Emerytura przed 55. rokiem życia?. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Źródło: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 7 Lutego 2020

Prawdziwa rewolucja. Trwają prace nad projektem emerytur przed 55. rokiem życia

Emerytura już przed 55 rokiem życia? Rewolucja i realne plany czy kiełbasa wyborcza? Prezydent Andrzej Duda niedawno ogłosił, że będzie ubiegał się o reelekcję i już zaczyna swoją kampanię wyborczą z przytupem. Jego nowy pomysł ma szansę bardzo przypaść do gustu wielu Polakom, którym nie podoba się wizja zbyt długiego pracowania i woleliby mieć możliwość dużo wcześniejszego przejścia na emeryturę. Te marzenia mogą wkrótce się spełnić. Trwają właśnie prace nad nowym projektem emerytalnym.

Kancelaria Prezydenta zapowiedziała, że trwają prace nad rewolucyjnym pomysłem. Chodzi o emerytury zależne od stażu pracy. Jak podaje "Gazeta Wyborcza", atrakcyjne rozwiązanie mogłoby kosztować budżet państwa ponad 12 miliardów złotych rocznie.

Polaków czeka głodowa emerytura? Prognozy, o których rząd nie wspomniPolaków czeka głodowa emerytura? Prognozy, o których rząd nie wspomniCzytaj dalej

Emerytura już przed 55 rokiem życia? Nowy pomysł prezydenta Dudy

Andrzej Duda niedawno wspomniał o emeryturach stażowych w wywiadzie dla "Wprost". Za pomysłem uzależniającym emeryturę od lat stażu (35 lat dla kobiet, 40 dla mężczyzn) opowiada się także związkowa "Solidarność".

Prezydent wspomniał, że emerytura stażowa jest jednak znacznie trudniejszym wyzwaniem niż obniżenie minimalnego wieku emerytalnego (z 67 lat dla obu płci do 65 dla mężczyzn i 60 dla kobiet). Nowe "minima" obowiązują od 2017 roku.

- Kolejny element, czyli emerytura stażowa, jest znacznie trudniejszy do przeprowadzenia. To kwestia odpowiedzialności za bardzo poważne sprawy państwowe - chodzi o wydolność ZUS i przyszłość systemu emerytalnego. Jest u mnie zespół, który razem z panią prezes ZUS prof. Gertrudą Uścińską i jej przedstawicielami pracuje nad tym, żeby ustalić, czy jesteśmy w stanie to zrealizować i na jakich warunkach. Prace trwają. - mówił prezydent.

Tę informację potwierdziła "Wyborczej" sama Kancelaria Prezydenta RP. - Przy współpracy z ZUS rozważamy pomysł wprowadzenia emerytur stażowych - poformowała kancelaria.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Zamiast 500 plus będzie 200 plus. Rząd podjął decyzję, rodziny muszą sobie radzić same

2. Pierwszy raz od 20 lat. Australijczycy nie mogą uwierzyć, pogoda znów daje im popalić

3. Ku przestrodze, mrożące krew w żyłach nagranie. Kobieta w ciąży wbiegła na tory

4. 500 plus w obecnej formie funkcjonować będzie tylko do przyszłego roku. Niepewny los świadczenia

5. Ksiądz nagradza hojnych parafian. Wiemy, na co wyda datki zebrane po kolędzie

6. Pięć młodych osób zginęło na miejscu w zachodniej Polsce. Prokuratura przekazała porażające szczegóły