Emerytury. Pixabay/stevepbŹródło: Pixabay/stevepb
Wszystkie wideo autora Anna Dymarczyk
Autor Anna Dymarczyk - 11 Października 2020

Rewolucja w emeryturach, o której każdy powinien pamiętać. Termin mija już za paręnaście dni

Coraz mniej czasu zostało do podpisania umowy o zarządzanie Pracowniczym Planem Kapitałowym przez małe i średnie firmy. Pracownicy w tym czasie muszą się również zdecydować, czy chcą dodatkowo oszczędzać na emeryturę. Termin upłynie 27 października. Do systemu automatycznie zostaną zapisane osoby od 18 do 55 roku życia.

Trwa kolejny etap wdrażania PPK, w którym do systemu przystępują firmy małe (zatrudniające od 20 do 29 osób) i średnie (zatrudniające od 50 do 249 pracowników), sprawa dotyczy więc prawie 3 mln osób, które pracują w prawie 75 tys. firm.

Dzisiaj może być niebezpiecznie, instytut ostrzega. Trzeba się przygotowaćDzisiaj może być niebezpiecznie, instytut ostrzega. Trzeba się przygotowaćCzytaj dalej

Emerytury wyjdą na plus?

Jak na razie do programu przystąpiło 39% osób uprawnionych z około 3 mln pracowników pracujących w dużych firmach, czyli takich, gdzie zatrudnionych jest powyżej 250 osób. Wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju jest spokojny, bo zakładał partycypację na poziomie 35-40%.

- Można się spodziewać, że w tych mniejszych firmach, gdzie, co do zasady, ludzie zarabiają nieco mniej, może być większa obawa pracowników przed uszczupleniem ich wynagrodzeń przez wpłaty - powiedział.

Eksperci z Instytutu Emerytalnego sądzą, że początki PPK nie są łatwe i to, co dzieje się wokół programu nie ułatwia decyzji osobom, które mają się na niego zdecydować:

- Długoterminowo PPK może stać się cennym benefitem pracowniczym, jednak aby to osiągnąć, niezbędna jest stabilność systemu emerytalnego oraz przejrzysta polityka inwestycyjna instytucji finansowych. Te dwa aspekty często pojawiają się wśród głównych wyzwań systemu, a także potencjalnych ryzyk powodzenia reformy - mówi dr Antoni Kolek.

Straszne nagranie wyciekło do sieci. Pies tylko pisnął, potraktowała go jak przedmiotStraszne nagranie wyciekło do sieci. Pies tylko pisnął, potraktowała go jak przedmiotCzytaj dalej

Inne zdanie ma członek tego samego intytutu, dr Marcin Wojewódka:

- Na dzień dzisiejszy nie znamy docelowej struktury naszego systemu emerytalnego, np. nie wiemy, co i kiedy wydarzy się z OFE, a zapowiedzi są już ogłaszane od ponad czterech lat. Nie wiemy też, kiedy skończy się pandemia i jakie będą jej skutki. Niestety, dzisiaj to wróżenie z fusów.

Dr Sonia Bucholtz z Konfederacji Lewiatan inaczej zapatruje się na przyszłość dodatkowej możliwości emerytalnego oszczędzania:

- O ile uczestnictwo w programie pracowników dużych firm zależało od skali i skuteczności działań komunikacyjnych po stronie PFR i instytucji finansowych, teraz do gry wkraczają pracownicy mniejszych firm. Podejmując decyzję, potencjalni uczestnicy mogą wziąć pod uwagę, czy uznają dotychczasową partycypację za sukces i co stanowi normę społeczną w ich otoczeniu. Dlatego w tym przedsięwzięciu dobry wynik z przeszłości z dużym prawdopodobieństwem będzie zwiastował dobry wynik w przyszłości. Taką ścieżkę przeszły inne kraje, w których oferowano podobne programy (w szczególności Wielka Brytania czy Nowa Zelandia).

Ile można zyskać dzięki PPK?

Instytut Emerytalny przeprowadził wyliczenia mające sprawdzić, ile Polacy zyskają na przystąpieniu do PPK. Okazało się, że na koniec trzeciego kwartału 2020 roku przeciętny uczestnik w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy może uzyskać zwrot sięgający nawet 86%, co oznacza, że na jego koncie będzie o 935 zł więcej niż wyłożył on z własnej kieszeni (wyliczenia dla osoby zarabiającej przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wg GUS).

- Jest to niezaprzeczalny zysk z uczestnictwa w PPK. Gdyby uczestnik PPK chciał samodzielnie inwestować te środki, w taki sam sposób jak w PPK, na jego koncie byłoby, po odliczeniu podatku od zysków kapitałowych, tylko 39 zł zysku - twierdzi Grzegorz Chłopek z Instytutu Emerytalnego.

Jak działają Pracownicze Plany Kapitałowe?

Automatycznie do programu zostaną zapisani pracownicy w wieku od 18 do 55 roku życia, a wszyscy którzy znajdują się powyżej granicy tego wieku będą mogli sami zdecydować, czy dołączyć, czy nie. Osoby powyżej 70 roku życia nie mogą już przystąpić do PPK.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Wywiad z Jarosławem Kaczyńskim sprzed 30 lat, wszystkich zastanawia jeden szczegół. Wiecie jaki?
2. Media podają, że jesteśmy oszukiwani. Fałszują produkt kupowany przez miliony Polaków
3. Elżbieta Jaworowicz wcale nie jest taka jak w "Sprawie dla reportera"? Najbliżsi współpracownicy odpowiedzieli na oskarżenia wobec gwiazdy TVP

Wpłaty podstawowe, które finansują zarówno pracodawcy jak i pracownicy wyniosą po kolei 2 proc. wynagrodzenia brutto, które zapłaci pracownik (przy czym osoby zarabiające mniej niż 120 proc. minimalnego wynagrodzenia mogą wnioskować o obniżenie składki do 0,5 proc.) oraz 1,5 proc. wynagrodzenia brutto pracownika, które ma wpłacać pracodawca. Zarówno pracownicy jak i pracodawcy będą też mogli uiszczać opłaty dodatkowe do programu do maksymalnej wysokości 8% wynagrodzenia brutto. Oszczędzający otrzymają ponadto tzw, wpłatę powitalną w wysokości 250 zł i dopłatę w każdym roku w wysokości 240 zł.

źródło: [businessinsider.com.pl]

Od 15 października dodatkowe pieniądze dla Polaków. Wiele osób odetchnie z ulgąOd 15 października dodatkowe pieniądze dla Polaków. Wiele osób odetchnie z ulgąCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Emeryci i renciści zagrożeni? Obecna sytuacja wymaga potężnych cięć
  2. Będą bojkotować sklepy i bazary, już skrzykują się w internecie. Powód jest zatrważający
  3. Niecodzienne nagranie z Agatą Dudą wywołało skrajne emocje. "Szkoda, że nie miała Pani świadomości"
  4. Ksiądz grzmiał u Tadeusza Rydzyka na antenie Radia Maryja, znów zaatakował LGBT. Padły oburzające oskarżenia
  5. ZUS wprowadzi bardzo ważne zmiany, są konieczne. Wiadomo, co będzie się działo z naszymi pieniędzmi i składkami
  6. Nietypowy wypadek w Rudzie Śląskiej. Kto ponosi winę? - Wideo

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News