Emerytury i renty zostaną podwyższone.. Pixabay
Źródło: Pixabay
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 15 Lutego 2020

Rząd podwyższył emerytury i renty o śmieszną kwotę. Polki i Polacy oburzeni

Emerytury i renty zostaną podwyższone. Prezydent Andrzej Duda podpisał zmiany w ustawie o emeryturach i rentach ustalające zasady waloryzacji świadczeń w 2020 roku. Minimalna gwarantowana podwyżka to 70 zł.

Świadczenia emerytów i rencistów wypłacane od 1 marca 2020 r. wzrosną o 3,56 proc. Jednocześnie wzrost nie może być mniejszy niż 70 zł. Zatem 70 zł to minimalna gwarantowana podwyżka rent i emerytur. Świadczenie podnoszone jest o wartość inflacji, której jest teraz wzrost.

Rząd zapewnił jednej z grup zawodowych prezent na walentynki. Wydał 300 mln złRząd zapewnił jednej z grup zawodowych prezent na walentynki. Wydał 300 mln złCzytaj dalej

Emerytury i renty zostaną podwyższone o wartość inflacji. Waloryzacja emerytur i rent na 2020 rok została podpisana

Wprowadzone zmiany zakładają, że najniższa emerytura i renta w przypadku całkowitej niezdolności do pracy wynosić będzie 1200 zł miesięcznie, w przypadku częściowej niezdolności do pracy 900 zł miesięcznie, zaś świadczenie przedemerytalne ma wynosić 1210,99 zł.

Na 2020 rok waloryzacja w budżecie została zaplanowana na poziomie 103,24 proc., co oznacza, że świadczenia miały być podniesione dokładnie o 3,24 proc. Jednak ostatecznie jest wyższa z powodu danych o wzroście pensji Polaków, które podaje Główny Urząd Statystyczny.

Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent odpowiada inflacji, czyli wzrostowi cen towarów i usług. Wysokości emerytur i rent ustalane są przez ustawę o emeryturach i rentach z FUS. Głównym celem waloryzacji jest zawsze utrzymanie tego, co już jest, tak więc świadczenie podnoszone jest o wartość inflacji, by wzrost cen nie odbił się zbyt bardzo na jakości naszego życia i żeby koszyk w sklepie mógł być wciąż tak samo wypełniony. Tak więc wspomniana podwyżka emerytur i rent, to tylko dodatek, który emeryci i renciści mogą traktować jako podwyżkę.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Zostały dwa tygodnie na złożenie ważnego oświadczenia. Jeśli nie dopełnisz obowiązku ZUS rozpocznie postępowanie

2. Tragiczna wiadomość, nie żyje wspaniały Polak. Uratował dziesiątki istnień, GOPR w żałobie

3. 15-latka upuściła telefon do wanny. Stwierdzono zgon

4. Rząd zapewnił jednej z grup zawodowych prezent na walentynki. Wydał 300 mln zł

5. Zakochana w Andrzeju Dudzie fanka nie odpuszcza. Teraz publikuje wiadomości

6. Szczegóły z życia Marty Kaczyńskiej były długo utajnione. Nikt o nich nie wiedział w latach prezydentury jej ojca