Emerytura. pxhere.com
Źródło: pxhere.com
Wszystkie wideo autora Weronika Szatkowska
Autor Weronika Szatkowska - 6 Lutego 2020

Polaków czeka głodowa emerytura? Prognozy, o których rząd nie wspomni

Emerytura powinna kojarzyć się nam z wypoczynkiem, dostatkiem i przyjemną starością, tak jak naszym sąsiadom na zachodzie. Niestety już teraz wiąże się z liczeniem każdej złotówki, a przyszłość wcale nie zapowiada się lepiej.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) co jakiś czas publikuje raport przedstawiający, jak wyglądają prognozy emerytalne na najbliższe lata w konkretnych krajach uprzemysłowionych. W ostatnim rankingu pod uwagę zostało wzięte 36 krajów, w tym Polska. Niestety okazuje się, że Polaków czeka trudny okres na stare lata.

Nasz kraj w ów rankingu plasuje się na szarym końcu, co nie napawa optymizmem. Do przyczyn możemy zaliczyć m.in. starzenie się społeczeństwa, tzw. śmieciowe umowy na naszym rynku pracy czy obniżenie wieku emerytalnego.

Fiskus nagle wyczyścił jej konto. Tysiące polskich emerytów może być w podobnej sytuacjiFiskus nagle wyczyścił jej konto. Tysiące polskich emerytów może być w podobnej sytuacjiCzytaj dalej

Emerytura zmorą Polaków

Stopa zastąpienia czyli poziom przeciętnej emerytury do przeciętnego wynagrodzenia obecnie wynosi 53,8 proc. Niestety, ale w 2080 roku ma wynieść już 23,1 proc. Przy obecnych cenach żywności i produktów niezbędnych do życia wypada to zwyczajnie słabo.

Wciąż mnóstwo Polaków ma nadzieję, że waloryzacja będzie złotym środkiem. Jeśli już, to ewentualny program dopłat będzie pochodził z podatków nałożonych przez rząd. Przy dzisiejszej najniższej krajowej, 1/3 pensji nie przekroczy nawet 1000 zł. III filar oszczędzania jest bardzo słabo rozwinięty w naszym kraju. Niestety taką formę zabezpieczania przeszłości bierze pod uwagę jedynie 1,6 mln Polaków.

Jakiś czas temu rząd zaproponował PPK (Pracownicze Plany Kapitałowe), które miały zabezpieczyć obywateli naszego kraju, a skorzystać z nich miało aż 8 mln. Jak się okazuje, z tej możliwości skorzystało tylko 3 mln. Warto wspomnieć, że PPK w żaden sposób nie naprawi pokłosia obniżenia wieku emerytalnego oraz znacznego spadku wartości świadczeń.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Teraz prawo jazdy stracisz od ręki. Wystarczy popełnić jeden błąd

2. Pracownica hostelu nie wytrzymała. Opowiedziała o najbardziej żenującej sytuacji, jaką przeżyła

3. Ku przestrodze, mrożące krew w żyłach nagranie. Kobieta w ciąży wbiegła na tory

4. 500 plus w obecnej formie funkcjonować będzie tylko do przyszłego roku. Niepewny los świadczenia

5. Ksiądz nagradza hojnych parafian. Wiemy, na co wyda datki zebrane po kolędzie

6. Dramatyczne doniesienia o mamie Madzi. Kwestią czasu było, aż do tego dojdzie