Emerytury dla osób z rocznika 1953 będą wyższe.. (zdj. il.) publicdomainpictures.net/ag gaj
Źródło: (zdj. il.) publicdomainpictures.net/ag gaj
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 14 Lipca 2020

Bardzo ważne zmiany dla emerytów. Nawet 1400 zł podwyżki dla wybranej grupy

Emerytury będą wyższe, jednak jedynie dla wybranej, stosunkowo wąskiej grupy obywateli. Mowa o świadczeniach pobieranych przez osoby z rocznika 1953. – Na wtorkowej Radzie Ministrów zdecydowaliśmy się naprawić niechlujność legislacyjną z czasów rządów PO-PSL – mówił w czerwcu premier Mateusz Morawiecki, tuż po posiedzeniu rządu.

Wprowadzane zmiany są efektem przyjęcia projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, zwraca uwagę portal tvn24.pl. Ów projekt, który przed niespełna miesiącem został zaakceptowany przez Radę Ministrów, zaowocuje poprawieniem sytuacji materialnej tych emerytów, którzy przyszli na świat w 1953 roku i ucierpieli w związku z nowymi zasadami obliczania świadczenia wprowadzonymi w 2013 roku.

Jarosław Kaczyński coś szykuje? Ujawniamy, kto odwiedzał prezesa PiS na NowogrodzkiejJarosław Kaczyński coś szykuje? Ujawniamy, kto odwiedzał prezesa PiS na NowogrodzkiejCzytaj dalej

Emerytury wyższe nawet o 1400 zł

Serwis przypomina, że wspomniana nowelizacja o świadczeniach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, która obowiązywała, począwszy od 1 stycznia 2013 roku, zakładała, że wysokość emerytury przyznanej wraz z osiągnięciem wieku emerytalnego powinna zostać pomniejszona o kwotę wypłaconych tzw. emerytur wcześniejszych. Ów zapis, który odnosił się do osób urodzonych w 1953 roku, został zakwestionowany przez Trybunał Konstytucyjny.

Nagły protest w Warszawie. Polskie Babcie mają dość i wyszły na ulice, sytuacja, jakiej nie byłoNagły protest w Warszawie. Polskie Babcie mają dość i wyszły na ulice, sytuacja, jakiej nie byłoCzytaj dalej

Obwieszczając wprowadzane zmiany, premier Mateusz Morawiecki nie zapomniał wbić szpilki poprzedniemu rządowi. – Na Radzie Ministrów zdecydowaliśmy się naprawić błąd, niechlujność legislacyjną z czasów rządów PO. W przypadku osób z rocznika 1953 przy podwyższeniu wieku emerytalnego jeszcze dodatkowo pognębiono te osoby – wskazał szef rządu Prawa i Sprawiedliwości, cytowany przez TVN24.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Monika Olejnik nie wytrzymała i podsumowała w ostrych słowach Jacka Kurskiego. Sytuacja, jakiej nie było
2. Zaskakująca decyzja popularnego banku. Klienci mają powody do radości

Ze zmian skorzystają osoby urodzone w roku 1953, które uzyskały prawo do wcześniejszego świadczenia przed 1 stycznia wspomnianego 2013 roku. Grupa ta ma liczyć 62,6 tys. Wartość ich miesięcznej emerytury wzrośnie o około 202 zł. Seniorzy ci otrzymają również kwotę wyrównującą, która wyniesie średnio 12 786 zł. Projekt dotyczyć ma jednak również tych z emerytów z rocznika 1953, którzy pobierają świadczenia na starych, przyjętych przed 2013 rokiem zasadach. 11,2 tys. takich osób otrzyma podwyżki o około 1,5 tys. zł.

Informację za pośrednictwem mediów społecznościowych potwierdziła też Kancelaria Premiera, obwieszczając korzystne zmiany dla wspomnianego rocznika. W uzasadnieniu wyroku TK zaznaczono, że przepis z 2013 roku nie został ogłoszony, zanim seniorzy podjęli decyzję o przejściu na wcześniejszą emeryturę.

Zmiany w emeryturach dla rocznika 1953.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ogromne zamieszanie pod ambasadą. Dwie grupy obcokrajowców, interwencja policji
  2. Duda otrzymał maila z ogólnodostępnej domeny. W Kancelarii Prezydenta się nie zorientowali
  3. Hanna Lis publicznie i wulgarnie obraziła księdza, nie wytrzymała. Duchowny odpowiedział, wcale nie lepiej
  4. Agata Duda zaatakowała dziennikarza. Właśnie odpowiedział jej w bolesny sposób
  5. Bosak w II turze nie poparł oficjalnie żadnego z kandydatów. Ale już w czerwcu dał do zrozumienia, na kogo zagłosuje
  6. Jest decyzja komisji o 500+ na wakacje. Tysiące Polaków już czeka

Źródło: tvn24.pl