Emerytury
Źródło: Pixabay.com/_Alicja_
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 18 Lutego 2020

Dlaczego Polacy i Polki nie dostaną 13. emerytury? Oto haczyki, przygotuj się na nieprzyjemności

Emerytury w kwietniu miały bez wyjątku wzrosnąć o wysokość tzw. trzynastki, czyli dodatku do świadczenia w kwocie 981 zł na rękę. Jak się jednak okazuje, w przepisach znajdują się pewne haczyki, za których sprawą dodatkowych pieniędzy może nie otrzymać nawet kilkaset tysięcy seniorów.

Trzynasta emerytura zostanie rozesłana przez ZUS już w kwietniu. Nie wszyscy emeryci i renciści otrzymają jednak dodatkowe 981 zł. Pewne haczyki w ustawie o popularnych trzynastkach dostrzegli dziennikarze dziennika "Fakt".

Najwięcej poszkodowanych liczy grupa osób, którzy na emeryturę przejdą później niż z końcem marca bieżącego roku. By dostać trzynastkę w roku 2020, w wiek emerytalny należy wejść najpóźniej do 31 marca oraz do tego dnia wystąpić do ZUS z prośbą o przyznanie świadczenia. "Fakt" wskazuje jednak, że przeszło 200 tys. osób osiągnie w tym roku wiek emerytalny po wspominanym terminie. To 80 proc. wszystkich osób, które przejdą w tym roku na emeryturę.

– To dyskryminacja. Każda osoba, która w danym roku choć przez jeden dzień miałaby wypłacaną emeryturę, powinna dostać trzynastkę – wskazuje w rozmowie z dziennikiem dr Antoni Kolek, ekspert Instytutu Emerytalnego.

Weszli do biura poselskiego i rozsypali węgiel. Wszystko nagraliWeszli do biura poselskiego i rozsypali węgiel. Wszystko nagraliCzytaj dalej

Emerytury. Haczyki w ustawie dotyczącej trzynastek

Swoiste haczyki w ustawie dotkną również osoby przebywające na tzw. "podwójnej emeryturze", a zatem tych seniorów, którzy pobierają świadczenie z ZUS i KRUS. Mimo pobierania podwójnego świadczenia osoby te otrzymają tylko jedną trzynastkę.

Trzynastek nie otrzymają osoby, które mają, co prawda, przyznaną rentę, jednak na okres nie dłuższy niż do wspomnianego 31 marca 2020 roku. Podobnie wygląda sytuacja osób pobierających tzw. 500 plus dla niesamodzielnych, a więc tych niezdolnych do pracy i samodzielnej egzystencji, ale nie mających prawa do emerytury. "Fakt" wskazuje, że samo 500 plus nie upoważnia do otrzymania trzynastki.

Ostrożność powinny zachować również osoby, które przeszły na wcześniejsze emerytury bądź renty i obecnie dorabiają do swoich świadczeń. Ci seniorzy powinni zwrócić szczególną uwagę, by nie przekroczyć limitów.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Z ostatniej chwili. PZPN podjął decyzję w sprawie kary dla kibiców Legii

2. Niemal 800 tys. emerytów ma jeszcze niecałe 2 tygodnie. Potem ZUS wszczyna postępowanie

3. Autobus grozy woził dzieci po Polsce. O krok od tragedii

4. Nie żyje twórca kultowego "Czterdziestolatka" i "Wojny domowej". Dziś w nocy, w wieku 87 lat zmarł Jerzy Gruza

5. Suczka przebywała na bogato urządzonej posesji. Zmarła przez zaniedbanie właścicielki, która chciała się zemścić

6. Strzały w centrum handlowym, jest ofiara i ranny. Trwa policyjna obława, dramatyczne wieści ze świata