Ogromne emerytury dla Straży Marszałkowskiej nawet w porównaniu do innych służb.. Pixnio
Źródło: Pixnio
Wszystkie wideo autora Anna Dymarczyk
Autor Anna Dymarczyk - 15 Listopada 2020

Emerytury jednej grupy biją na głowę wszystkie inne służby. Reszta może jedynie pomarzyć

Emerytury służb mundurowych zawsze były kontrowersyjnym tematem. Policjanci i żołnierze przechodzili na emeryturę wcześniej, ale otrzymywali kwoty o wiele wyższe niż pozostali przeciętni Polacy. Okazało się jednak, że inna jednostka całkowicie bije ich na głowę. Emeryt ze Straży Marszałkowskiej może dostać emeryturę w przedziale od 6,5 tys. do 12,5 tys. zł!

Jak donosi "Rzeczpospolita", wszystko to za sprawą wprowadzonej przez PiS w kwietniu reformy, którą włączała Straż Marszałkowską do systemu zaopatrzenia emerytalnego służb mundurowych.

Nieprawdopodobne, gra w Milionerach zajęła jej tylko minutę. Aż przykro patrzećNieprawdopodobne, gra w Milionerach zajęła jej tylko minutę. Aż przykro patrzećCzytaj dalej

"Rzeczpospolita" pisze o emeryturach Straży Marszałkowskiej

"Rzeczpospolita" śledzi sprawę emerytur dla Straży Marszałkowskiej od kwietnia tego roku, kiedy ustawa dotycząca systemu zaopatrzenia emerytalnego służb mundurowych włączyła do tych służb również Straż Marszałkowską, obejmując ją nowymi zasadami emerytalnymi.

Wątpliwości budził również fakt niepodania wysokości emerytur dla Straży przez MSWiA, które tłumaczy się, że "strażnicy emeryci nie stanowią w zakresie wysokości świadczenia reprezentatywnej grupy zarówno dla tej formacji, jak i w odniesieniu do funkcjonariuszy pozostałych służb mundurowych, którym zakład wypłaca świadczenia emerytalne".

"Średnia wysokość emerytury w przypadku tak wąskiej grupy osób stanowi dane wrażliwe. Ich podanie do publicznej wiadomości może prowadzić do identyfikacji wysokości świadczenia konkretnej osoby" - oświadczyło ministerstwo.

Jak udało się ustalić dziennikowi, wysokość emerytury funkcjonariusza Straży Marszałkowskiej może się wahać między 6,5 tys. zł do nawet 12,5 tys. zł. Dokładne dane owiane są wciąż tajemnicą. Dla porównania, średnia emerytura policjanta wynosi 3,9 tys. zł.

Niespodziewane doniesienia. Nadchodzi Niespodziewane doniesienia. Nadchodzi "biskajskie ciepło", sytuacja miejscami całkowicie się odmieniCzytaj dalej

Skąd tak wysokie emerytury dla Straży Marszałkowskiej?

Jak pokazuje dziennikarz "Rzeczpospolitej", przez reformę sprawa o wiele bardziej się skomplikowała, ponieważ "zgodnie z ustawą o zaopatrzeniu emerytalnym służb mundurowych w większości formacji, w tym w policji, podstawę wymiaru emerytury stanowi wynagrodzenie z ostatnio zajmowanego stanowiska". Zazwyczaj jest to zgodne z prawdą, ale są wyjątki.

Stanowią je właśnie Straż Marszałkowska i służba celno-skarbowa. Podstawą do ustalenia wysokości emerytury jest średnie wynagrodzenie, które funkcjonariusz otrzymywał przez dziesięć wybranych przez niego lat. Wlicza się w to również nadgodziny, a wiadomo, że w korzystanie z nich w Straży jest częstą praktyką.

Dwie bardzo ważne dla Straży Marszałkowskiej ustawy, więc ustawa o straży oraz o przepisach wprowadzających ustawę o straży, która zapewniła strażnikom emerytury mundurowe, zostały wprowadzone w 2018 roku, gdy marszałkiem Sejmu był jeszcze Marek Kuchciński z PiS. Z inicjatywy tego polityka Straż zaopatrzono również w paradne szable.

Roman Giertych ujawnia wielką aferę. Teraz udostępnił tajne nagranie z podsłuchu, niewiarygodneRoman Giertych ujawnia wielką aferę. Teraz udostępnił tajne nagranie z podsłuchu, niewiarygodneCzytaj dalej

- To jest na poziomie niezłego skandalu - mówił "Rzeczpospolitej" Jerzy Dziewulski, były antyterrorysta i były poseł z ramienia SLD. - Moi koledzy, byli antyterroryści, mają emerytury w przedziale od 3,5 do 4,5 tys. zł. A z uwagi na rodzaj służby większość z nich to dziś kalecy, mający problemy z kręgosłupami czy stawami. Niektórzy mieli przestrzelone biodra czy płuca, za co dostają dodatek w wysokości 15 proc.

Jak przewrotnie zaznaczył, strażnik może, co najwyżej, skręcić nogę podczas biegu za marszałkiem.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Czarnek się wygadał. Chce wprowadzić przerażającą reformę, studenci będą zupełnie bezbronni wobec przemocowych wykładowców
2. Mandat za wymianę opon spędza sen z powiek wielu kierowcom. Ministerstwo Zdrowia jasno wytłumaczyło sprawę
3. Giertych przerwał milczenie i wyciągnął kwity, szykuje się afera roku. Rząd miał złożyć niemoralną propozycje Czarneckiemu

źródło: [innpoland.pl]

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zatrważające sceny w polskim szpitalu. Zmarły przez 8 godzin leżał obok innych pacjentów, nikt nie zareagował
  2. Królowa polskich warzyw, jej regularne jedzenie przedłuża życie. Świeża i kiszona - w każdej formie powinna znaleźć się na twoim stole
  3. "Kryli? Mogli nie wiedzieć". Tadeusz Rydzyk zacięcie broni Gulbinowicza i Dziwisza
  4. Wraca oferta Lidla, przez którą ludzie się tratowali w kolejkach. Teraz może być podobnie
  5. Dramat polskiego aktora. Chciał lecieć na wakacje. Nie wpuścili go na pokład samolotu. Powód jest niewiarygodny
  6. Wielka Brytania chce zbudować kosmiczne elektrownie. Wyjątkowy pomysł budzi zainteresowanie NASA od lat