Emerytury. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Źródło: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Wszystkie wideo autora Anna Dymarczyk
Autor Anna Dymarczyk - 5 Października 2020

Rewolucja w wypłatach emerytur dla zwykłych Polek i Polaków. Kiedyś trzeba było płacić

Szykuje się rewolucja w ZUS. Zakład chce zmienić się w wirtualne biuro rachunkowe i w najbliższych latach chce wziąć na siebie większość rozliczeń, co oznacza, że przedsiębiorca nie będzie musiał niczego przygotowywać, a jedynie zatwierdzić to, co przekaże mu ZUS. To dobra wiadomość dla naszych emerytur.

Podobne ułatwienia i przeniesienie wszystkiego do internetu większość Polaków już doświadczyła dzięki rozliczaniu podatku dochodowego PIT. Nie trzeba nic liczyć, wypełniać papierów, wchodzi się jedynie na odpowiednią stronę, sprawdza, czy wszystko jest w porządku z dokumentacją i zatwierdza. Podobne rozwiązania chce przyjąć ZUS. To wielkie ułatwienie tak naprawdę dla wszystkich.

Pan Tadeusz nagle dostał pismo, żądają od niego ponad 1000 zł. Pan Tadeusz nagle dostał pismo, żądają od niego ponad 1000 zł. "To granda w biały dzień"Czytaj dalej

Wirtualne biuro rachunkowe usprawni wydawanie emerytur

Z informacji money.pl wynika, że ZUS przyjął plan działań na lata 2021-2023, w którym zawarł informację o utworzeniu wirtualnego biura rachunkowego. W tej chwili sytuacja wygląda tak, że firmy wysyłają podliczone i najlepiej bez błędu porzygotowane deklaracje rozliczeniowe, tzw. ZUS DRA. Zajmują się tym głównie księgowość lub biura rachunkowe, ale i tak jest to spore obciążenie dla obu grup. Dzięki nowym rozwiązaniom może się to zmienić. ZUS chce skorzystać z danych, które ma udostępnione dzięki pracodawcom i zmniejszyć papierologię, biorąc rozliczanie przedsiębiorców na siebie. Co to zmieni? Z pewnością oszczędzi wielu problemów firmom - odpowiedzialność za rozliczenia spadnie na zakład i teraz to on będzie mógł być kontrolowany przez przedsiębiorców.

W tej chwili składki wylicza i opłaca przedsiębiorca, a ZUS jedynie weryfikuje poprawność dokumentów i albo prosi o dopłacenie do składek, albo oddaje niepotrzebnie zapłacone pieniądze, albo stwierdza, że wszystko jest w porządku. I tak co miesiąc. A im więcej pracowników, tym łatwiej się pomylić, chyba że większość przebywa na samozatrudnieniu i rozlicza się po części sama.

Magdalena Ogórek niespodziewanie opublikowała pilny apel. Sama przeżyła niewyobrażalny dramatMagdalena Ogórek niespodziewanie opublikowała pilny apel. Sama przeżyła niewyobrażalny dramatCzytaj dalej

Jak wpłynie to na emerytury? Z pewnością pracodawcy przestaną przekomarzać się z ZUSem na każdym kroku - łatwiej będzie o szybsze uregulowanie świadczenia. Jak zaznacza tez prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska, nowy system przyspiesyz wypłacanie emerytur, rent i zasiłków ze względu na mniej problemów i większą przejrzystość przy postępowaniach wyjaśniających.

Teraz również nie trzeba będzie płacić dodatkowo za biura rachunkowe - wszystko wykona za nie ZUS. Pracownicy biur z pewnością nie są zachwyceni tą perspektywą - stracą ogromne pieniądze.

Od Nowego Roku kolejne zmiany

W ZUS zmieni się również rejestr umów - od teraz zarejestrowani będą nie tylko ludzie zarudnieni na umowę o pracę czy zlecenie, ale również dzieło, które od stycznia 2021 będzie podlegać oskładkowaniu.

To dobra i zła wiadomość dla osób, które pracują na takiej umowie - z jednej strony powoli będą mogli zbierać na swoją emeryturę i będą mieli dostęp do niektórych rodzajów świadczeń, z drugiej jednak otrzymają za swoją pracę mniej pieniędzy. To efekt działań związanych z tarczą antykryzysową wprowadzoną w tym roku.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Wypowiedź Czarnka o kobietach jest kroplą w morzu. Nieznane wypowiedzi w rozmowach z Radio Maryja
2. Ewa na spacerze zauważyła porozrzucane kawałki kiełbasy. Gdy podeszła bliżej, dokonała porażającego odkrycia, od razu ostrzegła innych
3. Widzieliście go? Miał dopuścić się zatrważających czynów, policja musi go odnaleźć

źródło: [money.pl]

Lekarka jest przekonana, że 17-latka została skrzywdzona przez terapeutę. Prokuratura umorzyła śledztwo z bulwersującego powoduLekarka jest przekonana, że 17-latka została skrzywdzona przez terapeutę. Prokuratura umorzyła śledztwo z bulwersującego powoduCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Waloryzacja 2021. Podwyżki jednak inne niż obiecano
  2. Ministerstwo Zdrowia zapowiada zmiany w związku z koronawirusem. Wyciekły pierwsze szczegóły
  3. Służby nie nadążały, trudna, niebezpieczna noc. Z samego rana pojawiły się nowe ostrzeżenia pogodowe, uważajcie
  4. Biskup nie wytrzymał u Rydzyka, ostrzegał przed "gorszeniem młodzieży". Zaskakująco mocne słowa
  5. TVP Info znalazło sobie nowego "eksperta" po aktorze i gwiazdorze disco polo. Zrobi karierę?
  6. Koszmarny wypadek. Motocyklista nie miał dosłownie żadnych szans w zderzeniu z samochodem - Wideo