Czy wypłaty emerytur są zagrożone?. Pixabay/cocoparisienne
Źródło: Pixabay/cocoparisienne
Wszystkie wideo autora Anna Dymarczyk
Autor Anna Dymarczyk - 17 Listopada 2020

Co z wypłatą emerytur w trakcie pandemii? Prezeska ZUS zabrała głos

W związku z ostatnimi falami zwolnień lekarskich w całej Polsce, wywiadu dla "Dziennika Gazety Prawnej" udzieliła prezeska ZUS. Równocześnie powiedziała, jak wygląda sytuacja składek w czasie pandemii i zapewniła o ciągłości w wypłatach emerytur, rent i zasiłków.

Ponadto powiedziała, że sytuacja związana ze składkami... poprawiła się w stosunku do zeszłego roku.

Seksuolog wystawił Tadeuszowi Rydzykowi diagnozę. Jest druzgocąca, ale mu się należałaSeksuolog wystawił Tadeuszowi Rydzykowi diagnozę. Jest druzgocąca, ale mu się należałaCzytaj dalej

Prezeska ZUS: wypłata emerytur, rent i zasiłków jest bezpieczna

W wywiadzie udzielonym "Dziennikowi Gazecie Prawnej", Gertruda Uścińska, prezeska ZUS, zapewniła, że mimo niepokojów związanych z zamknięciem niektórych branż w związku z drugą falą koronawirusa, ciągłość w wypłatach emerytur, rent i zasiłków powinna zostać zachowania.

- "Od lipca polepszyły nam się miesięczne wpływy składkowe do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Są one o ok. 6 proc. wyższe niż ubiegłym roku. Od kwietnia do czerwca przysługiwało zwolnienie ze składek, które oczywiście oznaczało, że 8,4 mld zł nie płynęło do FUS z tego tytułu. Druga fala ograniczeń w funkcjonowaniu gospodarki oczywiście też może nieco utrudnić sytuację, ale wypłata emerytur, rent i zasiłków jest bezpieczna, m.in. dzięki finansowaniu z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19" - zaznaczyła prezeska.

- "Mogę tylko powtórzyć, że jeżeli rząd przedstawi kolejne pomysły na wsparcie firm, będziemy je dla niego oceniać pod kątem skutków finansowych krótko- i długookresowych. Ale trzeba pamiętać, że wszystkie te rozwiązania oznaczają dodatkowe zobowiązania dla państwa. Opanowanie tych zobowiązań zajmie zapewne lata" - dodała, komentując ewentualne nowe pomysły związane z tarczami finansowymi dla firm i ograniczenie płacenia przez nich składek.

Emerytury w czasie pandemii

Zazwyczaj emeryci nie skarżyli się na zbyt duże zmiany dotyczące wypłaty pieniędzy w czasie pandemii - coraz więcej seniorów ma konta bankowe, a coraz mniej czeka w tej sprawie na listonosza. Ponadto prezeska ZUS zachęcała seniorów, by w czasie pandemii w miarę możliwości pozostali w domach i korzystali z infolinii ZUSu oraz z nowych rozwiązań internetowych.

Nie pojawi się już w Nie pojawi się już w "Pytaniu na śniadanie". "Stacja mówi perfidne plugastwa"Czytaj dalej

Mimo wprowadzenia w październiku strefy żółtej na terenie całego kraju, nie zauważono problemów związanych z dostarczaniem pieniędzy przez listonoszów do domów seniorów oraz z wpłatami bankowymi. Ze względu na powolne odciążanie pracowników ZUS za pomocą systemów elektronicznych, być może sytuacja wkrótce poprawi się na tyle, że wszystkie świadczenia będą pojawiały się na kontach lub w domach potrzebujących na czas.

Wciąż jednak należy pamiętać, że aż 27% seniorów pobiera wciąż świadczenia w gotówce. To duża liczba, która, co prawda, powoli się zmienia, bo coraz więcej emerytów woli trzymać swoje oszczędności na rachunku bankowym, wciąż jednak pokazuje to skalę zaangażowania również Poczty Polskiej w wypłatę świadczeń.

O ile emerytury rzeczywiście nie są problemem, o tyle od początku pandemii problemów przysparzały wszystkie inne świadczenia - chorobowe, zasiłki opiekuńcze i renty. Problemy wielokrotnie zgłaszano do biura Rzecznika Praw Obywatelskich, który starał się interweniować w tej sprawie.

- "Każdego prawie dnia od początku lipca RPO odnotowuje napływ dużej liczby skarg (od 10 do 30) na opóźnienia w wypłatach z ZUS. RPO docenia wysiłek ZUS w realizowaniu zadań stałych i nowych, związanych z COVID-19, zwłaszcza, że liczba wniosków o zasiłki „zwykłe” wzrosła o 163 proc. Niestety statystyki dotyczące skarg z tego zakresu nie wskazują na malejący trend ich wpływu. W nielicznych przypadkach podejmowane przez Rzecznika działania interwencyjne wobec jednostek organizacyjnych ZUS skutkują wypłatą należnych świadczeń" - można przeczytać na stronie rzecznika.

- "ZUS tłumaczy opóźnienia w wypłacie świadczeń tym, że ma wiele dodatkowych zadań związanych z realizacją Tarcz Antykryzysowych, a jednocześnie znacznie wzrosła liczba wniosków o zwykłe świadczenia z ZUS: o zasiłek chorobowy, macierzyński, opiekuńczy, pogrzebowy oraz świadczenie rehabilitacyjne" - napisano.

W TVP już nawet się nie kryją. Jacek Kurski wręczył 100 tys. zł. bliskiej osobieW TVP już nawet się nie kryją. Jacek Kurski wręczył 100 tys. zł. bliskiej osobieCzytaj dalej

- "Oczywiście sytuacja, w której znalazły się instytucje publiczne z powodu pandemii COVID-19, jest wyjątkowa. Dostrzegamy także skalę i złożoność dodatkowych obowiązków, nałożonych na ZUS ustawami antykryzysowymi i związanych z wypłatą świadczeń postojowych, obsługą zwolnień z opłacania składek i wypłatą dodatkowych zasiłków opiekuńczych. Doceniamy także starania podjęte w celu ich sprawnej realizacji" - podsumował rzecznik RPO, Stanisław Trociuk.

Emeryci w kwestii swoich świadczeń nie mają się więc czego obawiać - działania ZUS są nakierowane priorytetowo na nich.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Nieludzkie zachowanie, zapakowała w worek kocią rodzinę. Jest poszukiwana
2. Pobrało ją milion osób na telefon, a okazało się, że jest skrajnie niebezpieczna. Natychmiast pozbądź się aplikacji
3. Kilkadziesiąt tysięcy osób podpisało petycję o odwołanie Czarnka. Ludzie mają dość

źródło: [gazetaprawna.pl][se.pl][rpo.pl]

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Olaf Lubaszenko wytrwale dąży do zdrowia. Przeszedł niesamowitą metamorfozę
  2. Jesienią częściej niż zwykle jesz imbir? Miej się na baczności, możesz sobie poważnie zaszkodzić
  3. Czy powstanie komisja śledcza ws. nagrań Romana Giertycha? Znaczący komentarz Radosława Fogiela, wicerzecznika PiS
  4. Jurek Owsiak odniósł się do podłych słów lidera Bayer Full, uniżających zespołowi Kult. Wydarzyło się coś niesamowitego, historyczny moment
  5. Na zdjęciu ukrywa się dziecko. Potrafisz je odnaleźć? Podczas podróży samochodem może dojść do najgorszego
  6. Teleskop ARIEL będzie zaglądał w atmosfery planet pozasłonecznych. ESA rozpoczyna prace