Emerytura. Pixabay
Źródło: Pixabay
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 4 Grudnia 2019

Emerytura już po 35 latach stażu? Trwają prace nad projektem

Emerytura będzie wypłacana nawet 53-latkom? Taką możliwość przewiduje projekt ustawy, który poprzeć może Andrzej Duda. Potencjalne plany prezydenta, póki co, torpeduje rząd, oponujący przeciwko tego typu rozwiązaniu. Co oznaczałoby w praktyce jego wdrożenie?

Tzw. Emerytura stażowa zakłada uzależnienie świadczenia nie od wieku a liczby przepracowanych lat. Dziś na emeryturę, w wieku 60 lat, przejść mogą kobiety i o 5 lat starsi mężczyźni. Omawiane rozwiązanie zakładałoby, że świadczenie pobierać będzie można nawet po ukończeniu 53. roku życia.

Ministerstwo Pracy jakiś czas temu sygnalizowało, że pomysł rodzi wątpliwości natury konstytucyjnej. Resort nie prowadzi żadnych prac w jego zakresie. Naprzeciw ministerstwu wyjść może jednak prezydent, który temat emerytur stażowych podnosił już w poprzedniej kampanii wyborczej.

Nie do wiary, w jak fatalnych warunkach mieszkała Kalina Jędrusik. Uwielbiana gwiazda PRL, mimo to nie traciła wiaryNie do wiary, w jak fatalnych warunkach mieszkała Kalina Jędrusik. Uwielbiana gwiazda PRL, mimo to nie traciła wiaryCzytaj dalej

Emerytura stażowa - tak czy nie?

Za uzależnieniem emerytur od stażu pracy opowiadają się niektóre związki zawodowe. Sprawę skomentował na łamach next.gazeta.pl, wiceprezes think tanku Instytut Emerytalny i były wiceprezes ZUS, dr Marcin Wojewódka.

- Ten pomysł nie rozwiąże wyzwania głodowych emerytur. Wysokość emerytury jest uzależniona od zgromadzonych składek, a nie od czasu. Jeżeli to jest pomysł 40 lat płacenia składek, to ja się pod nim podpisuję dzisiaj w ciemno. Jeżeli tam jest jakakolwiek relacja między okresem składkowym a nieskładkowym, to to może być niestety humbug polityczny - stwiedził.

ZOBACZ TAKŻE:

1. 13. emerytury pod znakiem zapytania. Komisja odrzuciła ustawę

2. Uczestniczka dowiedziała się, że padła ofiarą napaści seksualnej z nagrania. Międzynarodowy skandal w "Big Brother"

3. Ktoś tu straci pracę? Żarty z Magdy Ogórek w TVP Info

4. Były kandydat na prezydenta Polski przed Sądem. Poważne oskarżenia

5. Trutka na szczury w lekach. 2 mln Polaków zagrożonych, ministerstwo powołało sztab kryzysowy

6. Anna Lewandowska prosi fanów o pieniądze. Kwota ścina z nóg, sprawa jest ważna i pilna