrażalnym hitem. Smakują lepiej niż tradycyjne, niebo w ustach
3. Wyciekły okropne, prywatne wiadomości Jarosława Jakimowicza. Nie wytrzymał, odpowiedział bez hamulców

Dodatek wypłaca również KRUS, oraz Ministerstwo Obrony Narodowej i Ministerstwo Administracji i Spraw Wewnętrznych. Obecnie jednak, dane dotyczące świadczenia przedstawia wyłącznie ZUS. Jak wynika z informacji uzyskanych przez money.pl, zakład dodatek wypłaca 2,2 tys. osób.

Klienci 10 banków w Polsce bez dostępu do pieniędzy. Złe wieści dla klientów PKO BP, mBank, Alior Banku, Pekao, INGKlienci 10 banków w Polsce bez dostępu do pieniędzy. Złe wieści dla klientów PKO BP, mBank, Alior Banku, Pekao, INGCzytaj dalej

Warto jednak pamiętać, że trendy demograficzne są nieubłagane. Żyjemy coraz dłużej a nasze społeczeństwo się starzeje. Jak podkreśla money.pl, w 2060 roku 100-latków będzie już 66,8 tys. W 2080 roku takich osób będzie już 124,2 tys.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niemcy ustawiają się w kolejkach po jeden rodzaj produktu, magazyny niemal puste. Polacy wcale im nie ustępują
  2. Koronawirus wstrzymał drążenie metra. Niepokojące informacje z budowy, będą opóźnienia?
  3. Krystyna Pawłowicz nie wytrzymała. Pokazała wulgarne cytaty, po czym nawiązała do Jana Pawła II
  4. Dziennikarz nie wytrzymał, nagle przerwał program na żywo. "Są pewne granice"
  5. "Wiadomości" nie dają za wygraną. Materiał na TVP Info mógł zdezorientować tysiące widzów?
  6. Wideo - „Policję dzwoń Wiesiek” - Kolizja w Gdańsku - kto wymusił pierwszeństwo?

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News